Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019

 w IX LO odbędzie się w środę 19 czerwca o  godzinie 10.00

 

Msza św. na zakończenie roku szkolnego

19 czerwca w środę o g. 9.00

w Kościele p.w.Matki Bożej Bolesnej w Orłowie, ul. Zawackiego 4

W ramach realizacji zadań projektowych uczniowie klasy 2b uczestniczyli w wykładach "Entomologia sądowa" oraz "Zmysłowe bakterie" prezentowanych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. 

Za zorganizowanie wykładu dziękujemy pani prof. Małgorzacie Turyn.
Anna Szydłowska

29 marca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładach na wydziale biologii na Uniwersytecie Gdańskim. Pierwszy wykład prowadziła dr Marta Zakrzewska, dotyczył on entomologii medyczno-sądowniczej. Dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy, m. in: jak owady pomagają w badaniach przyczyn zgonów i że znając wszystkie czynniki oraz cykle rozwojowe danych gatunków owadów jesteśmy w stanie określić czas śmierci, czasami nawet co do godziny. Ten wykład był bardzo interesujący i słuchało się go z ogromną przyjemnością. Drugi wykład prowadził dr Sęktas. Opowiadał o ‚zmysłowych bakteriach’, o zmysłach, receptorach i taksjach - czyli ruchach bakterii, z czego wynikają i jak działają. Mówił też o mikrobiologii i morfologii komórek. 
Wykładowcy zachęcali nas do zapoznania się z kierunkami na Wydziale Biologii UG. Myślę, że pomoże to niektórym podjąć decyzję co do swojej przyszłości. Ogólnie rzecz biorąc, wykłady były naprawdę udane!

tekst: Małgorzata Gasiewicz,  foto Kacper Benkowski kl.IIb