W tych niełatwych dla nas wszystkich dniach,

z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych

życzę

Nauczycielom i wszystkim Pracownikom Szkoły,

Rodzicom, Uczennicom i Uczniom

zdrowia, spokoju, cierpliwości

i nade wszystko nadziei na powrót normalnego życia.

Dyrektor IX LiceumOgólnokształcącego

Wiesława Krysztofowicz

Dzień otwarty w IX LO odwołany

W związku ze stanem epidemii informujemy,

że   Dzień Otwarty   w naszej szkole zaplanowany na piątek 24 kwietnia 2020 r.

zostaje odwołany.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z naszym filmem promocyjnym na Gdyńskiej Giełdzie Szkół on-line

Szanowni Państwo,
w zakładce Dokumenty zostało zamieszczone Zarządzenie Dyrektora IX LO w Gdyni, wydane 25.03.2020 r. na podstawie Rozporządzenia MEN z 20.03.2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Drodzy Uczniowie!

Do szkolnej "chmury" (Office 365) logujemy się poprzez stronę office.com

W miarę możliwości korzystamy z przeglądarki Chrome.

Błędy związane z logowaniem (brak hasła...) zgłaszamy wychowawcy.

Początek roku szkolnego 2019/2020 to nie tylko nowe wyzwania, ale też nowe możliwości. Jedną z nich – niezwykle ciekawą i atrakcyjną - jest objęcie klas I o profilu prawno-dziennikarskim patronatem Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.
Koordynatorką tego projektu jest sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni, wiceprezes Zarządu SSP IUSTITIA oddziału gdańskiego – Jolanta Jeżewska. Cel przygotowanego programu to zapoznanie młodzieży z zawodami prawniczymi, sądem jako budynkiem i instytucją oraz przebiegiem procesu sądowego. Dodatkowo młodzież będzie poszerzać wiedzę ustrojową i uczyć się kulturalnej dyskusji w oparciu o argumenty.

Barbara Pabisiak (wychowawczyni klasy 1 A2 o profilu prawno-dziennikarskim).

PROGRAM PATRONATU STOWARZYSZENIA SĘDZIÓW POLSKICH „IUSTITIA”
NAD KLASAMI O PROFILU PRAWNO-DZIENNIKARSKIM  W LO IX w Gdyni

1. W pierwszym roku szkolnym patronatu:

1. Spotkanie inauguracyjne na terenie szkoły- omówienie programu i jego celów, zapoznanie z koordynatorem prowadzącym dana klasę.
  2. Wizyta uczniów w sądzie: prezentacja Biura Podawczego, Archiwum Ksiąg Wieczystych, Biura Obsługi Interesanta, Czytelni Akt, „Niebieskiego” pokoju przesłuchań, sal sądowych, a także strony internetowej sądu i elektronicznej tablicy ogłoszeń.
  3. Spotkania z przedstawicielami zawodów na terenie szkoły:
  1. adwokat
  2. prokurator.
  1. Udział w rozprawie karnej.
  2. Udział w przygotowanej przez uczniów i sędziego symulacji rozprawy cywilnej  i mediacji w sądowej sali rozpraw.
  3. Spotkanie na terenie szkoły  „Mowa nienawiści- co to takiego i czy można się przed nią bronić?”.

1. W drugim roku szkolnym patronatu:

1. Udział w rozprawie cywilnej.
  2. Przygotowanie przez uczniów i sędziego scenariusza rozprawy i udział w przygotowanej na jego podstawie symulacji w sądowej sali rozpraw.
  3. Spotkania z przedstawicielami zawodów na terenie szkoły:
  1. sędzia
  2. radca prawny.
  1. Spotkanie na terenie szkoły: „Po co nam demokracja?”.
  2. Konkurs „demokratyczny” w dwóch etapach: klasowym i szkolnym (z udziałem uczniów z innych klas patronackich).
  3. Debata oksfordzka na sali rozpraw.

1. W trzecim roku patronatu (tylko dla klas z 4-letnim programem liceum)

1. Spotkania z przedstawicielami zawodów na terenie szkoły:
  1. notariusz
  2. komornik.
  1. Debata oksfordzka na sali rozpraw.
  2. Spotkanie na terenie szkoły: „Czy powinienem głosować w wyborach?”
  3. Konkurs w dwóch etapach: klasowym i szkolnym (z udziałem uczniów z innych klas patronackich) na samodzielne przygotowanie i przeprowadzenie przez uczniów symulacji rozprawy w sądowej sali rozpraw.
  4. Udział w rozprawie karnej przed Sądem Okręgowym w Gdańsku.
  5. Wizyta w areszcie śledczym lub Laboratorium Kryminalistycznym w Gdańsku.

Program został opracowany przez SPP IUSTITIA