Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019

 w IX LO odbędzie się w środę 19 czerwca o  godzinie 10.00

 

Msza św. na zakończenie roku szkolnego

19 czerwca w środę o g. 9.00

w Kościele p.w.Matki Bożej Bolesnej w Orłowie, ul. Zawackiego 4

W dniu 10 października 2017r. klasa IA wraz z wychowawcą Zenonem Marcinowskim uczestniczyła w seminarium literackim  w ramach prowadzonego projektu Piaśnica - kultura miejsca. Spotkanie odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności. Uczniowie mieli wyjątkową okazję wysłuchać wykładów gości specjalnych – ludzi nauki i sztuki: ...

 

dr hab. Adela Kuik-Kalinowska - prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku; Zbigniew Sajnóg - poeta, założyciel formacji artystycznej TOTART; Dariusz Brzóska Brzóskiewicz - historyk, poeta i twórca HAIKU oraz Elwira Worzała - Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich okręgu Pomorskiego. Wykłady miały na celu przybliżyć nieco historię  Zbrodni Piaśnickiej (12 - 14 tys. ofiar zbrodni hitlerowskiej w czasie II wojny wiatowej, zamordowanych i pogrzebanych na obszarze 240 ha Puszczy Darżlubskiej).

Prócz propagowania treści patriotycznych wydarzenie dawało również okazję wyrażania emocji i ekspresji poprzez sztukę - jako alternatywy dla mowy nienawiści. W czasie trwania seminarium uczestnicy zapoznali się z się z tłem historycznym okresu II wojny światowej oraz pozycjami literackimi na temat Zbrodni Piaśnickiej. Później nastąpiło omówienie i interpretacja omawianych dzieł, a na końcu uczniowie mieli za zadanie w grupach stworzyć własny utwór literacki w stylu haiku o tematyce Zbrodni Piaśnickiej na podstawie zasłyszanych wcześniej omawianych dzieł oraz emocji im towarzyszących. Każda grupa była nadzorowana przez innego wcześniej występującego gościa specjalnego. Podczas wydarzenia nie zabrakło też czasu na kilka wspólnych zdjęć.
Kacper Hardziej