Klasa 1 A2 o profilu prawno-dziennikarskim od października 2019 roku objęta została patronatem Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Koordynatorką projektu jest sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni – pani Jolanta Jeżewska. Pewnie przed rozpoczęciem nauki w IX LO nikt z uczniów nie spodziewał się, że będzie tak intensywnie i w niezwykle ciekawy sposób poznawać prawo i uświadamiać sobie jego rolę w swoim życiu. Dzięki udziałowi w projekcie IUSTITII uczniowie klasy 1 A2 mogli wziąć udział w wielu spotkaniach z interesującymi ludźmi i w warsztatach, które rozwijają świadomość prawną i skłaniają do refleksji. A oto relacja fotograficzna z wybranych imprez, w których dotąd uczniowie kl. 1 A2 mieli okazję uczestniczyć:

Autorka tekstu i fotografii: wychowawczyni kl. 1 A2 Barbara Pabisiak

4.02.2020 r. – spotkanie z sędzią Michałem Laskowskim - sędzią Sądu Najwyższego, rzecznikiem SN

8.01.2020 r. – spotkanie z profesor Ewą Łętowską – pierwszym rzecznikiem praw obywatelskich w Polsce, sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego (w stanie spoczynku)

10.12.2019 r. – udział w symulacji rozpraw sądowych: „Oszustwo” i „Znęcanie się nad zwierzętami” w ramach projektu Fundacji Edukacji Prawnej ProPublika „Teraz Ty bądź sędzią”

4.12.2019 r. - spotkanie z Henrykiem Wujcem - działaczem opozycji w czasach PRL, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji

28.11.2019 r. – udział w rozprawie karnej w Sądzie Rejonowym w Gdyni

5.11.2019 r. – spotkanie z prokuratorem Krzysztofem Parchimowiczem - prezesem Stowarzyszenia Prokuratorów „ Lex super omnia”