7 września grupa uczniów z klasy III G wraz z panią Marią Banasik uczestniczyła w warsztatach teatralnych w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzenia teatru i poznania jego historii, a jest imponująca. Skąd Szekspir w Gdańsku? Okazało się, że sztuki Mistrza ze Stratfordu jeszcze za jego życia były wystawiane w Gdańsku.

 

 

Niezwykłe jest to, że Gdański Teatr Szekspirowski powstał w miejscu, gdzie od początku XVII w. znajdowała się Szkoła Fechtunku (pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej). Budynek, uznawany za jedno z największych dzieł architektury ostatnich lat, pokryty jest 1 200 000 antracytowych cegieł i ceglanej kostki brukowej, a jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira. Teatr zrobił na nas ogromne wrażenie nie tylko swym wyglądem, ale także rozwiązaniami technicznymi.

Kolejnym punktem wizyty były warsztaty teatralne. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie „Romea i Julię”, a także odegrać wybraną scenę, przenosząc tytułowych kochanków w odległą przyszłość na statek kosmiczny. Ach, ta inwencja twórcza naszych licealistów.

Zwieńczeniem wycieczki do Gdańska było Muzeum Narodowe i obejrzenie wystawy malarstwa modernistycznego. Mieliśmy okazję podziwiać obrazy między innymi Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Józefa Mehoffera.

A wszystko to w strugach padającego deszczu.

Maria Banasik