12 grudnia 2018 r. o godz. 17.30 odbędą się zebrania wychowawców z rodzicami uczniów klas I-III
oraz  konsultacje z nauczycielami przedmiotów.
Podczas zebrania podane zostaną propozycje ocen na I semestr

Zebranie Rady Rodziców o godzinie 18.15 w sali nr 6

Jedenaste spotkanie z projektem edukacyjnym "Uwolnij książkę" w IX LO 23 kwietnia 2018 r.

Od 11 lat propagujemy czytelnictwo w naszej szkole, obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Przez ten czas wiele się wydarzyło, wyszliśmy ze szkoły na ulicę, kręciliśmy etiudy filmowe i reklamy społeczne propagujące czytelnictwo, uwalnialiśmy książkiw specjalnej akcji bookcrossing, organizowaliśmy konkursy na okładki książek i ekslibrisy, wydawaliśmy jednodniówkę „Czytam”. Walory projektu doceniło Wydawnictwo Nowa Era – wygraliśmy V edycję Projektu z Klasą.

Co nowego w tym roku?

Ruszamy z dyktandem: „Chwyć byka za rogi!”, bez krwi, ale za to w pocie czoła. Żaden byk nie ucierpi, lecz my nie damy się bykom w języku polskim! Olé!

Na scenie szkolnej: „Jestem Julią” – monolog z dramatu „Romeo i Julia” Williama Szekspira w wykonaniu naszych uczennic.

W holu Wety, czyli słodkości (inspirowane kuchnią staropolską i „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza), a także szarlotki wg przepisu z domu rodzinnego poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Tegoroczne reklamy społeczne propagujące czytanie kręciły się wokół książki i… jabłka. Przez wszystkie lata szkolne nakręciliśmy kilkanaście reklam społecznych poświęconych książkom.

Oprócz nowości znane konkursy na: ekslibris, pocztówkę „Czytaj z Gdynią” oraz okładkę książki.

Zachęcamy do twórczej zabawy !

Koordynatorki projektu: Beata Filipp i Olga Malicka-Kowalczyk

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

OLEJNE JABŁKA

Jabłko z modrym konturem, kwadratowo krzywe,
pociągnięte zielenią, kt
óra kraplak plami,
ma na policzku białe światełko, jak żywe,
i jest jabłkiem przy jabłku, w jabłkach, pod jabłkami.

Talerz czarno-niebieski, a nad tym przepychem
draperia wisi w fałdach z ciepłego kamienia.
Zaś na obrus, gdzie biele cynkowe śnią ciche,
toczy się – jeszcze jabłko - z modrym krążkiem cienia
.

Szarlotka dla Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Tę właśnie szarlotkę piekła dla niej kucharka w rodzinnej Kossakówce.

Ciasto:

3 gotowane żółtka

200 g masła

cukier waniliowy

400 g mąki krupczatki

150 g cukru

trochę soli

750 g kwaskowatych jabłek (reneta lub antonówka)

3/4 szklanki rodzynek

łyżka grubego, kryształowego cukru

mielony cynamon

Obierz jabłka, pokrój w dużą kostkę, przełóż do rondla i podduś, aż zaczną się rozpadać, potem posyp cukrem i cynamonem. Rodzynki umyj w ciepłej wodzie, odsącz. Zagnieć ciasto, wywałkuj okrąg wielkości formy tortowej, trochę ciasta odłóż na dekoracyjną kratkę. Na lekko natłuszczoną formę połóż okrąg ciasta, brzegi lekko unieś, nałóż masę jabłkową wymieszaną z rodzynkami, na wierzchu ułóż kratkę z wałków ciasta lub po prostu ciasto 'poszczyp' na małe kawałeczki. Piecz 55 min
w temperaturze 200 st. C.