Biblioteka
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 13, luty 2014 12:43
- Administrator
Lectori salutem,
czyli pozdrowienie dla czytelnika
i …..każdego, kto w realne i wirtualne progi biblioteki wchodzi
Aktualności biblioteczne
i nie tylko
Styczeń 2018
Aby Tobie i z Tobą żyło się lepiej, czyli kilka tekścików z "Małego Poradnika Życia"
Wygrywaj bez przechwałek
Przegrywaj bez tłumaczeń
Nie przegapiaj drobnych radości życia, goniąc za tymi wielkimi
Nigdy nie rozcinaj tego, co można rozwiazać
Bądź skromny. Wiele osiągnięto przed twoim przyjściem na świat
Naucz się słuchać. Okazja czasami puka bardzo cicho.
Unikaj ludzi, którym się nic nie podoba
Naucz się grzecznie nie zgadzać
grudzień 2017
W tym miesiącu kolejne rekomendacje filmowe.
Co roku pojawiają się w szkole kolejne roczniki uczniów; zachęcamy do obejrzenia filmów sprzed kilku bądź kilkunastu lat, które zapewne umknęły Wam- te z pierwszych lat XXI wieku z racji trwania w sielskim dzieciństwie, te z lat 90-tych ze względów oczywistych:)
Naprawdę dobre kino.
"Rain man" i "Absolwent" z wspaniałymi kreacjami Dustina Hoffmana
"Philadelfia" przejmująca historia chorego na AIDS - Tom Hanks w roli głównej
"Stowarzyszenie umarłych poetów" - takiej szkoły nie znacie...i genialny Robin Williams
"Czas Apokalipsy" ten film Francisa Coppoli po prostu trzeba znać. Inspiracją było znane Wam "Jądro ciemności" Conrada
"Zielona mila" , film po obejrzeniu którego skłonni będziecie rozważyć twierdzenie, że kisążka (Stephen King) jest zawsze lepsza od filmu
listopad 2017
Może jakiś pogodny film na jesienną chandrę - zapraszamy do naszej filmoteki:
"O północy w Paryżu", "Zakochany Szekspir", "Zakochani w Rzymie", "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął", "Vinci", "Czekolada"
A dla tych, którzy w ponury listopadowy wieczór chcą zanurzyć się w mroczną rzeczywistość...;
"Misery", "Sierociniec", "Dracula"
październik 2017
Trwa Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nie możemy się niestety pochwalić nowościami pachnącymi jeszcze farbą drukarską, ale w zamian rekomendujemy ciekawe, naszym zdaniem. książki z dawnego IV LO włączone do naszego księgozbioru księgozbioru ....Tym razem proponujemy ciekawe ksiazki z dziedziny psychologii:
"Ciszej proszę... siłą introwersji w świecie, który nie może przestać gadać" - Susan Cain
"Wywieranie wpływu na ludzi" - teoria i praktyka - Robert Cialdini
"Psychologia miłości- intymność, namiętność, zobowiazanie" - Bogdan Wojciszke
"Nie mam czasu na stres" - Hilary Jones
"Toksyczni rodzice"- Susan Forward
"Jedynacy" - Jill Pitkeatley
"Mimo lęku: jak żyć szczęśliwie" - Susan Jeffers
Zajrzyjcie - naprawdę warto!
wrzesień 2017
W czasie wakacji został poczyniony kolejny krok ku pełnej estetyzacji naszej szkolnej biblioteki - malowanie. Niemal wszyscy odwiedzający chwalili zdecydowane barwy, które wybraliśmy na kolory ścian Teraz pozostała już tylko jedna rzecz, ale niestey najdroższa - nowe regały na książki, może kiedyś...
czerwiec 2017
Zaczęło się wielkie oddawanie książek, ale ruch biblioteczny odbywa się, ku naszemu zadowoleniu także w drugą stronę. Już kolejny rok wypożyczamy książki na wakacje; początkowo korzystali z tego niemal wyłącznie nauczyciele i inni pracowncy szkoły, ale coraz częściej po kilka powieści na letnie miesiące wolne od nauki biorą i uczniowie. I tak trzymać !!!
maj 2017
W bibliotece tłoczno nie jest, zwłaszcza przez pierwszą połowę "maturalnego"miesiąca. Trwają egzaaminy.Abiturienci łatwo w tych dniach rozpoznawalni zaglądają z rzadka - czasami domagają się nachmiastowej odpowiedzi na pytanie, które, jak sadzą, za chwil kilka padnie w sali egzaminacyyjnej i wtedy w zależności od dziedziny wiedzy ratujemy my, ewetualnie pani Wikipedia.
kwiecień 2017
Chcielibyśmy, by rok cały upływał w szkole pod znakiem książki, ale w kwietniu udaje się to najlepiej. Przyspieszają przygotowaia do matury, a książka ze szkolnej biblioteki ma w tym swój niemały udział, no i trwają przygotowania do finału projektu "Uwolnij książkę". Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada w tym roku w niedzielę; w naszej szkole obchodzimy go 25 kwietnia, a w bibliotece zaczęliśmy już w czwartek 20.04 spotkaniem z poezją. Wojciech Kulling - nauczyciel języka polskiego w IX LO, a jednocześnie autor czterech tomików poetyckich, czytał swoje wiersze. I okazało się, że jest tak, jak w jednym ze swoich wierszy napisała mistrzyni noblistka Wisława - "niektórzy lubią poezję"; lubią, więc przyszli... słuchali... rozmawiali...
marzec 2017
Zapraszamy do korzystania z naszej szkolnej filmoteki. Przypominamy, że znajdziecie w niej wiele ciekawych fiilmów wartych obejrzenia. Niech posłużą rozrywce, refleksji; niektóre z nich zeszły z afisza kilka, inne kilkanaście lat temu, ale dobre kino się nie starzeje. Sięgnijcie więc po "Imię róży", "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Zakochanego Szekspira", "Wszystko co kocham", "W ciemności" i inne ciekawe filmy.
Ci, którzy korzystają już od jakiegoś czasu z filmoteki, niech przyjdą również - wzbogaciliśmy się ostatnio o kilkanaście nowych tytułów. Zapraszamy na spotkanie z X Muzą.
.
luty 2017
Oto nagrodzony w szkolnym konkursie petyckim wiersz Jana Ruszniaka
„Ikona świata”
Piękna jest ikona, która
obrazuje świat prawdziwie.
Kiedy można wyć z radości,
opatulić się igliwiem.
Potem długo biec przed siebie
w bezkres w pas po wrzosowiskach.
Poszukiwać gwiazd na niebie,
biec i spać przy końskich pyskach.
Rano budzić się na łące,
aby dzień powitać świeży.
Szybko plecak dopakować
tym, co w trawie wkoło leży.
I odnaleźć miejsce w górach,
gdzie w przyszłości dom mój stanie.
Zwykły chleb tam będę kroił
i wywieszał zwykłe pranie.
Tam, gdzie kiedyś z tą Niezwykłą
zwykłe będę dzielił życie,
jak wiewiórki w swoich dziuplach,
jak mróweczki gdzieś w podszycie.
Poszukuję Prawdy w życiu.
Poszukuję Przyjaciela.
Z każdym chętnie porozmawiam.
Nie przed każdym się otwieram.
Jednak wiem, że świat jest piękny,
a nade mną czuwa Bóg.
Poszukiwać jest przygodą.
