Grupa uczniów z klas I c oraz II c o profilu matematyczno-fizycznym uczestniczyła w III Młodzieżowej Konferencji Matematycznej TriMAT 2017, która odbywała się w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni.
W piątek 22 września  uczniowie II c pod opieką nauczycielki matematyki Grażyny Kozak-Pawlak wysłuchali wykładu pracownika naukowego z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. ,,Metoda probabilistyczna”. Podczas wykładu zauważyli uczniów, którzy ,,żyją” matematyką. Mieli oni również możliwość obejrzeć stoiska matematyczne przygotowane przez uczniów szkól ponadgimnazjalnych.Była to dobra okazja, aby wymienić poglądy i przemyślenia na nurtujące pytania związanez matematyką. Jak również posmakować tej prawdziwej, wyabstrahowanej matematykii porównać ją z matematyką w szkole.
W sobotę 23 września uczniowie klasy Ic z nauczycielką matematyki Dorotą Kubiak uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez uczniów III LO. Wysłuchali  wykładu  pt. „3SAT”, tematem przewodnim było pytanie: czy kosmos będzie dla nas granicą, czy dopiero drzwiami. Podczas wykładu pt. „Po czym jeździ rower z kwadratowymi kołami” , młodzież mogła się dowiedzieć, że optymalną drogą dla okrągłych kół pojazdów są powierzchnie płaskie. Na koniec poznaliśmy burzliwe dzieje matematyki greckiej  wraz z ich interpretacją.
Idea konferencji powstała w ramach Roku Matematyki na Pomorzu przed trzema laty, a celem jej jest pokazywanie ogromnego znaczenia matematyki i jej rozwój, nie tylko jako dyscypliny naukowej, ale także jako uniwersalnego języka służącego do opisywania zjawisk świata realnego. Konferencja służy rozwojowi edukacji matematycznej uczniów i doskonaleniu nauczycieli matematyki. Zatem idealnie wpisuje się w działania naszej ,,Dziewiątki”.
Grażyna Kozak-Pawlak
Dorota Kubiak