W dniach od 27 września do 4 października  uczniowie naszego liceum  będą   gościli grupę młodzieży z Niemiec w swoich domach.
Po raz pierwszy wizyta będzie przebiegała w naszej nowej siedzibie przy ulicy Orłowskiej.

Młodzież obu szkół w ciągu tego tygodnia będzie realizowała projekty, których celem jest promocja naszego miasta i regionu, łamanie stereotypów dotyczących Polaków i Niemców oraz doskonalenie umiejętności językowych. Spotkanie uczniów rozpocznie się od przywitania gości z Niemiec na lotnisku  w Rębiechowie.

W środę nasi goście przyjadą do szkoły, gdzie oficjalnie zostaną przywitani przez panią dyrektor. Potem wezmą udział w grach integracyjnych zakończonych małym poczęstunkiem.

Następnie będą uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, po których pójdą na pizzę, by mieć siły na zwiedzanie Gdyni pod przewodnictwem polskich uczniów.

Czwartek uczestnicy wymiany spędzą w Muzeum Martyrologii w Sztutowie.

W piątek od rana wszyscy uczniowie uczestniczą w zajęciach lekcyjnych, a później zaplanowano wizytę w Centrum Nauki Eksperyment.

Zwiedzanie Gdańska przewidziane jest na sobotę przed południem – w formie gry ulicznej.

Niedzielę niemieccy uczniowie spędzą w gronie rodzin ich goszczących.

W poniedziałek przed południem uczniowie wezmą udział w pieszej wycieczce brzegiem morza z Orłowa do Sopotu, a dzień zakończy się wieczorem pożegnalnym, na którym zaprezentowane będą zrealizowane przez młodzież obu państw projekty.
Wtorek 4 października to ostatni dzień wizyty gości z Bonn, których pożegnamy na lotnisku w Rębiechowie.

Wymiana polsko-niemiecka to ważne przedsięwzięcie zarówno dla nas, jak i dla naszych przyjaciół. Jego realizacja nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego i zaangażowania rodziców uczniów goszczących młodzież niemiecką.
Należy podkreślić fakt, że Urząd Miasta Gdynia od lat w znaczącym stopniu wspiera finansowo naszą ideę wymiany.

Mamy nadzieję, że wesprze nas również, wzorem lat ubiegłych, instytucja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy.

Grażyna Kozak-Pawlak