Tydzień Edukacji Globalnej w Dziewiątce

W dniu 23 listopada uczniowie naszej szkoły zaśpiewali dla świata w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. Nauczycielki języka angielskiego Katarzyna Skibowska-Bąkała oraz Anna Krause z ogromnym wsparciem Samorządu Uczniowskiego...

Czytaj więcej...

DKF Gadające Głowy w Radiu Gdańsk

Nasz szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy GADAJĄCE GŁOWY został zaproszony na nagranie audycji w Radiu Gdańsk. Ada Kołodziejczak, Bartek Deklewa i Pan Wojtek Kulling udzielili wywiadu

Czytaj więcej...

Błękitna szkoła

W ostatnim tygodniu września uczniowie klasy 2G uczestniczyli w zajęciach organizowanych w ramach Błękitnej Szkoły w nadmorskim Parku Krajobrazowym we Władysławowie.

Czytaj więcej...

Uczestniczyliśmy w konferencji

Uczniowie klasy II A pod opieką pana Zenona Marcinowskiego 22 września br. uczestniczyli w II Uczniowskiej Konferencji Naukowej organizowanej w ramach Programu Zdolni z Pomorza.

Czytaj więcej...

Integracja to jest TO

W dniu 14 września w Adventure Parku w Kolibkach odbyła się integracja klas pierwszych.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk w Górkach Zachodnich

W piątek ósmego czerwca 19 uczniów z klas Ib, Ie i IIb wraz z opiekunami Beatą Ryl i Grażyną Makowską uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez dr Marię Wieloch. W trakcie prezentacji pod tytułem "Ptaki w obliczu śmieci" poznaliśmy wstrząsające fakty na temat wielkich plam śmieci na oceanach i wyspach oceanicznych na terenach lęgowych rzadkich ptaków morskich takich jak albatrosy ciemnolice i głuptaki.

 

 

Czytaj więcej...

Wiceprezydent Gdyni, pan Bartosz Bartoszewicz  gościem Redakcji Gazety Szkolnej "Przystanek Dziewiątka'"

Pan Bartosz Bartoszewicz udzielił naszej szkolnej gazecie wywiadu. Tematem rozmowy była reforma edukacji i jej wpływ na gdyńską oświatę, planowane inwestycje oraz programy kierowane do uczniów naszego miasta. Pełen tekst wywiadu w pierwszym powakacyjnym wydaniu „Przystanku Dziewiątka”. Wywiad przeprowadził Mateusz Czarny, uczeń klasy I A o profilu prawno-dziennikarskim.

 

  

Czytaj więcej...

Zwiedzaliśmy Berlin I Poczdam

W dniach od 3 do 6 czerwca klasy 1F, 2B, 2C, 2D uczestniczyły w wycieczce do Berlina i Poczdamu.

Od samego rana rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Najpierw poznaliśmy okolice Dworca Centralnego w Berlinie i obejrzeliśmy siedzibę niemieckiego parlamentu, czyli Reichstag. Zobaczyliśmy Pomnik Żołnierzy Radzieckich, słynną Bramę Brandenburską, a także Pomnik Zamordowanych Żydów Europy, który został wybudowany na pamiątkę zagłady Żydów podczas II Wojny Światowej.

Czytaj więcej...

Na polach lednickich świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości 1918-2018

2 czerwca uczestniczyliśmy w XX spotkaniu polskiej młodzieży katolickiej. Liczna grupa naszych uczniów była wolontariuszami jako: przewodnicy ledniccy, ratownicy medyczni, tancerze czy służba harcerska. Wszystkim dziękuję za wszelkie podjęte trudy i odpowiedź Bogu JESTEM.
Anna Hochleitner

 

 

Dzień Otwarty w IX LO

Przed gimnazjalistami ważny czas: po pierwsze - testy, po drugie - wybór szkoły średniej. Ostatnie dni przed sprawdzianem wiedzy dzielą między powtórki i odwiedzanie szkół średnich w poszukiwaniu tej najlepszej dla siebie. 13 kwietnia "Dziewiątka" otworzyła swoje podwoje dla wszystkich, którzy chcieli porozmawiać z jej uczniami i nauczycielami, obejrzeć gabinety, poczuć klimat tego miejsca.

