OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
w Gdyni
na rok szkolny 2015/2016
KLASA HUMANISTYCZNA
o kierunku prawno – dziennikarskim i kierunku teatralno – filmowym
Dzięki nauce w tej klasie pogłębisz wiedzę o człowieku – twórcy języka, historii i kultury. W zakresie rozszerzonym będą realizowane przedmioty: język polski (od klasy pierwszej),a od klasy drugiej: historia i wiedza o społeczeństwie. Poznasz tajniki: filozofii, retoryki, historii filmu i teatru:
-
lepiej zrozumiesz siebie i otaczającą Cię rzeczywistość
-
zyskasz umiejętność krytycznego myślenia
-
poznasz sztukę rzeczowej argumentacji i dyskusji
-
udoskonalisz swój warsztat aktorski i oratorski
-
poznasz arkana interpretacji sztuk wizualnych, filmu i teatru
Swoje humanistyczne zainteresowania możesz rozwijać, biorąc udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, Turnieju Debat Oxfordzkich , projektach i warsztatach np. Animacji poklatkowej, kulturoznawczych i filozoficznych na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Nauk Społecznych AMW a także uczestnicząc w zajęciach kół dziennikarstwa historycznego, teatralnego i dyskusyjnego klubu filmowego Gadające głowy.
Uczniowie osiągają sukcesy w olimpiadzie filozoficznej, konkursach literackich, historycznych, teatralnych i recytatorskich, wiedzy o filmie i realizacji filmów dokumentalnych. Chętnie uczestniczą w różnych projektach edukacyjnych oraz w warsztatach filozoficznych na Uniwersytecie Gdańskim.
Współpracujemy z Teatrem Szekspirowskim (organizujemy warsztaty i lekcje szekspirowskie), z Teatrem Miejskim (braliśmy udział w konkursie Dramat w szkole w ramach festiwalu Raport) organizujemy wyjścia na spektakle teatralne trójmiejskich teatrów i seanse filmowe w ramach gdyńskiego festiwalu filmowego.
W trakcie nauki współpracujemy także z lokalnym środowiskiem: Akademią Marynarki Wojennej, Radą Dzielnicy Gdynia Śródmieście, Związkiem Sybiraków, Związkiem Piłsudczyków RP, IPN i Europejskim Centrum Solidarności.
Kierunki studiów, które można podjąć po nauce w klasie humanistycznej: dziennikarstwo, edukacja artystyczna, filologie, historia, pedagogika, psychologia, prawo i inne.
KLASA BIOLOGICZNO-CHEMICZNA
Klasa biologiczno – chemiczna stworzona jest dla pasjonatów ciekawych świata, lubiących aktywnie poznawać prawa i zasady nim rządzące.
W zakresie rozszerzonym realizowane będą od klasy drugiej przedmioty: biologia, chemia, matematyka. Dodatkowo zdobędziesz wiedzę i umiejętności w ramach zajęć z bioetyki i ratownictwa medycznego.
W klasie biologiczno-chemicznej w ramach zajęćoferujemy:
-
lekcje prowadzone z wykorzystaniem technologii internetowych i multimedialnych, ułatwiających wizualizację omawianych procesów biologicznych czy reakcji chemicznych
-
zajęcia umożliwiające obserwacje mikroskopowe preparatów trwałych i przyżyciowych, które nauczysz się sam przygotowywać pod okiem nauczyciela
-
naukę poprzez przeprowadzanie doświadczeń, umożliwiających nabycie umiejętności przeprowadzania eksperymentów (prawidłowego planowania, zbierania i przetwarzania wyników oraz formułowania wniosków)
-
zajęcia pozalekcyjne w postaci kół zainteresowań, realizację ciekawych projektów ekologicznych i prozdrowotnych
-
rozwijanie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa (program autorski) i Koła Ratownictwa Medycznego.
