Zakończenie roku szkolnego uczniów klas trzecich
odbędzie się 27 kwietnia 2018 r. o godz. 9.00 w auli szkoły.
Uroczystość poprzedzona będzie Mszą Św. o godz. 8.00
w Kaplicy Sióstr Elżbietanek w Orłowie, Al. Zwycięstwa 263.

Młodzi debatują w Gdyni ...

„Młodzi Debatują w Gdyni” to projekt, z którego inicjatywą wyszły dwie szkoły: VI i IX Liceum Ogólnokształcące. W ich trakcie młodzież poznaje strukturę debat oksfordzkich i doskonali umiejętność dyskutowania. W ramach projektu drużyny z klas siódmych i oddziałów gimnazjalnych wzięły udział w warsztatach zorganizowanych w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Miały one na celu zdobycie wiedzy na temat ról pełnionych przez debatantów, kształcenie umiejętności perswazyjnych oraz doskonalenie sztuki wypowiedzi. Finał tego przedsięwzięcia odbył się 16 marca br. w gościnnych murach VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

- Mnie zawsze interesowała polityka – mówi Matylda, uczestniczka projektu – Z uwagą przysłuchuję się dyskusjom. Dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy z zakresu wiedzy o społeczeństwie, ale i na przykład te dotyczące historii, filozofii. Jednak – co najważniejsze – mogę przemawiać, debatować. Te spotkania naprawdę poszerzają moje horyzonty i wzbogacają doświadczenie.
Debatom z uwagą przysłuchiwała się publiczność, a wśród nich wielu uczniów, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w trudnej, ale pasjonującej sztuce argumentowania.

- Mnie najbardziej podoba się zaangażowanie uczestników – mówi Kaja, uczennica pierwszej klasy liceum. Chwali również tegoroczne tezy – Dotyczyły rzeczy bliskich nam nastolatkom, słuchałam z ogromnym zainteresowaniem.

Młodzi adepci sztuki przekonywania musieli w tym roku podołać różnorodnym tezom: Głosowanie w wyborach jest obowiązkiem każdego obywatela, Naukowiec nie jest twórca, lecz odkrywcą prawdy lub Literackie czarne charaktery są ciekawsze od pozytywnych postaci. Jednak największe wymagania postawiła przed uczestnikami teza debaty finałowej: Co ma wisieć, nie utonie. W zgodniej opinii jurorów, organizatorów oraz publiczności oba zespoły: z XVII LO oraz SP nr 18 doskonale dały sobie radę zzadaniem wymagającym szczegółowej wiedzy, wyobraźni, skupienia i …refleksu, gdyż zadawanie pytań i udzielanie informacji to silna broń w bitwie na argumenty.

Decyzją jury tegoroczną edycję konkursu „Młodzi debatują w Gdyni” wygrał zespół reprezentujący XVII LO w Gdyni: Patrick Stenman, Matylda Jellonek, Dominika Pospieszyńska, Mikołaj Zmarzły pod opieką pani Marzenny Jurek-Turskiej oraz przy wsparciu mentora Jurka Frankowskiego. II miejsce zajęła drużyna z SP 18 (Maja Hnatów, Monika Męczkowska, Barbara Siewert, Tullia Grossi pod opieką pani Doroty Dudzicz oraz mentora Mikołaja Witońskiego. III miejscem mogli cieszyć się zespół z SP 8 (Dominika Browarczyk, Julia Gąsiewski, Jan Kozikowski, Ignacy Manturewicz), którym opiekowała się pani Beata Wolińska-Sińczak, a mentorem był Kacper Hardziej. Najlepszym mówcą została Dominika Pospieszyńska, a drugie miejsce w tej kategorii zajęli ex aequo: Grażyna Bielecka i Jan Kozikowski.

Oklaskami przyjęto opinię członka jury, sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku pana Wojciecha Midziaka: - Pracuję w sądzie, więc do moich obowiązków należy słuchanie wypowiedzi renomowanych adwokatów, ludzi noszących słynne nazwiska, jednak niezwykle rzadko mogę podziwiać tak piękne, przemyślane wypowiedzi jak te, którym przysłuchiwałem się dzisiaj. Gratuluję uczestnikom i organizatorom.

Koordynator projektu, pani Maria Łojek-Kurzętkowska w rozmowach z drużynami i ich opiekunami podkreślała, iż w porównaniu z pierwszą edycja konkursu poziom reprezentowany przez debatantów znacznie się podniósł. Sześć drużyn reprezentujących szkoły podstawowe i oddziały gimnazjalne okazały się zespołami profesjonalistów.

Tekst: Marta Walasek

Logo1