Dzisiaj 23 kwietnia obchodzimy  Światowy Dzień Książki i Praw AutorskichZwykle w murach Dziewiątki królował w tym dniu projekt „Uwolnij książkę” – wystawy,  konkursy, przedstawienia, bookcrossing…Miłośnicy książek w niemałej liczbie rysowali ekslibrisy, projektowali okładki ulubionych książek, przebierali się za postaci z utworów literackich, prezentowali własne filmiki promujące czytelnictwo; odgrywano scenki z dramatów, kwitła wymiana książek – oj działo się, działo …

 

Według wstępnego dorocznego raportu o stanie czytelnictwa w Polsce możemy sobie pozwolić na ostrożny optymizm, ponieważ „w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych”.

Po książki których autorów sięgaliśmy najczęściej w 2019 roku? Po raz pierwszy od 2012 roku na czele najczęściej wymienianych autorów książek znaleźli się sami pisarze współcześni: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King, wśród których to Remiugiusz Mróz okazał się być tym najpopularniejszym. Warto podkreślić wysoką pozycję Olgi Tokarczuk, która po raz pierwszy znalazła się w czołowej trójce, choć od momentu debiutu jej książki zawsze były wymieniane przez respondentów.

 

fot.pl-pl.facebook.com

A dzisiaj, kiedy pandemia zatrzymała nasze życie, szczególnie doceńmy  książki

 

 

fot. pinterest .pl 

Książki naprawdę mogą pomóc i to w najróżniejszych sytuacjach

 

 

fot.zszywka.pl

 obyśmy nie doczekali takich  czasów

 

Barbara Buller