Marszałek Józef Piłsudski

„Dał Polsce wolność,

granice, moc i szacunek"
                                                          Ignacy Mościcki

Wierzył w sens walki zbrojnej o niepodległość wtedy, gdy wiarę w jej odzyskanie podzielała jedynie znikoma część społeczeństwa. Wychowany w rodzinie o tradycjach patriotycznych, wszystkie swoje działania podporządkował walce o suwerenny byt ojczyzny.

Zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich przed I wojną światową, a po jej wybuchu Legionów Polskich. Dowodził I Brygadą Legionów i bił się o niepodległość z Rosją, później rzucił wyzwanie pozostałym państwom zaborczym- Niemcom i Austro-Węgrom.

Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo.

Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska

W listopadzie 1918 r. jako Naczelnik Państwa rozpoczął proces odbudowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego. Jako Naczelny Wódz poprowadził wojsko do wojny o granicę wschodnią Rzeczypospolitej. Zwycięstwo w tych zmaganiach, których kulminacyjnym momentem było odparcie najazdu bolszewickiego, zdecydowało o bycie młodego państwa.

Kiedy prezydent Gabriel Narutowicz, któremu przekazał władzę, został zamordowany, Piłsudski na znak protestu odszedł z życia politycznego. Do władzy powrócił po przewrocie majowym w 1926 roku. Obalenie legalnych władz i walki, które przyniosły ofiary, są do dziś krytykowane. Wtedy jednak znaczna część społeczeństwa, rozczarowana ówczesną sytuacją polityczną, poparła działania Piłsudskiego.

Po przewrocie majowym rządził Polską jeszcze dziewięć lat - dał jej niezależną politykę zagraniczną, czyniąc Rzeczpospolitą liczącym się państwem w Europie. Kiedy zmarł, żegnało go zjednoczone w żałobie wielonarodowe społeczeństwo II Rzeczypospolitej.

Młodzież naszej szkoły dumna jest ze swojego Patrona, legendarnego Komendanta, który tak wspaniale zwieńczył ponad stuletnie "wybijanie się Polski na niepodległość"; chętnie i z dużym zaangażowaniem organizuje uroczystości, służące upowszechnianiu wiedzy na temat charyzmatycznego Wodza i propagowaniu idei przez Niego głoszonych.

Znalazło się w siedzibie „Dziewiątki" eksponowane miejsce na gromadzone pamiątki
i przedmioty związane z Patronem Szkoły. Pod popiersiem Marszałka w dni związane szczególnie z Jego Osobą składane są kwiaty. W specjalnych gablotach oraz gabinecie dyrektora szkoły wiszą portrety, grafiki, stoją statuetki przedstawiające Jego postać. Przechowywane są listy od Rodziny Wielkiego Polaka, kierowane do szkoły w odpowiedzi na zaproszenia na ważne uroczystości związane z patronem szkoły.

W bibliotece szkolnej w wydzielonym miejscu pieczołowicie gromadzone są książki poświęcone Piłsudskiemu - Jego biografie, kalendaria, albumy, a także wydania dzieł samego Komendanta. Fundacja Rodziny Piłsudskiego z siedzibą w Sulejówku, po nawiązaniu z nią kontaktu, systematycznie przysyła w darze wszelkie wydawnictwa poświęcone Marszałkowi i publikacje związane z Jego życiem i działalnością.

Postać Patrona wpisana jest w misję IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, jej program wychowawczy oraz kalendarium najważniejszych uroczystości. Działalność związana z Jego Osobą dowodzi, że najświetniejsze tradycje narodowe, jakkolwiek nieeksponowane w codziennej pracy szkoły, są w jej życiu obecne i ważne. Jako społeczność szkoły noszącej imię Marszałka Józefa Piłsudskiego mamy świadomość, że wywalczenie Polsce niepodległości było dziełem Marszałka i jego żołnierzy, utrzymanie jej i pielęgnowanie – jest zadaniem dla kolejnych pokoleń.

Logo1

proj edu luneta 4