Odważ się przekroczyć próg.
grudzień2016
Miesiąc ten nastraja refleksyjnie i optymistycznie jednocześnie, a to z racji Świąt oczywiście. W ciepłe myślenie o bliskich, które towarrzyszy nam uroczej bieganinie w poszukiwaniu prezentów, włączyć też można filmy, którre oglądamy i ksiąażki, które czytamy. Oto kilka propozycji czytelniczych na przed i poświąteczne dni.
Najcenniejszy dar
Richard Paul Evans
Tuż przed Bożym Narodzeniem Richard z żoną i córeczką wprowadzają się do starej rezydencji, by opiekować się mieszkającą tam staruszką Mary. Pewnej nocy pisarza budzi piękna melodia. Poszukując źródła tajemniczych dźwięków, Richard trafia na strych, gdzie odkrywa zakurzoną, rzeźbioną skrzynkę, pełną starych miłosnych listów, naznaczonych śladami łez. Kto był ich autorem? Do kogo były adresowane? Ta zagadka będzie nurtować autora wraz z pytaniem zadanym przez Mary: co było pierwszym darem ofiarowanym na Boże Narodzenie?
Boże Narodzenie w Lost River
Fannie Flagg
Ach, te miasteczka z powieści Fanny Flagg! Nierealnie cudowni ludzie, piękne miejsca. Gdyby istniały naprawdę, przeniosłabym się natychmiast do któregoś z nich!
Ale w tych opowieściach może tkwić ziarno prawdy :). Osoba, która przebywała - co prawda krótko - na Południu USA, opowiadała, że tam właśnie tak jest: życie właśnie toczy się nieśpiesznie wśród cudownej przyrody, a ludzie, choć niezamożni, a często bardzo biedni, są bardzo przyjaźni, pomocni i mili.
To kolejna książka, która nastraja bardzo pozytywnie i powoduje, że robi się ciepło na sercu.
Tajemnica Bożego Narodzenia
Jostein Gaarder
"Tajemnica Bożego Narodzenia" to zaproszenie do niezwykłej wędrówki, w której przyłączamy się do orszaku podążającego do Betlejem, aby zdążyć na Narodziny Chrystusa.
Jesteśmy na tropie zagadki, gdzie współczesność przeplata się z przeszłością i towarzyszy rodzicom, takim jak my, którzy wciągają się powoli w bajkowy świat odkrywany przez ich synka. Podobnie jak w "Świecie Zofii", Autor po mistrzowsku łączy poetycką fikcję z lekcją historii i refleksją o życiu. Tak jak w "Świecie Zofii", zanurzamy się w klimacie naturalnej bliskości w rodzinie, do którego w głębi serc tęsknimy, spotkania z Tajemnicą i... z sobą samym.
Książka Josteina Gaardera uczy, wzrusza i przerzuca pomost między światem dorosłych i dzieci. Obyśmy nigdy nie stracili go z oczu.
Biuro przesyłek niedoręczonych
Natasza Socha
Do Biura Przesyłek Niedoręczonych trafiają listy i paczki, które nigdy nie dotarły do adresatów. Zuzanna zaczyna tam pracować, bo ją samą też prześladuje pewien niewysłany w porę list. Z czasem coraz bardziej intrygują ją tajemnice innych ludzi. Kiedy trafia na listy, których nadawcy od trzydziestu ośmiu lat nie mogą się spotkać, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Ma czas do Wigilii, potem będzie za późno…
Magiczna opowieść o zagmatwanych ludzkich losach, miłości jak z bajki i nieoczekiwanych konsekwencjach życzliwości.
"Mistrzostwo gatunku! Świąteczna opowieść Nataszy skrzy się dowcipem i wzrusza do łez. A kiedy myślisz, że już wiesz, jak skończy się ta historia, czeka na ciebie naprawdę smakowita niespodzianka."
listopad 2016
W tym miesiącu zamiast słów kilku prezentujemy fajne, naszym zdaniem, grafiki zachęcające do czytania:
październik 2016r.
Zauważamy, że coraz wiecej uczniów zaczyna doceniać bibliotekę, jako dobre miejsce do spokojnej pracy, źródło wielu ciekawych książek, filmów oraz najrozmaitszych pomocy dydaktycznych w postaci literatury specjaklistycznej, słowników, atlasów, poradników. Oczywiście sporo informacji znaleźć można w internecie (komputery są do Waszej dyspozycji), ale cenne niekiedy może okazać się uporządkowanie wiadomości, jakie oferuje książka, o pogłębieniu wiedzy nie zapominając. Wiedzą to ci, którzy już myślą o czekających ich olimpiadach i konkursach. Książki historyczne np. są w ciągłym ruchu...
Miłośników sztuki zapraszamy do zapoznania się z bardzo wzbogaconym w tym roku zbiorem albumów, poświęconych malarstwu i architekturze. pamietajcie, ze obcowanie z pieknie wydaną ksiązką wspaniale kształtuje poczucie estetyki.
wrzesień 2016r.
Nowy adres, nowy budynek, więc i nowa biblioteka. Jest duża, jasna i oczywiście wypełniona książkami. Przybyło ich od zeszłego roku bardzo dużo, ponieważ uczniowie i nauczyciele IV L0 przybyli na Orłowską z "calym dorodziejstwem inwentarza". Teraz pozostaje "tylko" wpisać nowy księgozbiór do elektronicznegi katalogu MOL i można z niego korzystać. Prace nad wpisywaniem książek będą postępować stopniowo. Zaczęliśmy oczywiście od lektur szkolnych i z całą pewnością dla nikogo żadnej z nich nie zabraknie.
Zapraszamy wszystkich, którzy muszą, chcą i powini czytać. Zapraszamy po lektury, literaturę popularnonaukową z rożnych dziedzin, książki "do poczytania", filmy fabularne i dokumentalne. Zapraszamy do miejsca,gdzie zawsze jest spokojne miejsce i do nauki i do odpoczynku....
Pamiętajcie: Biblioteka - dobre miejsce dla czlowieka
maj 2016r.
.
Jednak lubimy czytać - wyniki ankiety czytelniczej 2016r.
Ankietowaniu poddano 189 uczniów klas 1-3 (po dwie klasy z każdego poziomu). Wyniki są dla nas bardzo ciekawe, ale nie komentujemy ich, ponieważ uważamy, że mówią same za siebie. Przeczytajcie do końca odpowiedzi na wszystkie pytania i skonfrontujcie je z Waszymi odczuciami.
1. Czy lubisz czytać? Zaznacz wybraną odpowiedź
□ zdecydowanie tak 82
□ umiarkowanie 78
□ raczej nie 26
□ zdecydowanie nie 3
2. Jaki sposób spędzania wolnego czasu preferujesz? Zaznacz maksymalnie 4 odpowiedzi, przydzielając im odpowiednio 1,2 3 lub 4 pkt
