Dnia 16.02 uczniowie klasy I E o profilu teatralno - filmowym brali udział w warsztatach w gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Na wstępie została im przybliżona historia teatru elżbietańskiego. Poznali jego budowę oraz zasady w nim panujące (aktorzy na przykład musieli wykazywać się ekwilibrystycznymi wręcz zdolnościami, bo inaczej mogli liczyć na obrzucenie kamykami przez niezadowolonych widzów). Dowiedzieli się także, że obecny gmach teatru częściowo postawiony został na fundamentach średniowiecznej szkoły fechtunku, która pełniła rolę teatru (będącego jednym z pierwszych w Europie)...

Potem nastąpiło zwiedzanie teatru, okraszone ciekawymi opisami wykorzystanych w budynku rozwiązań architektonicznych. Przykładowo, jedno z pomieszczeń w teatrze dosłownie zawieszone jest pod sufitem, dach w budynku się otwiera, a scena wbrew pozorom nie ma tylko jednego zastosowania. Na koniec uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych i odegrali przygotowane przez siebie etiudy oparte na własnych interpretacjach pierwszych aktów Makbeta Williama Szekspira. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze i stanowiło niezwykle inspirującą lekcję.

Dagmara Marciniak kl. Ie