Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018

odbędzie się 22 czerwca o godz. 9.30 na dziedzińcu szkoły.

Ks. Proboszcz dr Tomasz Biedrzycki zaprasza dzień wcześniej 21 czerwca o g.18
na mszę św. w parafii Matki Bolesnej w Gdyni Orłowie na zakończenie roku szkolnego
z błogosławieństwem uczniów na wakacje

Spotkania z fizyką w IX LO – Spektroskopia

W dniu 21.05.2018r. w naszej szkole odbył się wykład dotyczący spektroskopii prowadzony przez profesora UMK w Toruniu prof. Grzegorza Karwasza. Swoją prezentację rozpoczął od wyjaśnienia, czym jest spektroskopia i skąd pochodzi jej nazwa. Dowiedzieliśmy się m.in., że spectrum (z łac.) oznacza "widmo". Zobaczyliśmy różne eksperymenty związane z tematem. Doświadczenia były zarówno pouczające, jak i ciekawe. Widzieliśmy m.in. "różową piłeczkę", której barwa była w sumie połączeniem podstawowych kolorów: zielonego, czerwonego i niebieskiego. Gdy profesor rozpoczął kręcenie piłeczką można było doskonale zaobserwować poszczególne kolory. Mimo tak prostego ćwiczenia wprawił wszystkich w osłupienie, bez dwóch zdań zdobył nasze zainteresowanie.
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy dzisiejszego wykładowcy. Swoją postawą zachęcił nas do poznawania "świata fizyki". Pan prof. Karwasz obdarował naszą szkołę publikacjami z zakresu fizyki. Uczniowie dostali egzemplarze "Toruńskiego Poręcznika do Fizyki" oraz okulary z siatką dyfrakcyjną.
Profesor na sam koniec opowiedział nam o własnych badaniach. Odkrył skąd pszczoły wiedzą, które rośliny zostały już zapylone. Otóż widzą one w nadfiolecie! Zapylone emitują jasną poświatę, widoczną dla tych sprytnych owadów. Kto wie, może spotkaliśmy przyszłego laureata nagrody Nobla ?

Aleksandra Trocka, Weronika Bielecka, Violetta Barska, Agnieszka Kamińska kl

Logo1