Dnia 15.01.2018 roku do naszej szkoły przybył pan prof. dr hab. Grzegorz Karwasz, wykładowca fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Został zaproszony w ramach realizowanego w klasie I E międzyprzedmiotowego projektu „Pytanie o początek”. Przedstawił klasie IE oraz zaproszonej do udziału w wykładzie klasie IC o profilu matematyczno-fizycznym wykład połączony z prezentacją multimedialną, wyjaśniający teorię powstania świata w nauce oraz sztuce i Biblii.
Pan Profesor opowiadając opierał się zarówno o wiedzę humanistyczną, jak i stricte naukową, skupiając się głównie na fizyce. Uczniowie m.in. mieli okazję poznać interpretację fresków i malowideł związanych z omawianą tematyką oraz strukturę Układu Słonecznego, czy dowiedzieć się, jak przepływa prąd, a także czym są „quarki”.
Na koniec wykładowca zaznaczył, że to, co dzisiaj wiemy o galaktykach, jest zaledwie garstką piasku na rozległej pustyni, czy kroplą wody w oceanie – 96 % wszechświata do dzisiaj pozostaje nieodkryte. Wyjaśnił również, że z nicości Układ Słoneczny powstał w czasie 10-32 s. Niemal w tak błyskawicznym tempie upłynął uczniom wykład, który nie tylko ich zainteresował, ale i wzbogacił o nową, interesującą wiedzę. Oby więcej takich spotkań! 

tekst: Dagmara Marciniak kl.Ie; foto Aleksandra Koleśnik kl.Ie