 

Czytaj więcej...

XXIII wizyta młodzieży IX Liceum Ogólnokształcącego w Bonn

W dniach od 13 do 20 marca br. grupa osiemnastu uczniów naszej szkoły wraz z dwiema nauczycielkami przebywała w Bonn, gdzie w ciągu tygodnia XXIII wymiany polsko - niemieckiej realizowała projekty, których celem była promocja Bonn i regionu, łamanie stereotypów dotyczących Polaków i Niemców oraz doskonalenie umiejętności językowych. 
Pobyt rozpoczął się od powitania na lotnisku w Kolonii.

 

 

Czytaj więcej...

Patron w krzywym zwierciadle

W poniedziałek 19 marca nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego pt. „Józef Piłsudski w karykaturze”. Z kilkunastu ciekawych prac 1 miejsce przyznano Patrycji Stefanowskiej z klasy I G, 2 miejsce Wiktorii Pomieczyńskie z kl. I F, a 3 miejsce zajęła Anna Duszak również z klasy I G. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami i nagrodami książkowymi wręczonymi przez p. Dyrektor. Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie.
Leszek Sobieraj

Czytaj więcej...

Spotkanie z teatrem francuskojęzycznym

13 marca 2018, uczniowie grup języka francuskiego klas I a,c,e,f,g i III e,f, g mieli niecodzienną okazję obejrzeć spektakl w języku francuskim pt. : La Petite Fille aux allumettes. Była to współczesna wersja znanej wszystkim baśni Ch. C. Andersena p.t.: Dziewczynka z zapałkami w wykonaniu trupy teatralnej z Francji, będącej częścią Drameducation - Centre international de théâtre francophone en Pologne.

Czytaj więcej...

"Dziewiątka" w Maladze

Od 23 lutego do 2 marca uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w projekcie językowym w Hiszpanii. Była to druga edycja projektu „Descubriendo español” („Odkrywając hiszpański”); w tym roku polecieliśmy do malowniczej Malagi.

W grupach 2-3 osobowych zostaliśmy zakwaterowani u rodzin, które zaraz po długiej podróży na lotnisko we Wrocławiu i późniejszym locie do wspaniałego miasta Picassa,

 

Czytaj więcej...

Poliglotyczny wieczorek poetycki

28 lutego o godzinie15:30 odbył się "wieczorek poetycki"(Tak, wieczorek o 15 :)   Dziękujemy wszystkim uczestnikom za poruszające występy muzyczne oraz wspaniałe recytacje wierszy w językach niemieckim i francuskim. Mieliśmy okazję zobaczyć wielu utalentowanych uczniów naszej szkoły. Poznajcie więc naszych wspaniałych uczestników: Daria Mazur, Monika Jaroszewska, Amina Woźniak, Agnieszka Kamińska, Nikola Marciniak, Jakub Terebus, Monika Jaroszewska, Maja Jahnz, Damian Schenk, Beata Graban, Aleksandra Koleśnik, Maria Czuwik oraz Kacper Sędor.

Czytaj więcej...

W świątecznym nastroju, czyli Konkurs Kolęd w Językach Obcych 2017

Jest taki dzień. Magiczny dzień pojednania, radości i dobrych życzeń, obchodzony niemalże pod każdą szerokością geograficzną w atmosferze ciepła i miłości. Łączy się z nim wiele pięknych tradycji. Jedną z nich jest wspólne śpiewanie kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Ku naszej radości ten piękny zwyczaj zagościł na dobre w „Dziewątce”, gdzie od kilku lat w tygodniu przedświątecznym odbywa się  Szkolny Konkurs Kolęd w Językach Obcych.

Czytaj więcej...

Mity to moja pasja - twórczy i pełen emocji konkurs klas pierwszych

Dnia 15 grudnia 2018 roku odbyła się w naszej szkole kolejna edycja konkursu mitologicznego "Mity to moja pasja". Konkurs skierowany był do klas pierwszych, ale nie polegał on wyłącznie na teście wiedzy. Uczniowie mieli za zadanie również przygotować nazwę swojej drużyny o rodowodzie mitologicznym, okrzyk, pokaz mody mitologicznej wraz z komentarzem, reklamę prezentującą pewien mitologiczny produkt oraz piosenkę mitologiczną. Wszystkim konkurencjom towarzyszyło naprawdę wiele emocji!
 