□ sport 128
□ spotkania ze znajomymi 258
□ komputer - serwisy społecznościowe 91
□ książka 117
□ komputer – gry 120
□ spacer, rekreacja na świeżym powietrzu 146
□ oglądanie filmów, słuchanie muzyki 203
3. Ile książek przeczytałaś/eś w ciągu ostatniego miesiąca?
□ żadnej 58
□ 1-2 98
□ 3-4 17
□ więcej 9
4. Spróbuj określić, ile książek czytasz w ciągu roku?
□ 1-3 47
□ 4-7 64
□ 8-10 24
□ więcej 32
□ nie czytam książek 9
5. Jakie książki lubisz czytać najbardziej?. Zaznacz wybrane 4 odpowiedzi
□ powieści obyczajowe, psychologiczne 81
□ romanse 59
□ kryminały, thrillery 103
□ fantasy 107
□ podróżnicze 37
□ literatura faktu, reportaże 30
□ wspomnienia, biografie 40
□ literatura młodzieżowa 90
6. Jakich książek brakuje Ci w bibliotece szkolnej? Podaj rodzaj literatury (patrz pkt 5)
lub konkretny tytuł
gatunek: fantasy 15 x , thrillery 11x, biografie 11x, literatura młodzieżowa 11x
autorzy: Flanagan, Glukhowsky, Martin, Sanderson, King, Lackberg, Ludlum oraz konkretne tytuły (najcześciej wymienionych autorów)
7. Czy zaglądasz czasami na stronie internetowej szkoły do zakładki Biblioteka?
□ tak 9
□ nie 168
8. Skąd czerpiesz wiedzę o książkach wartych przeczytania? Zaznacz wszystkie pasujące odpowiedzi
□ opinie znajomych 147
□ okładka książki, kilka stron 70
□ porada bibliotekarza 18
□ rekomendacja księgarza/sprzedawcy 20
□ Internet: portale o książkach 123
□ programy poświęcone kulturze w TV 18
9. Jak często czytasz książki?
□ codziennie 18
□ kilka razy w tygodniu 37
□ w weekend 22
□ tylko w ferie i wakacje 15
□ sporadycznie, ale w ciągu całego roku 84
10. Skąd pozyskujesz książki ? Zaznacz 3 źródła najczęściej wykorzystywane
□ księgarnia/zakup 125
□ biblioteka publiczna 67
□ biblioteka szkolna 49
□ znajomi 71
□ księgozbiór domowy/rodzinny 39
□ prezent 72
□ z Internetu 48
11. Czy znasz jakieś portale o książkach np. Lubimy czytać, inne…?
□ tak, znam, ale nie korzystam; 77
□ tak, znam i korzystam, 24 wymień jakie : Lubimy czytać, zabookowani.pl, nakanapie.pl
□ nie znam 62
12. Jaką formę książki preferujesz?
□ papierowa 143
□ e-book, 16
□ audiobook, 12
13. Czy warto czytać książki? Odpowiedź uzasadnij w 2-3 zdaniach
Najczęściej pojawiające się odpowiedzi: Warto, ponieważ – rozwijają wyobraźnię 49x, wzbogacają nasze słownictwo 47x, mogą nauczyć cię wielu rzeczy 46x, pomagają ludziom rozwijać się, mogą przenieść w inny świat, to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu- około 8-11 zaznaczeń
14. Czy czytasz prasę: gazety codzienne, czasopisma społeczno-polityczne, sportowe, muzyczne, kobiece, komputerowe, hobbystyczne, medyczne, motoryzacyjne
□ tak 87 (gazety codzienne 25, prasa kobieca 25, czasopisma społeczno-polityczne 21, prasa hobbystyczna, sportowa, muzyczna 18
□ nie 77
15. Czy korzystasz z poradników w formie książek (hobby, kulinaria, moda i styl) przewodników, słowników?
□ Tak 101
□ Nie 71
16. Jakim czytelnikiem jesteś? Zaznacz najbardziej pasującą do Ciebie odpowiedź
□ czytelnik- pasjonat książek - 35 (czytam dużo, chętnie i różne gatunki, w tym także lektury szkolne)
□ odpowiedzialny czytelnik lektur 22 (czytam, bo wypada znać te książki i chcę dobrze zdać maturę)
□ niechętny czytelnik lektur szkolnych 28 (czytam, by nie mieć kłopotów na lekcjach języka polskiego)
□ czytelnik sporadyczny 40(czytam rzadko, ale wartościowe pozycje, polecane przez autorytety literackie, nagrodzone; na czytanie innych książek nie mam czasu)
□ czytelnik - nieczytelnik 31 (czytam rzadko: czasami lekturę, czasami coś „lekkiego”, ale niezbyt chętnie )
□ w ogóle nie czytam żadnych książek 5
17. Ile czasu dziennie spędzasz przy komputerze?
□ mniej niż 1 godzinę 34
□ 1-2 godzin 57
□ 3-4 godzin 47
□ więcej niż 4 godziny 34
kwiecień 2016r.
Konkurs na ex libris biblioteki szkolnej
Zapraszamy do stworzenia ex librisu, czyli graficznego znaku własnościowego biblioteki szkolnej IX LO. Nie stawiamy żadnych wymogów ani ograniczeń oprócz jednego - oczywistego. Znak musi zawierać słowa Ex libris i Biblioteka IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni (dopuszczalny także skrót IX LO ) w dowolnym układzie.
Włączcie ten napis w plastyczną wizję skojarzeń z książką, czytaniem, biblioteką, pasją czytelniczą, spędzaniem wolnego czasu itp.
Zwycięska praca zostanie wykorzystana do stworzenia formy, najprawdopodobniej pieczątki, możliwej do zastosowania w księgozbiorze naszej biblioteki i od nowego roku szkolnego wszystkie egzemplarze książek nosić będą ten znak.
Oryginał ex librisu, czyli praca wykonana na konkurs zostanie oprawiona i zaopatrzona
w stosowną tabliczkę przedstawiająca autora, zdobić będzie pomieszczenie biblioteczne.
Dodatkową nagrodą będzie bon do wykorzystania w salonach Empik.
Prace prosimy składać w bibliotece do dnia 21 kwietnia.
Rozstrzygnięcie konkursu 22 kwietnia, czyli w dniu, w którym będziemy w naszej szkole obchodzić Światowy Dzień Książki.
Mamy nadzieję, że tak jak w roku ubiegłym jury będzie miało niełatwy wybór spośród wielu ciekawych projektów plastycznych.
marzec 2016r.
Zapraszamy do udziału w VII Pomorskim Konkursie Poetyckim "Niektórzy lubią poezję...", skierowanym do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Chętni do podzielenia się swoją twórczością proszeni są o przekazanie jednego wybranego wiersza do nauczyciela bibliotekarza do dnia 18 marca br. Tematyka wierszy jest dowolna. Przesłanie utworu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację. Finał konkursu odbędzie się 27 kwietnia 2016r. Nagrodą dla uczniów będą tomiki nagrodzonych wierszy. Gorąco zachęcamy do udziału.
styczeń 2016r.
Codziennie należałoby wysłuchać chociażby jednej piosenki,
Przeczytać dobry wiersz, zobaczyć wyśmienity obraz
i - gdyby to było możliwe - powiedzieć kilka rozsądnych słów
Johann Wolfgang Goethe
Oby w rozpoczynającym się właśnie roku nie zabrakło dni, w których spelniać się będą w Waszym życiu "zalecenia" wybitnego poety. Wiem, że z tym zawartym w pierwszym wersie nie będziecie mieli problemu żadnego.
Ufam, że zadbacie także o to, by wśród słów, które wypowiadacie codziennie (wiedzieliście, że średnio jest ich ok. 15000 ?; podobno został już obalony mit, dotyczący gadulstwa kobiet i powszechnie powtarzane dane: kobieta wypowiada 20 000 słów dziennie , a mężczyzna 7 000) znalazło się jak najwięcej tych rozsądnych.
Mam też nadzieję, że nie zabraknie wśród Was i tych, którym zdarza się obcować ze sztuką...
Podrzucam na dobry początek "Przyczynek do statystyki" Wisławy Szymborskiej - mistrzyni ironii i trafności słowa.
