W piątek 24.03.2017 w gdyńskim VI LO odbył się konkurs debat oksfordzkich, skierowany do młodzieży gimnazjalnejw ramach projektu "Młodzi debatują", współorganizowany przez nasze liceum. Przedsięwzięcie zaczęło się na sali gimnastycznej o godzinie 8:00, gdzie odbyło się losowanie tez debat. Następnie podzielono uczniów szkół gimnazjów na dwie grupy. Grupa A przystąpiła do debat eliminacyjnych w sali nr 6, a grupa B - na sali gimnastycznej.  W jury podczas obrad na sali gimnastycznej i sali nr 6 zasiadali nauczyciele oraz uczniowie IX LO,  a także VI LO. W każdej rozprawie uczestniczył również marszałek i sekretarz.

Około godziny 8:30 zaczęto pierwszy pojedynek, a po nim kolejne. Po każdej debacie uczestnicy słuchali komentarza eksperta. Zazwyczaj wymiany zdań były dynamiczne, gimnazjaliści dawali publiczości sporą dawkę emocji, a jednocześnie posługiwali się patetycznym językiem i trafnymi argumentami.
O 12:30 na sali gimnastycznej odbyła się część oficjalna, w czasie której nie zabrakło czasu na podziękowania, przemowy dyrektorów szkół organizujących konkurs oraz oczywiście na pamiątkowe zdjęcia.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Joanna Zielińska - Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Andrzej Bień - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Beata Szadziul -  Wiceprzewodnicząca  Rady Miasta Gdyni, Wiesława Krysztofowicz - Dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, Maria Baborska - Przewodnicząca Rady Rodziców IX LO w Gdyni, Piotr Bujak - Przewodniczący Rady Dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana, Elżbieta Matosek - członkini prezydium Rady Rodziców VI LO w Gdyni, Ernest Podgórski - członek prezydium Rady Rodziców VI LO w Gdyni, Elżbieta Wójcik - Dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Witold Chudyszewicz - Wicedyrektor Gimnazjum nr 1 w Gdyni, Danuta Maliszewska - Dyrektor Gimnazjum nr 11 w Gdyni, Jolanta Kasperek-Sut - Dyrektor Gimnazjum nr 10 w Gdyni oraz przedstawiciele Rad Rodziców, dyrektorzy i nauczyciele.
Debaty półfinałowe  skupione wokół tezy, "Jakie słowo wypowiesz takie usłyszysz" podobnie, jak w przypadku debat eliminacyjnych również przebiegał w dwóch miejscach. Zmierzyły się w nich gimnazja nr 10 i 8 jako grupa A w sali nr 6 oraz gimnazja nr 1 i 11 jako grupa B w sali gimnastycznej.
Po rozgrywkach półfinałowych zaczęła się konkurencja o III miejsce i finał na sali gimnastycznej. Zacięta walka na temat Gdyni i natury człowieka zakończyła się wygraną Gimnazjum nr 1. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 11 oraz trzecie - Gimnazjum nr 10. Dodatkowo najlepszą mówczynią konkursu została Emilia Rożynek, uczennica Gimnazjum nr 11.

Finał projektu dotarczył wszystkim uczestnikom ogromnej porcji emocji, a organizatorom przyniósł wiele satysfakcji. Wszyscy pożegnali się z nadzieją na spotkanie za rok, podczas kolejnej edycji projektu "Młodzi debatują w Gdyni".

Julia Sadowska klasa IIe