 

Czytaj więcej...

Akcja honorowego krwiodawstwa w IX Liceum

W poniedziałek 04 grudnia odbyła się przy budynku IX LO stacjonarna akcja poboru krwi  zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku w ramach  ogólnopolskiego konkursu „Młoda krew ratuje życie”. Ze strony IX LO nadzór sprawowali nauczyciele  Leszek Sobieraj i Daniel Czech.

 

 

Czytaj więcej...

Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego 2017

W piątek 1 grudnia w naszej szkole odbył się turniej tenisa stołowego. Uczniowie jak co roku startowali w dwóch  kategoriach dziewcząt i chłopców. Spośród  dziewcząt najlepsza okazała się Wiktoria Płocka z kl. II f, tuż za nią na II miejscu Zosia Muchowska z kl. I e, a III miejsce przypadło w udziale Roksanie Dawidowskiej z kl. II b. Wśród chłopców I miejsce zajął Kacper Dobrzeniecki z kl. I a, II miejsce zajął Maciej Lassin z kl. II c,  III miejsce Krzysztof Licbarski z kl. I a.

Czytaj więcej...

Młodzież z Niemiec w "Dziewiątce"

W dniach od 7 do14 listopada po raz 23. mieliśmy przyjemność gościć w szkole i w naszych domach kolegów i koleżanki z zaprzyjaźnionego gimnazjum EMA Bonn wraz z ich dwiema opiekunkami. Pierwszego dnia, po nocnych trudach podróży (trzygodzinne opóźnienie lotu), wszyscy w bardzo dobrych nastrojach pojawili się w szkole...

 

Czytaj więcej...

Narodowe Święto Niepodległości i Święto Szkoły

Tak jest już od lat. Łączymy uroczyste obchody każdej kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ze świętem naszej szkolnej społeczności. W dniu, w którym witamy w progach „Dziewiątki’ znamienitych gości: przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP, Związku Sybiraków, Akademii Marynarki Wojennej, organizacji i stowarzyszeń współpracujących ze szkołą, wszystkich sympatyków i przyjaciół IXLO (ze szczególnym ukłonem dla wieloletniej dyrektorki Pani Aliny Mroczkowskiej), uczniowie klas I składają ślubowanie i stają się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności.

Czytaj więcej...

Szkolny konkurs historyczny "Mamy Niepodległą"

We wtorek 07 listopada odbył się szkolny konkurs historyczny pt. „Mamy Niepodległą”. Od uczestników wymagana była znajomość faktograficzna (daty, postacie historyczne, miejsca itd.), ikonograficzna (fotografie, obrazy itd. źródłowa (fragmenty meldunków, odezw, manifestów itd.) oraz kartograficzna (mapy) historii Polski  z lat 1914 – 1923. Ze względu na indywidualną formułę konkursu wcześniej odbyły się ogólnoszkolne eliminacje, które wyłoniły 7 uczestników wtorkowego finału.

Czytaj więcej...

VI Międzyszkolny Konkurs Piosenki i Recytacji Poezji o Wolności „ETIUDA O WOLNOŚCI”

W dniu 8 listopada 2017r. odbyła się VI edycja Międzyszkolnego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji o Wolności „ETIUDA O WOLNOŚCI”.
W kategorii POEZJA:
1. miejsce - DAWID KULA z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni
W kategorii PIOSENKA:
1. miejsce - MARTA SCHMIDT z XIII LO w Gdyni

Czytaj więcej...

Moją pasją jest szybownictwo - spotkanie z Tomaszem Hornikiem

31 października odbyło się inspirujące spotkanie z Tomaszem Hornikiem, posiadającym w zawodach szybowcowych tytuły drużynowego wicemistrza Świata Juniorów oraz Mistrza Polski Juniorów w klasie Standard. Nasz absolwent (rodem z IVLO) wraz z Kingą Tchorz, Jakubem Baderą oraz Maciejem Laskowskim  przylecieli, a tak właściwie to przyjechali do naszej szkoły z szybowcem:)

 

Czytaj więcej...