Na stu ludzi
wiedzących wszystko lepiej
- pięćdziesięciu dwóch;
niepewnych każdego kroku
- prawie cała reszta;
gotowych pomóc,
o ile nie potrwa to długo
- aż czterdziestu dziewięciu;
dobrych zawsze,
bo nie potrafią inaczej
- czterech, no może pięciu;
skłonnych do podziwu bez zawiści
- osiemnastu;
żyjących w stałej trwodze przed kimś albo czymś
- siedemdziesięciu siedmiu;
uzdolnionych do szczęścia
- dwudziestu kilku najwyżej;
niegroźnych pojedynczo, dziczejących w tłumie
- ponad połowa na pewno;
okrutnych,
kiedy zmuszą ich okoliczności
- tego lepiej nie wiedzieć
nawet w przybliżeniu;
mądrych po szkodzie
- niewielu więcej
niż mądrych przed szkodą;
niczego nie biorących z życia oprócz rzeczy
- czterdziestu,
chociaż chciałabym się mylić;
skulonych, obolałych i bez latarki w ciemności
- osiemdziesięciu trzech
prędzej czy później;
godnych współczucia
- dziewięćdziesięciu dziewięciu;
śmiertelnych
- stu na stu.
Liczba, która jak dotąd nie ulega zmianie.
grudzień 2015r.
Masz 17 lat. Grudzień. W domu albo bywasz gościem, albo tkwisz przed komputerem ze słuchawkami w uszach i z udawanym lekceważeniem obserwujesz to całe świąteczne zamieszanie. Kumplom mówisz, że „będzie trzeba jakoś wytrzymać ten wigilijny spęd”, zaklinasz się, że nie sprzątniesz bałaganu „bo to przecież mój pokój” ale w końcu… stajesz w kolejce po świątecznego karpia, niby od niechcenia umyjesz okna, wyręczysz matkę w powieszeniu firanek i choć nie wierzysz w te bzdury, to czasami nawet już w połowie grudnia spoglądasz wieczorem przez okno i zastanawiasz się, w której stronie nieba pojawia się pierwsza gwiazdka, by w Wigilię jej za długo nie szukać…
Bo tak naprawdę, choć za nic się do tego nie przyznasz, to czekasz na te święta.
Bo tak naprawdę lubisz ten czas wyciszenia i ciepła, poprzedzony pośpiechem, gwarem, szukaniem prezentów, pieczeniem ciasta.
Bo ten jeden raz w roku nie drażni Ci zebrana gromadnie rodzina i wcale nie dla świętego spokoju zakładasz tę ekstra koszulę i wiążesz krawat.
I choć na pamięć znasz historię opowiadaną przez Babcię o tym, jak Dziadek nie mógł zabić karpia i jedli szprotki w oleju, a karp jeszcze długo po świętach okupował wannę…to uśmiechasz się wcale nie z uprzejmości.
I choć nie przepadasz za śledziami i ryby to też nie twoja bajka - to rejestrujesz uśmiech matki, gdy chwalisz „ no nawet smaczne te rybki, a barszczyk z uszkami to jak zawsze palce lizać…
I jednak odczuwasz dreszczyk emocji, gdy odwijasz pięknie opakowany prezent i jak co roku dziwisz się, skąd oni wiedzieli, że marzysz właśnie o tym.
Nie śpiewasz kolęd, co to - to nie, ale gdy matka jasnym głosem zacznie „Bóg się rodzi, moc truchleje”, a ojciec dołączy do niej basem – to myślisz, że dobrze być domu i mieć ich wszystkich blisko.
Barbara Buller
listopad 2015r.
11 listopada od kilku lat jest bardziej Świętem Niepodległej, niż tylko rocznicą odzyskania niepodległości. Niby to samo, ale semantyka to rzecz subtelna i mam nadzieję, że niektórzy dostrzegają różnicę. To wreszcie święto radosne, to biało-czerwone parady, to tętniące odświętnym życiem w tym dniu miasto, filmy, spotkania, koncerty…A jednak jest coś takiego w tym dniu, że listopadowa nuta zadumy i refleksji wdziera się do serca, nawet jeśli świeci słońce i mimo Kabaretowej Nocy Listopadowej w TVP…
Rzadko myślimy o Polsce, a może czasami warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę i dlaczego chcę żyć tu, gdzie moja pierwsza piaskownica…
Nie wszyscy myślą jedynie o tym, że TAM jest więcej euro niż u nas pln za godzinę.
Wbrew pozorom niemało jest tych, którzy napisaliby tak: jestem tu i zostanę, bo….
Bo lubię sosnowy las, który widzę z okna, pustą od jesieni do wiosny plażę w Chałupach, Ptasi Raj na Mierzei Wiślanej i jeszcze parę innych miejsc…
Bo lubię twaróg z Mławy, kiszone ogórki, o których w tak wielu państwach nawet nikt nie słyszał, bo najbardziej smakuje mi miód z zaprzyjaźnionej pasieki spod Starogardu Gdańskiego.
Bo tu jest mój pokój, mój dom, moja ulica, moje miasto, mój kraj.
Bo lubię ten kraj nie tylko ZA, ale też i POMIMO.
Chociaż parę ZA też by się znalazło.
Bo choć wciąż lubię poznawać i odkrywać NOWE, to kocham to, co znam.
Bo spokój i zachwyt oganiają mnie w Tatrach, gdy z przełęczy Liliowe spoglądam w dół na Murowaniec i halę Gąsienicową
Bo nostalgię odczuwam na Pęksowym Brzyzku - stareńkim cmentarzu w Zakopanem.
Bo jezioro Płęsno na Kaszubach nieopodal wsi o wdzięcznej nazwie Swornegacie, to moje najpiękniejsze wspomnienia wakacyjne.
Bo ulica Mariacka w Gdańsku nieodmiennie zachwyca, bo zachód słońca w Karwi niepowtarzalny.
Bo ludzie tak gościnni, serdeczni, dobrzy, skorzy do pomocy – tylko tutaj.
Bo ludzie tak irytujący, chamscy, nieufni i egoistyczni też tylko tu.
Cóż jeszcze dodać… może tylko słowa, które wyśpiewał Grzegorz Turnau:
„Czy Ci się tutaj uda
Czy Ci się nie uda
Czy Cię byt zaciekawi
Czy Cię strawi nuda
Pomyśl, że o tym nigdy się nie dowiesz
Jeśli wszystko zostawisz i pojedziesz sobie…”
Barbara Buller
październik 2015r.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Sszkolnych
W tym miesiącu, jak w każdym innym, zapraszamy do biblioteki po książki, filmy i czasopisma, ale wyjątkowo wychodzimy z promocją czytelnictwa na korytarze szkolne, by zaciekawić tych, którym do biblioteki nie zawsze po drodze. Prezentujemy w tym roku najciekawsze architektonicznie biblioteki świata, pomniki postawione w hołdzie .... książkom i jak zawsze propozycje ciekawej beletrystyki z naszej biblioteki pod hasłem "Książki warte Twojego czasu"
wrzesień 2015r.
Wolny dostep
Nowy rok szkolny przywitaliśmy w bibliotece szkolnej takim zorganizowaniem ustawienia księgozbioru, by umożliwić czytelnikom wolny dostęp do beletrystyki. Od teraz, jeśli macie ochotę samodzielnie pobuszowć wśród książek w poszukiwaniu czegoś ciekawego do poczytania, to serdecznie zapraszamy.
