16 września uczniowie i nauczyciele IX Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli jak co roku w uroczystościach upamiętniających wszystkich, którzy zginęli „na nieludzkiej ziemi”.

W kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski odprawiona została msza święta, której piekną i uroczystą oprawę przygotowali  jak co roku uczniowie naszej szkoły. Po mszy w intencji Ojczyzny, Sybiraków i Rodziny Katyńskiej, w marszu pod pomnik ”W hołdzie Zesłańcom Sybiru” przeszli: parlamentarzyści, przedstawiciele Marynarki Wojennej, Sybiracy i członkowie Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, a także mieszkańcy i młodzież. Gdyńskie obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę są wyrazem ocalania pamięci o tragicznych kartach historii. Młodzież naszej szkoły od lat opiekuje się pomnikiem upamiętniającym Zesłańców Sybiru i co roku z pocztem sztandarowym bierze udział w tych uroczystościach. 
Podczas uroczystości  uhonorowano tych, którzy krzewili pamięć o tamtych wydarzeniach i ludziach oraz szczególnie przysłużyli się dla Związku Sybiraków. Jednym z wyróżnionych został pan Aleksander Ryziński, którego mieliśmy zaszczyt wielokrotnie gościć w naszej szkole. Nadano mu godność honorowego prezesa Związku Sybiraków za długoletnią pracę i sprawne kierowanie działalnością Koła Związku Sybiraków w Gdyni.