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych ...

30 X po raz kolejny uczestniczyliśmy w Zaduszkach Poetyckich, które wprowadziły nas w nastrój refleksji, zadumy nad mijającym czasem i nieodwracalnymi wyrokami losu. Dzięki nostalgicznym tekstom zatrzymaliśmy się na chwilę w pogoni za codziennymi obowiązkami, przeżyliśmy chwile skupienia i skierowaliśmy nasze myśli ku nieobecnym bliskim i tym, których nie znaliśmy, ku zmarłym pisarzom, politykom, duchownym, sportowcom.

Czytaj więcej...

Spotkanie z profesorem Adamem Strzemboszem

25 października w progach naszej szkoły gościł profesor nauk prawnych, sędzia, pierwszy prezes Sądu Najwyższego, kawaler Orderu Orła Białego, pan Adam Strzembosz. Na spotkanie z młodzieżą przybyli także Senator RP Sławomir Rybicki oraz Stanisław Zakroczymski – autor książki „Między prawem i sprawiedliwością” będącej wywiadem-rzeką z profesorem Strzemboszem. Gości uroczystą mową przywitała pani dyrektor Wiesława Krysztofowicz. Na spotkaniu pan Strzembosz opowiadał o swojej pracy, jej początkach.

Czytaj więcej...

Wędrówka, grochówka, pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej, czyli rajdowy piątek z" Dziewiątką"

Organizowany kolejny już raz przez naszą szkołę III Gdyński Młodzieżowy Rajd im Franciszki Cegielskiej przeszedł do historii. W tym roku odbył się w piątek, 20 października.
Oficjalnym akcentem tradycyjnie rozpoczynającym nasze wędrowanie było złożenie kwiatów na grobie Pani Prezydent. Potem, korzystając z wyjątkowo pięknej pogody (co, biorąc pod uwagę wszechobecne ostatnimi czasy deszcze, było prawdziwym cudem) zaczęliśmy wędrówkę przez witomiński las.

 

Czytaj więcej...

Udział klasy I a w seminarium literackim "Piaśnica - kultura miejsca"

W dniu 10 października 2017r. klasa IA wraz z wychowawcą Zenonem Marcinowskim uczestniczyła w seminarium literackim  w ramach prowadzonego projektu Piaśnica - kultura miejsca. Spotkanie odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności. Uczniowie mieli wyjątkową okazję wysłuchać wykładów gości specjalnych – ludzi nauki i sztuki: ...

 

Czytaj więcej...

Europejski Dzień Języków Obcych 2017

Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych obfitowały w różnorodne wydarzenia. Od połowy września uczniowie i uczennice naszej szkoły spotykali się z obcojęzycznymi wolontariuszami i wolontariuszkami w ramach współpracy z Fundacją Morena z Gdańska :  Joao Oliviera  z Portugalii, Audrey Riber  z Francji, a już niebawem dołączą do nich  Anna  z Hiszpanii oraz wolontariusz z  Turcji.

Czytaj więcej...

Konferencja Samorządów Uczniowskich

Dnia 20 września uczniowie zaangażowani w pracę na rzecz naszej szkoły wzięli udział w Konferencji Samorządów Uczniowskich, która odbywała się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Zainteresowani uczestniczyli w warsztatach, które związane były z prowadzeniem Samorządów w szkole. Podejmowali oni dyskusje z rówieśnikami z innych szkół i w grupach dzielili się swoimi doświadczeniami.

 

Czytaj więcej...

Współpraca IX LO z Instytutem Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła zawarła umowę o współpracy naukowej z Uniwersytetem Gdańskim. Dzięki temu, młodzież korzysta od ubiegłego roku z możliwości udziału w warsztatach, spotkaniach i wykładach prowadzonych przez pracowników gdańskiej uczelni. W bieżącym roku szkolnym, młodzież uczęszczająca na przedmiot filozofia w wymiarze rozszerzonym, weźmie udział w projekcie W szkole Sokratesa.