Rozwój i promocja czytelnictwa wśród młodzieży to tegoroczny priorytet Ministerstwa Edukacji Narodowej. Mamy nadzieję w związku z tym, że przybędzie funduszy na nowości literacki
i będziemy mogli realizować Wasze czytelnicze zamówienia. Może w czasie wakacji przeczytaliście coś niezwykle interesujacego i chcielibyście polecić innym.
maj 2015 r.
Mówisz - masz,
czyli kilka nowości kupionych na uczniowskie "zamówienie"
Wzięliśmy pod uwagę Wasze upodobania czytelnicze i kierując się wynikami wyborów książek, kupiliśmy dwie bardzo ciekawe powieści Stephena Kinga, powieści Glukhovskiego "Metro 2033" i "Metro 2034" oraz także ciesząca się popularnością powieść "Zostań, jesli kochasz"
![]() |
Tajemniczy przybysz z Europy, Leland Gaunt, otwiera w Castle Rock sklep, w którym można kupić 'wszystko, o czym zamarzysz'. Ceną za zrealizowanie marzenia nie są jednak pieniądze, lecz spłatanie współobywatelowi pozornie niewinnego figla. W rzeczywistości, spełniając ludzkie pragnienia, Gaunt niewoli dusze swoich klientów. Żaden bowiem nie potrafi wyzwolić się z mocy swoich spełnionych marzeń, znieść myśli, że mógłby utracić to, co udało mu się zdobyć jakimś cudem. Tylko Pangborn, miejscowy szeryf, będzie próbował przeciwstawić się przybyszowi. Czy bez pomocy sił nadprzyrodzonych uda się odnieść zwycięstwo w walce z czarną magią? Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić? |
![]() |
Paul Sheldon jest autorem poczytnych tandetnych romansideł. Jego cykl o Misery Chastain zdobył ogromną popularność. Autor miał jednak już dość swojej bohaterki i w ostatniej powieści ją uśmiercił. Teraz postanowił zająć się pisaniem poważniejszych książek. Pewnego razu podczas zamieci śnieżnej jadąc po pijanemu samochodem uległ poważnemu wypadkowi. Odzyskał przytomność dopiero |
![]() |
Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć? |
![]() |
Choć „Metro 2033” jest książką o świecie po wojnie nuklearnej, mutantach, potworach i walce z nimi, |
![]() |
Żyję w świecie, w którym nie ma jutra. Nie ma w nim miejsca na marzenia, plany, nadzieje… Uczucia ustępują tu miejsca instynktom, a najważniejszy z nich każe przeżyć. Za wszelką cenę przeżyć. |
23 kwietnia 2015r.
Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Ksiązki to tradycyjnie ważny dzien w naszym liceum. Miejmy nadzieję, nie tylko dla polonistów i nauczycieli bibliotekarzy zaangażowanych w jego zorganizowanie, ale dla wszystkich miłośników książek. W całej szkole na korytarzach pojawiły się zabawne hasełka typu: Przy "Weselu" śpi niewielu, Tylko "Dziady" są bez wady, Na dzień bez troski- Jan Kochanowski.
W holu I piętra pojawiły się nasze biblioteczne gazetki - "Od glinianej tabliczki, do książki elektronicznej", oraz w związku z konkursem na ekslibris gazetka "Ekslibris- znak książki". Nasz szkolny bookcrossing odbywał się pod hasłem 'Uwolnij książkę"- wszystkie książki zmieniające właściciela pieczętowane były okolicznościowym, zaprojektowanym specjalnie na tę okazję - stemplem.
W sali lustrzanej odbył się finał konkursów na kolaż, ekslibris, filmowy zwiastun ksiązki - wszystko połączone z wystawą i projekcją nagrodzonych prac. Obejrzeliśmy dramę 'Rusz móziem", występ chóru z melorecytacją "Deszczu jesiennego" Staffa a także fantastyczną interpretację wiersza Federico Garcii Lorki 'Piosenka końcowa".
W samo południe przenieśliśmy się na Palc Kaszubski, gdzie pod Pomnikiem Antoniego Abrahama manifestowaliśmy swoje przyjazne wobec książek uczucia. Nasz barwny korowód poprzedzał transparent- "Uwolnij książkę - uwolnij wyobraźnię"
kwiecień 2015
Wyniki głosowania uczniów IX LO
w "Ogólnopolskich wyborach książek"
Wykaz książek , pojawiających się w największej częstotliwości na kartach do głosowania
Nie uwzględniono w tabeli tytułów pojawiających się sporadycznie (1-3 razy) a było takich ponad 40
LP |
Tytuł |
Autor |
Liczba oddanych głosów |
1 |
„Gra o tron” |
George R. R. Martin |
32 |
2 |
wybrana powieść np. Misery, Carrie, Miasteczko Salem, |
S. King |
26 |
3 |
Władca Pierścieni |
J.R.R.Tolkien |
23 |
4 |
Wiedźmin |
A. Sapkowski |
22 |
5 |
Igrzyska śmierci |
S. Collins |
19 |
6 |
Metro 2033 |
D. Głuchowski |
17 |
7 |
Zwiadowcy |
J. Flanagan |
15 |
8 |
Gwiazd naszych wina |
J. Green |
13 |
9 |
Zbrodnia i kara |
F. Dostojewski |
13 |
10 |
Mistrz i Małgorzata |
M. Bułhakow |
11 |
11 |
Tango |
S. Mrożek |
11 |
12 |
Harry Potter |
J.K Rowling |
11 |
13 |
Niezgodna |
V. Roth |
10 |
14 |
Cień wiatru |
C. R. Zafon |
10 |
15 |
Pan Lodowego Ogrodu |
J. Grzędowicz |
10 |
16 |
My, dzieci z dworca ZOO |
Christie F. |
10 |
17 |
Zostań jeśli kochasz |
G. Forman |
8 |
18 |
Buszujący w zbożu |
J. D. Salinger |
7 |
19 |
wybrana powieść |
N. Gaiman |
7 |
20 |
wybrana powieść ze Świata Dysku |
T. Pratchett |
7 |
21 |
wybrana powieść np. Po zmierzchu |
H. Murakami |
6 |
22 |
wybrana powieść |
H. Coben |
6 |
23 |
Miłość w czasach zarazy |
G.G. Marquez |
6 |
24 |
Bez śladu |
L. Barclay |
6 |
25 |
Jeździec miedziany |
P. Simons |
6 |
26 |
Imię róży |
U. Eco |
5 |
27 |
Intruz |
E. Meyer |
5 |
28 |
Assassin’s Creed ( powieść fantasy napisana na podstawie gry komputerowej) |
O. Bowden |
5 |
29 |
Ojciec chrzestny |
M. Puzo |
5 |
30 |
Wołanie kukułki |
R. Galbraith |
5 |
31 |
wybrana powieść |
N. Sparks |
4 |
32 |
Millenium |
S. Larsson |
4 |
33 |
wybrana powieść |
Jo Nesbo |
4 |
Marzec 2015
Biblioteka szkolna włącza się do akcji:
„Ogólnopolskie wybory książek”,
organizując w dniach 19 i 20 marca (czwartek i piątek)
szkolne głosowanie na książki uznane za interesujące
i chętnie czytane przez młodzież.
Uważasz, że przyszedł czas na zmiany
na listach lektur?
Już dziś zastanów się,
na które książki zagłosujesz.
Głosowanie na lekcjach języka polskiego!
Klasy odwiedzi mobilna Komisja Wyborcza
Podaj tytuły 1- 3 najciekawszych książek,
które czytałeś w ostatnim czasie.
