Przed Wami MATURA, czyli pożegnanie abiturientów

Piękne i mądre słowa Wergiliusza wybrano na sentencję -  myśl przewodnią uroczystości pożegnania maturzystów rocznika 2017. Oby wśród nich było jak najwięcej tych, którzy wierzą, że mogą zwyciężać, bo to właśnie ich udziałem stanie się zwycięstwo.

W podniosłej, ale i pełnej radości atmosferze przebiegała ceremonia zakończenia nauki w IX Liceum Ogólnokształcącym  dla 219 tegorocznych abiturientów. Pięknym aktem inaugurującym uroczystość było przekazanie Sztandaru Szkoły nowemu pocztowi sztandarowemu. Normana Kowalewskiego, Natalię Urbańską i Martę  Sikorską, którzy przez rok reprezentowali szkołę na wszelkich ważnych uroczystościach zastąpili w poczcie sztandarowym Kacper Sędor, Zuzanna Czujko oraz Małgorzata Wiese.

Słowa zachęty do odważnego i rozumnego wkraczania w dorosłość  skierowała do wszystkich abiturientów Dyrektor Wiesława Krysztofowicz, dziękując jednocześnie za twórczy udział trzecioklasistów w życiu „Dziewiątki”.  Wyrazem uznania były świadectwa z wyróżnieniem, nagrody, puchary za osiągnięcia sportowe, dyplomy… Długo trwało wyczytywane nazwisk najlepszych z najlepszych,(co wychowawcy czynili z wyraźną dumą), bo i wyróżnionych było wielu.

Ważnym akcentem było dokonanie wpisu do Złotej Księgi przez Kacpra Grudzińskiego z klasy IIIE, który z rąk Pani Przewodniczącej Marii Baborskiej odebrał także nagrodę finansową, tradycyjnie ufundowaną przez Radę Rodziców dla ucznia z najwyższą średnią ocen.

Najlepszym sportowcom, zdobywającym laury w licznych rozrywkach przez trzy lata nauki szkolnej, wręczyli nauczyciele Wf-u Magdalena Konecka–Tężycka oraz Marcin Góralski.

Uroczystość ubarwiły wspaniale akcenty mniej formalne – Specjalne gremium w zdecydowanie niedemokratycznych wyborach, zastrzegając sobie prawo do nierespektowania sprzeciwów J wyłoniło złotą dziewiątkę najbardziej nietuzinkowych uczniowskich osobowości, których w klasach trzecich nie brakowało, przyznając Białe Kruki w kategoriach : Barwny Ptak, Piorunochron, Pod Prąd, Plutonowa, Król Bitu, Złota Rączka, Żwirek i Muchomorek, oraz Złote Pióro. Wesołą atmosferę podtrzymali uczniowie klas I, przedstawiając w formie kabaretu przedmaturalne pomysły maturzystów (ciekawe, czy za dwa lata też będzie im do śmiechu?).

Były jeszcze piosenki i ostatni dzwonek, z którym brawurowo wkroczyła, a właściwie wbiegła pan Lidka, tym razem wyjątkowo oznajmiając koniec zajęć nie elektrycznym,  a starym poczciwym dzwonkiem ręcznym.

A potem już tylko ostatnie podziękowania, kwiaty, uśmiechy i ostatnie spotkanie z wychowawcami w klasach.

Zaczął się maj -  teraz już TYLKO matura i … dorosłe życie. Pomyślności!

Barbara Buller

Fot. Sylwester Kryger