Czytaj więcej...

Zintegrowaliśmy się wspaniale ...

Dzień Integracji  Klas Pierwszych należy już do wspomnień, ale tych zdecydowane miłych. 14 września  w Kolibkach spotkali się wszyscy zainteresowani tzn. pierwszaki wraz z wychowawcami i opiekunami. Zabawa była naprawdę świetna. Samorząd  Uczniowski przygotował wiele ciekawych zadań i konkursów. Sympatyczna rywalizacja wyłoniła w końcu zwycięzcę – okazała się nim klasa I G. Jednak nie to okazało się najważniejsze...

 

Czytaj więcej...

Pamiętamy o tych, którzy zostali na "nieludzkiej ziemi"

Gdyńskie uroczystości poświęcone zesłańcom Sybiru rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Najświętszej Marii Panny, która została odprawiona w intencji Ojczyzny, Sybiraków i Rodziny Katyńskiej. Przed mszą uczniowie naszej szkoły przedstawili zebranym krótki program przygotowany przez nauczycielką języka polskiego Jolantę Moszczyńską.  Popłynęły słowa pieśni i wierszy oddające dramatyzm tamtych dni, ale też będące dowodem, że to wiara i umiłowanie Polski pozwoliły niektórym przetrwać i powrócić do Ojczyzny.

Czytaj więcej...

Warsztaty teatralne w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

7 września grupa uczniów z klasy III G wraz z panią Marią Banasik uczestniczyła w warsztatach teatralnych w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzenia teatru i poznania jego historii, a jest imponująca. Skąd Szekspir w Gdańsku? Okazało się, że sztuki Mistrza ze Stratfordu jeszcze za jego życia były wystawiane w Gdańsku.

 

 

Czytaj więcej...

O sowach, nietoperzach i stworzeniach żyjących w Bałtyku, czyli zajęcia w Błękitnej Szkole

Od 19 do 21 kwietnia klasa IIe pod opieką pani Katarzyny Pucyło i pani Anny Szydłowskiej przebywała we Władysławowie, gdzie brała udział w zajęciach organizowanych w ramach Błękitnej Szkoły przy Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Warsztaty finansowane były ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Pierwszego dnia tematem przewodnim były sowy.

Czytaj więcej...

W Dniu Otwartym...

…odwiedziło nas wielu gimnazjalistów, którzy intensywnie już myślą o tym, które liceum wybrać. Z zaciekawieniem oglądali szkołę, wypytując  oprowadzających ich uczniów z Samorządu Szkolnego o wszystko, co związane jest z „Dziewiątką”. Interesowało ich, jak wygląda codzienne życie w IX LO i co dzieje się w nim ciekawego, jakie są profile klas i jacy nauczyciele w nich uczą….

Czytaj więcej...

Konkurs przemawiania w języku angielskim rozstrzygnięty!

Laureatami konkursu PUBLIC SPEAKING COMPETITION są:
I miejsce -  Zuzanna Kozłowska z kl. II a
II miejsce – Joanna Szemberska z kl. III a
III miejsce – Weronika Kowalik z kl. III d
Dziękuję wszystkim uczestnikom za rzetelne przygotowanie swoich wypowiedzi, pomysłowość a przede wszystkim za podjęcie wyzwania, jakim jest występowanie publiczne i prezentowanie swojej opinii na temat : " All you need is time" ("Potrzebujesz tylko czasu").
  

Czytaj więcej...

Uczniowie "Dziewiątki" w Madrycie

Od 26 marca do 1 kwietnia 2017 roku w Madrycie odbyła się pierwsza edycja projektu „Descubriendo español” („Odkrywając hiszpański”). Uczennice naszej szkoły odkrywały tajniki stolicy Hiszpanii, nie tylko w małych, pełnych uroku uliczkach, ale również w Muzeum Prado, Pałacu Królewskim, Bibliotece Narodowej i w Parku Retiro. Podczas codziennych zajęć z zapałem uczyły się języka, aby z coraz większą swobodą porozumiewać się z członkami rodziny goszczącej oraz młodzieżą z Colegio Las Rosas.

Czytaj więcej...