Być może zmieni się lista lektur,
Z akcji zostanie sporządzone sprawozdanie,
które zostanieprzekazane pani minister edukacji narodowej
oraz opinii publicznej jako ważny element dyskusji
o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.
Styczeń 2015r.
Długo wyczekiwany raport o stanie czytelnictwa Polaków właśnie się ukazał. Jedno jest pewne zatrzymał się spadkowy trend w czytelnictwie.
Czy Polacy czytają? Jak czytają? Na te pytania dostaliśmy właśnie odpowiedź.
Oto wyniki najnowszego badania Biblioteki Narodowej.
41,7% Polaków oświadczyło, że w mijającym roku przeczytało przynajmniej jedną książkę.
Średnia europejska to ponad 50%,a czytelnikami-rekordzistami są Czesi, - 86 %.
1-2 książki przeczytało - 16,4 % Polaków
3 do 6 książek - 12,3%
więcej niż 7 książek - 11,3 %
Kto czyta najwięcej?
Osoby między 15 a 19 rokiem życia (71%) oraz uczniowie i studenci (73%) - w obu tych grupach najliczniej występują czytelnicy regularni i intensywni.
Po książki sięga aż 80% dzieci matek z wykształceniem wyższym, z czego aż 32% należy do czytelników intensywnych.
Ponadto - osoby zadowolone ze swojej sytuacji materialnej (54%) oraz mieszkańcy miast powyżej 100 tys. mieszkańców (ponad 50%).
Trend negatywny wprawdzie uległ zahamowaniu, ale konieczna jest dalsza promocja na rzecz stałego wzrostu czytelnictwa w Polsce.
Jest to strategicznym celem ogłoszonego w ubiegłym roku przez MKiDN Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020.
Internet nie jest przyczyną nieczytania książek - czynni internauci są ludźmi oczytanymi.
Czytanie nie jest czynnością naturalną, tylko procesem kulturowym. Nowe pokolenia traktują internet jak coś normalnego, jak prąd. Nie może on więc wyprzeć książek. Poza tym internauci czytają więcej niż nie-internauci. A e-booki nie zastępują papieru, są tylko jego uzupełnieniem
Budujące jest to, że wraca moda na czytanie u młodych ludzi. O 8 procent wzrosło czytelnictwo wśród młodzieży w wieku 16-19 lat, za to w grupie szerszej 15-24 lata tylko o 2 procent.
Jeśli jednak tendencja z ostatniego raportu utrzyma się, przyszłość książki może być optymistyczna. Możemy patrzeć w przyszłość z dużą nadzieją. W promocję czytelnictwa włączyły się ministerstwa kultury i edukacji, które przeznaczyły znaczne środki, między innymi na wyposażenie bibliotek.
Chcielibyśmy osiągnąć taki poziom jaki obecnie jest w Czechach, gdzie jest tylko 17% nieczytających. Jeśli będzie dobry klimat dla książki, będziemy intensywnie pracować, to za 5-10 lat możemy ten cel osiągnąć.
A dlaczego warto czytać?
Osoby, które czytają mniej się boją, rzadziej stosują przemoc w rozwiązywaniu konfliktów, uprawiają więcej sportu, są bardziej świadomi i po prostu są szczęśliwsi.
Grudzień 2014
Przedświąteczny nastrój zagościł w bibliotece, pojawiły się lampki i ozdoby w oknach, a na tzw. okolicznościowej gazetce malarstwo o tematyce bożonarodzeniowej.
Pokłon pasterzy, Pokłon Trzech Króli, Święta Rodzina w stajence – to najczęstsze motywy w malarstwie o tematyce związanej z tymi wyjątkowo nastrojowymi świętami i dlatego gazetkę zatytułowaliśmy słowami kolędy - wybraliśmy mniej dzisiaj znaną, ale bardzo piękną „Do szopy, hej pasterze…”
Listopad 2014
Na coraz krótsze dni i nieco smętne listopadowe wieczory polecamy coś optymistycznego, czasami wręcz ekscytującego do poczytania.
Pojawiły się w bibliotece nowe, ciekawe książki. Coś dla siebie znajdą szukajacy odprężenia, miłośnicy Murakamiego, lubiący biografie- po prostu amatorzy dobrej książki
Poradnik pozytywnego myślenia” – Matthew Quick Poznajcie Pata. Pat ma pewną teorię – jego życie to film, który zakończy się happy endem, czyli powrotem jego byłej żony. Pat musi tylko spełnić kilka warunków: robić codziennie setki brzuszków, czytać więcej książek, biegać ubrany w worek na śmieci, żeby zgubić ostatnie zbędne kilogramy, ćwiczyć bycie miłym i dwa razy dziennie łykać kolorowe pastylki. (Fakt, że Pat spędził kilka lat w zakładzie dla psychicznie chorych nie jest chyba wielkim zaskoczeniem). Niestety nic nie układa się tak, jak powinno. Pat nie przestaje jednak myśleć pozytywnie. Czy to wystarczy, by osiągnął swój cel? |
![]() |
Zdarza się – Jarosław Szulski Powieść Jarka Szulskiego prowokuje i edukuje. To historia o różnych światach młodych i dorosłych. Zainteresuje nauczycieli i rodziców, którzy chcą znaleźć klucz do swoich prawie dorosłych dzieci. Zanim zostanie wydana - już jest kultowym zdarzeniem w "drugim obiegu". Autor - nauczyciel jednego ze znanych warszawskich liceów - nie upilnował roboczej wersji opowieści, która być może nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego... Dla młodzieży "Zdarza się" to nadzieja, a dla dorosłych? |
![]() |
Sor - (nie)zdarza się w szkole – Jarosław Szulski Opowieść o pogubionym nauczycielu i jego uczniach-Maleństwach, o życiu, które płata nam figle, o nieuniknionej śmierci, o miłości, przyjaźni i zagubieniu, jakiemu wszyscy podlegamy. O tej współczesnej hiperaktywności, nadmiernym pragnieniu udanego życia towarzyskiego i społecznego, o unikaniu skupienia, braku cierpliwości i zaangażowania, o tym wszystkim, co w istocie wywodzi się z silnego lęku przed samotnością. Kolejne przygody Mirona i jego uczniów, znanych z głośnej powieści pt. „Zdarza się”. To zabawna, tragikomiczna podróż do krainy absurdu zwanej szkołą i wzruszające spotkanie z naszym największym guru – życiem, które daje nam lekcje zwłaszcza kiedy nie prosimy o nie. No ale „ten śmietnik świata czasem piękny jest” – warto o tym pamiętać i… szukać własnej drogi. |
![]() |
Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa – Haruki MurakamiTsukuru Tazaki ma trzydzieści sześć lat, jest kawalerem. Pochodzi z Nagoi, ale mieszka |
![]() |
„Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” – Sławomir Koper Piękna epoka, inteligentne i piękne kobiety. Dwudziestolecie międzywojenne to prawdziwy raj dla historyka, to czasy kiedy w życiu publicznym pojawiły się wielkie indywidualności, barwne postacie, niezapomniane osobowości. To barwna opowieść o żeńskich elitach okresu międzywojennego. |
![]() |
„Katarzyna Wielka – portret kobiety” – Robert K. Massie Opowieść o kobiecie, która zatrzęsła światem. Bezwzględna despotka czy oświecona reformatorka? Propagatorka najgorszych perwersji czy nieśmiała dziewczyna z Pomorza? Katarzyna Wielka miała wiele twarzy. Sprzeciwiała się zacofaniu Rosji, ale przez czterdzieści lat trzymała kraj żelazną ręką. Oto historia pełna intryg, tajemnic dworskiego życia i dylematów władzy. |
![]() |
Ciernista róża - Charlotte Link To chyba bardziej powieść psychologiczna z wątkiem kryminalnym niż kryminał! Ale trzyma w napięciu, że ho ho ho! Okrutna zbrodnia mrozi sielski świat brytyjskiej wyspy a sekrety głęboko ukryte przed laty. Franca Palmer, młoda nauczycielka z Berlina, postanawia zmienić swoje życie. Zostawia męża i wyjeżdża na angielską wyspę Guernsey, gdzie przed laty spędziła cudowne wakacje. mieszają we wspomnieniach.Znakomita powieść, polecamy |
![]() |
Październik 2014r.
