25 kwietnia celebrowaliśmy w naszej szkole  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Klasy I i II uczestniczyły w auli w wielkim finale projektu "Uwolnij książkę". Obejrzeliśmy reklamy społeczne propagujące czytelnictwo,  nakręcone przez klasę Ib pod opieką Pani Beaty Filipp w  Teatrze Szekspirowskim oraz filmową inscenizację Makbeta, w której wystąpiły m.in. "trzy wiedźmy" z klasy Ie, przygotowane przez Panią Olgę Malicką- Kowalczyk. 
Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na projekt okładki książki. Zwyciężyła zainspirowana prozą Stephena Kinga Julia Olszewska z klay Ib, II miejsce zajęła Julia Fierke z Ib, a III - Oliwia Manthey z Ic . W konkursie na  najciekawszy projekt pocztówki "Czytaj z Gdynią" I  miejsce zajęła Weronika Sugalska z klasy Ib, II - Laura Olszewska, a III Daria Rohde i Natalia Konkel. Jury doceniło także autorów eklibrisów, których bardzo wiele wpłynęło w tym roku na konkurs - zwyciężył Jan Zielonka z klasy Ic, bardzo ciekawe prace wykonali także Wiktoria Płocka z If  i Roksana Dawidowska z Ib- II miejsce oraz Adrian Stencel z I c - III miejsce. Z projektów ekslibrisów biblioteki szkolnej najbardziej spodobała się praca Wiktorii Leszczyńskiej. Nagrody w postaci kart podarunkowych do Empiku ufundowała Rada Rodziców.
Zainteresowanie publiczności wzbudził konkurs-zagadka na najbardziej oryginalne przebranie za postać literacką- podpowiedzią w identyfikacji były odpowiedni dobrane cytaty. Najciekawiej zaprezentował się w stroju z epoki Fausta- Michał Lubiejewski z Ia. Imprezę zakończył multimedialny konkurs na temat książek. Uczniowie klasy Ia rozdawali wychodzącym jednodniówkę "Czytam," która pojawia się  tradycyjnie z okazji Święta Książki w naszej szkole. 
 Na korytarzach i w holu przed biblioteką pojawiły się plakaty propagujące czytanie, hasła czytelnicze, wystawki prezentujące nagrodzone prace plastyczne. Można było obejrzeć gazetki poświęcone historii  ekslibrsu i obejrzeć znaki własnościowe książek znanych pisarzy.
Przed biblioteką "uwalniano książki" w szkolnym bookcrossingu po hasłem: Weź - Przeczytaj - Podaj dalej. 
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Barbara Buller