Specjalna nagroda jury dla filmu "MIEJSCE" w VIII Przeglądzie Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY 2015

W środę 17 czerwca 2015r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród najlepszym filmom startującym w finale tegorocznej edycji Albatrosów. Z ponad 50 filmów do finału dostało się 8 filmów w kategorii fabularnej, dokumentalnej i animowanej. Film Macieja Buszmana i Wojciecha Kullinga MIEJSCE w sekcji dokumentalnej zdobył Specjalną Nagrodę Jury. Przewodniczący Jury Zastępca Dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej Jerzy Rados wręczył Maćkowi Buszmanowi nagrody - letni kurs filmowy dla młodych twórców, akredytację na Gdynia Film Festival 2015, kolekcję filmów Woody Allena i książki o tematyce filmowej.

Konkurencja w tej kategorii była bardzo silna. Filmy prezentowały wysoki poziom pod względem formy i treści.
Dokument MIEJSCE, to nie tylko film o IX Liceum, ale w szerszym rozumieniu, o szkolnictwie, także o pragnieniach, marzeniach ludzi, ich wątpliwościach i obawach, o rocznikach, które przychodzą i odchodzą. Film ten został zrealizowany przez tandem uczeń-nauczyciel i powstał dzięki zaangażowaniu i pomocy uczniów i absolwentów "Dziewiątki". W trakcie realizacji wykorzystano kilka obiektywów (w tym kamerę na dronie oraz stare radzieckie obiektywy analogowe z lat 80-tych). Muzykę do filmu napisali i wykonali uczniowie i absolwenci "Dziewiątki".
Obraz inspirowany jest dokumentami Krzysztofa Kieślowskiego oraz filmami amerykańskiego operatora i dokumentalisty Rona Fricke ("Baraka", "Samsara")
Na premierę filmu zapraszamy w sobotę 20 czerwca do Parku Naukowo - Technologicznego na godzinę 15.00
Przedmowę przed filmem wygłosi Profesor Uniwersytetu Gdańskiego Doktor hab. Krzysztof Kornacki z Wydziału Filmoznawstwa.
Patronat Honorowy nad filmem sprawują:
- Wiceprezydent Miasta Gdyni - Bartosz Bartoszewicz
- Przewodniczący Rady Miasta Gdyni - Zygmunt Zmuda- Trzebiatowski