Trwa międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych, ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. – cały październik.
W samej bibliotece tak troszkę „na poważnie” - czyli „O bibliotekach starożytnych i średnioowiecznych”, w korytarzu przed biblioteką pod hasłem „ W bibliotece książki i nie tylko….” zachęcamy nie tylko, jak zawsze, do czytania, ale też do oglądania filmów i czytania czasopism.
A w holu I piętra już bardziej na luzie - sympatyczny wierszyk autorstwa p. Beaty Galuby-Filipp - „Rady na jesień”, żartobliwe plakaty i hasełka promujące czytanie i …. nasze sztandarowe zawołanie „Czytam, więc jestem”.
Rady na jesień
Czytaj wiersze
- są najlepsze
w miłości i w chorobie:
samo zdrowie!
Jesienią - opowiadania
dobre są do poczytania.
choć deszcz i zawierucha
zaczytasz się do sucha.
Lecz jeszcze lepsza powieść
i łatwo tego dowieść,
gdyż tylko w niej się zmieści
tyle wszelakiej treści.
Więc na długie wieczory
wczesnej jesiennej pory
najlepszy będzie Proust,
a w kominie chrust.
Beata Galuba-Filipp
wrzesień 2014r.
Cóż za aktywny czas w szkolnej bibliotece… drzwi się niemal nie zamykają. Chyba wszyscy postanowili sobie, że będą czytać w tym roku lektury, no ... a przynajmniej wypożyczać.
Nie zawodzą też czytelnicy beletrystyki. Przychodzą, opowiadają o swoich wakacyjnych spotkaniach z książką i ciągle pytają ( och, jak to cieszy) o coś nowego do poczytania.
I jeszcze jedna dobra wiadomość: chyba zadziałała w pewnym stopniu gazetka prze biblioteką „ W bibliotece nie tylko książki”, reklamująca szkolną filmotekę, bo liczba amatorów X Muzy jakby się zwiększyła nieco….
Co najchętniej oglądacie? „O północy w Paryżu”, „Wszystko co kocham”, „Sala samobójców”, „Stowarzyszenie umarłych poetów”- i słusznie, bo to całkiem dobre filmy.
Ale pamiętajcie- są jeszcze inne…
maj 2014r.
W miesiącu tradycyjnie kojarzonym z książka nastąpiła "nowa odsłona "biblioteki szkolnej. Dzięki pozytywnemu odzewowi Rady Rodziców na nasze prośby o sfinansowanie nowego wizerunku biblioteki zakupiliśmy fotele obrotowe do wszystkich stanowisk komputerowych, które zastąpiły zniszczone i brzydkie krzesła, a czarne i też podniszczone biurka nauczycielskie zostały zastąpione przez wykonane na wymiar kompaktowe, jasne,pasujące do uczniowskich.
To prawda, że najważniejsze są książki, ale estetyczne wnętrze niewątpliwie zachęca do odwiedzin, a uczniowie, spędzający czasami dłuższy czas przed komputerem, chwalą sobie wygodę i zdecydowanie większy komfort.
Dziękujemy Radzie Rodziców za hojny dar, który przez wiele lat będzie służył młodzieży.
kwiecień 2014r.
23 kwietnia obchodziliśmy , jak co roku, Międzynarodowy Dzień Książki.
W tym dniu drogę do biblioteki wyznaczały ”zachęcające” strzałeczki J
W bibliotece można było w tym dniu obejrzeć gazetkę na temat komiksu oraz spotkać się z wydawczynią komiksu” Miasto z widokiem”, panią Ewą Kosik, która przygotowała ciekawą prezentację na temat powstania obrazkowej historii z życia powstającej i rozwijającej się Gdyni.
Akcja Uwolnij książkę przyczyniła się do ”zniknięcia” z parapetów okiennych w holu przed biblioteką ponad dwudziestu książek, które, mamy nadzieję, zostaną przez nowych czytelników przekazane dalej ….
Uczniowie klas pierwszych wykonali bardzo ciekawe projekty ilustracji i okładek szkolnych lektur – pokazaliśmy je w holu przed biblioteką.
kwiecień 2014 r.
Dokładnie 10 lat temu, 10 kwietnia 2004 roku zmarł Jacek Kaczmarski.
Artysta wyjątkowy. Poeta i pieśniarz niezwykły.
Bronił się przed takimi określeniami jak „bard Solidarności” tak samo mocno, jak walczył o właściwe odczytanie „Murów”, jego bodaj najbardziej znanej pieśni, która zostały niejako przejęta przez antykomunistyczną opozycję, jako swoisty protest song. W roku 1980 wszyscy znali tę pieśń i żarliwie śpiewali wraz z poetą „Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany połam bat, a mury runą, runą, runą i pogrzebią stary świat”. Jeszcze żarliwiej w stanie wojennym ...
Niewielu rozumiało, co rozgoryczony nieco „poeta miał na myśli”, a powtarzał wielokroć:
"Ja 'Mury' napisałem w 1978 roku jako utwór o nieufności do wszelkich ruchów masowych. Usłyszałem nagranie Lluísa Llacha i śpiewający, wielotysięczny tłum i wyobraziłem sobie sytuację - jako egoista i człowiek, który ceni sobie indywidualizm w życiu -że ktoś tworzy coś bardzo pięknego, bo jest to przepiękna muzyka, przepiękna piosenka, a potem zostaje pozbawiony tego swojego dzieła, bo ludzie to przechwytują. Dzieło po prostu przestaje być własnością artysty i o tym są 'Mury'. I ballada ta sama siebie wywróżyła, bo z nią się to samo stało."
Był przede wszystkim poetą.
Napisał ponad 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta. Był także kompozytorem muzyki do swoich wierszy i pieśniarzem –ponad 25 lat wykonywał swoje utwory na scenie. Reprezentował nurt tzw. piosenki autorskiej, czyli w całości stworzonej przez jedną osobę, tak w warstwie tekstowej, muzycznej, jak i wykonawczej.
Nie sposób w krótkiej notce ująć to, co w twórczości Kaczmarskiego jest najważniejsze. Wybór będzie czysto subiektywny.
„Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” to utwór zdecydowanie numer jeden. Mądry, genialnie skonstruowany tekst, świetna kompozycja muzyczna, dynamika wykonania poruszają dogłębnie.
To moja droga z piekła do piekła,
Miasto, a w mieście przy bloku blok
Wciągam powietrze i chwiejny z lekka
Już w czwarty krąg kieruję krok!
Do cyrku! Do cyrku! Do kina!
Telewizor włączyć - bajka się zaczyna!
Mama w sklepie, tata w barze
Syn z pepeszy tnie aż gra!
Na pionierskiej chuście marzeń
Gwiazdę ma!
Na mecze! Na mecze! Na wiece!
Swoje znać, nie rzucać w oczy się bezpiece!
Sąsiad - owszem, wypić można
Lecz to sąsiad, brat - to brat.
Jak świat światem do ostrożnych
Zwykł należeć i uśmiechać się ten świat!
To moja droga z piekła do piekła
Na scenie Hamlet, skłuty bok
Z którego właśnie krew wyciekła -
To w piąty krąg kolejny krok!
O Matko! O Matko!
Jakże mogłaś jemu sprzedać się tak łatwo!
Wszak on męża twego zabił
Zgładzi mnie, splugawi tron
Zniszczy Danię, lud ograbi
Bijcie w dzwon!
Na trwogę! Na trwogę! Na trwogę!
Nie wybieraj między żądzą swą a Bogiem!
Póki czas naprawić błędy
Matko, nie rób tego - stój!
Cenzor z dziewiątego rzędu:
- Nie, w tej formie to nie może wcale pójść!
Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego /fragment/
Słynne były programy, w których wykonywał swoje autorskie teksty i kompozycje razem
z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim.
Program w sensie, w jakim używał tego pojęcia Kaczmarski, to cykl piosenek pomyślanych
i zaplanowanych jako zamknięta całość, którego sens wykracza poza prostą sumę treści poszczególnych utworów.
Piosenki zawarte w programie Mury (1978) na wiele różnych sposobów nakazywały myśleć o wolności, jej różnych aspektach i przejawach. Najkrótsza i najbardziej przejmująca to Mur do słów Zbigniewa Herberta
Stoimy pod murem. Zdjęto nam młodość jak koszulę skazańcom.
Czekamy. Zanim tłusta kula usiądzie na karku, mija dziesięć,
dwadzieścia lat. Mur jest wysoki i mocny. Za murem jest drzewo
i gwiazda. Drzewo podważa mur korzeniami. Gwiazda nagryza
kamień jak mysz. Za sto, dwieście lat będzie już małe okienko.
W Raju (1980) z ogromną odwagą i wrażliwością podejmował wątki biblijne
i odczytywał je z punktu widzenia myślącego człowieka współczesnego. Bal u Pana Boga, Wygnanie z raju, Chrystus i kupcy, Hiob, Dzień gniewu, prowokują do refleksyjnego wejrzenia w głąb siebie…
Widzieliśmy łupów naszych właściciela
Cały w strupach i wrzodach trwał w pogorzelisku
Tuż przed naszym najazdem stracił wszystkie dzieci
W gruzach domu przez piorun zburzonego w nocy
Nie znał chyba ten człowiek łaski swego Boga
Lecz wielbił Go nadal choć nieludzkim głosem
Staliśmy milcząc dobić ktoś go chciał z litości
Ale stracił śmiałość wobec takiej wiary
"Gdy zgwałcili mi żonę - sławię słodycz jej ciała
Braci synów już nie ma - ja wciąż z nimi rozmawiam
Roztrzaskali domostwo - ja kamienie całuję
Zawlekli mnie na śmietnik - w słońce się wpatruję
Zmiażdżyli mi podbrzusze - miłość nie da się zgubić
Wyszarpali mi język - więc palcami coś mówię
Wykłuli mi źrenice - myśl się z myślą zaplata
Dzięki Ci Boże stworzyłeś najpiękniejszy ze światów"
Hiob /fragment/
Muzeum(1981)napisane z ogromnym rozmachem, dużą wiedzą historyczną
i znawstwem sztuki, zawiera poetycki opis kilkunastu obrazów polskiego malarstwa historycznego z ostatnich 200 lat historii. Zwracają uwagę: Rejtan, czyli raport ambasadora, Stańczyk, Samosierra, Autoportret Witkacego, Zatruta studnia, czy wzruszająca Wigilia na Syberii
Zasyczał w zimnej ciszy samowar
Ukrop nalewam w szklanki
Przy wigilijnym stole bez słowa
Świętują polscy zesłańcy
Na ścianach mroźny osad wilgoci
Obrus podszyty słomą
Płomieniem ciemnym świeca się kopci
Słowem - wszystko jak w domu
Nie będzie tylko gwiazdy na niebie
Grzybów w świątecznym barszczu
Jest nóż z żelaza przy czarnym chlebie
Cukier dzielony na kartce
Talerz podstawiam by nie uronić
Tego czym życie się słodzi
Inny w talerzu pustym twarz schronił
Bóg się nam jutro urodzi. Wigilia na Syberii /fragment/
Chcąc poznać tę twórczość, trzeba uważnie się w nią wsłuchać. Można zacząć od dziś. W bibliotece cały dzień rozbrzmiewać będą nagrania piosenek Jacka Kaczmarskiego w autorskim wykonaniu.
Barbara Buller
luty 2014r.
O feriach już wszyscy dawno zapomnieli i powoli trzeba się przyzwyczajać do nauki. Zapowiedziano nowe lektury, więc i ruch w bibliotece większy. Przeczytać trzeba, przeczytać można, a mizerne minimum to mieć egzemplarz książki na ławce w czasie lekcji - tak czy inacze,j wypożyczyć trzeba, a może warto ?
Pamiętaj, czytanie nie boli - wypożyczaj do woli
Odwiedzają nas także, co cieszy najbardziej, miłośnicy książek, nieustannie szukający „czegoś do poczytania”, ciekawi nie tylko nowości, ale i starej, dobrej klasyki. Dla nich specjalnie zmieniamy co czas jakiś wystrój pólek pod hasłem "Warto przeczytać i pozwalamy im pobuszować w ksiegozbiorze
Staramy się, by zapanowała
Przedstawiamy statystyki czytelnicze, uwzględniające Wasze zainteresowanie beletrystyką, lekturami, literaturą popularno-naukową, filmami w I okresie roku szkolnego 2013/2014
Bibliotekę od września do stycznia odwiedziło 1359 czytelników. Wypożyczono 1060 książek, co daje niezbyt imponująca średnią 13 wypożyczeń dziennie (ale to uwaga, do tych, których u nas nie było). Uczniowie wypożyczyli 911 woluminów, a nauczyciele 149.
Najwięcej książek przeczytali uczniowie trzech klas maturalnych:
Klasa |
Liczba wypożyczeń |
Średnia wypożyczeń na ucznia |
3a |
173 |
5,1 |
3e |
101 |
3,7 |
3b |
81 |
2,5 |
a jeśli chodzi o klasy pozostałe, a zwłaszcza pierwsze, to dedykujemy im poniższy obrazeczek
Najlepsi czytelnicy:
1. Zuzanna Żółkoś, kl. 1A - ilość wypożyczonych książek: 18. 2. Magdalena Rusin, kl. 2B - ilość wypożyczonych książek: 17. 3. Patrycja Kubińska, kl. 3B - ilość wypożyczonych książek: 14. 4. Klaudia Kaśnicka, kl.3A - ilość wypożyczonych książek: 13. 5. Karolina Klewek, kl. 3A - ilość wypożyczonych książek: 11. 6. Dorota Miszewska, kl.3A - ilość wypożyczonych książek: 10. 7. Sandra Pardo, kl. 3A - ilość wypożyczonych książek:10 |
![]() |
Jeśli uznajecie, że w bibliotece brakuje jakiejś książki – prosimy o zgłoszenia – w miarę możliwości, będziemy spełniać Wasze życzenia.