W ramach współpracy z uczelniami wyższymi oraz placówkami naukowo – badawczymi uczestniczymy:
-
w konkursie organizowanym przez Wydział Chemii Politechniki Gdańskiej „Wygraj indeks”, w którym nasi uczniowie od wielu lat odnoszą sukcesy,
-
w licznych projektach, np: „Zaproś naukowca do szkoły”, „Gdańskie spotkania ornitologiczne”, „Noc biologów”, „Poznaj pracę biologa” organizowanych przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego,
-
w zajęciach laboratoryjnych w Gdyńskim Akwarium,
-
w „Spotkaniach Młodzieży z Medycyną” organizowanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny
Kierunki studiów, które można podjąć po nauce w klasie biologiczno – chemicznej: medyczne, chemiczne, rolnicze, biologiczne oraz na biofizyce, biotechnologii.
KLASA POLITECHNICZNA
W klasie politechnicznej realizowane będą w zakresie rozszerzonym przedmioty: matematyka (od klasy pierwszej), a od klasy drugiej: fizyka i informatyka
Wybierając klasę politechniczną będziesz mógł skorzystać ze szkolnej oferty różnych form rozwijania i doskonalenia swoich umiejętności. uczestnicząc:
-
w zajęciach organizowanych przez Akademię Marynarki Wojennej, z którą nasza szkoła współpracuje,
-
w konkursach matematycznych, fizycznych i informatycznych, np.: Alfik, Kangur, Pomorski Konkurs Matematyczny czy ogólnopolski konkurs matematyczno – fizyczny „Wygraj Indeks” organizowany przez Politechnikę Gdańską, a także Konkurs Informatyczny pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni,
-
w programie IT- Szkoła – ogólnopolskim programie rozwijającym umiejętności uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych
Wybierz tę klasę, jeżeli w przyszłości chcesz studiować na kierunkach, na których matematyka jest jednym z wiodących przedmiotów, m.in. są to kierunki: matematyka, matematyka stosowana, fizyka, fizyka techniczna, architektura i urbanistyka, automatyka i robotyka, budownictwo, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, energetyka, informatyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, logistyka, lotnictwo i kosmonautyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, metalurgia, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz przyszłościowe kierunki Politechniki: nanotechnologia, biomatematyka.
KLASA – BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE
Ucząc się w tej klasie posiądziesz ogólną wiedzę interdyscyplinarną i umiejętności z zakresu z zakresu nauk społecznych, zrozumiesz procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, narodowej i lokalnej. Przedmiotami rozszerzonymi będą: język angielski (od klasy pierwszej), a od klasy drugiej: geografia, matematyka, wos, oraz przedmiot dodatkowy: bezpieczeństwo narodowe.
Wybierając klasę – bezpieczeństwo publiczne będziesz mógł rozwijać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie: ratownictwa medycznego, ratownictwa drogowego z wykorzystaniem bazy Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Poznasz zagadnienia prawa międzynarodowego dzięki współpracy z Akademią Marynarki Wojennej, Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu oraz zapoznasz się z elementami zarządzania kryzysowego poprzez współpracę z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Gdyni.
Wiedzę szkolną będziesz zdobywać i pogłębiać poprzez różne formy zajęć w szkole i
współpracujących z nią uczelniach
-
weźmiesz udział w zajęciach organizowanych przez Wydział Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, obejmujących: warsztaty, wykłady, zajęcia laboratoryjne i terenowe
-
będziesz miał okazję poznać warunki studiowania w Akademii Marynarki Wojennej i Wyższej Szkole Administracji i Biznesu poprzez uczestnictwo w otwartych wykładach i zajęciach z zakresu bezpieczeństwa publicznego
-
przygotujesz się do konkursów wiedzy i umiejętności geograficznych, turystyczno- krajoznawczych, Olimpiady Nautologicznej) podczas zajęć geograficznego koła przedmiotowego
-
sprawdzisz swoją kondycję uczestnicząc w survivalu organizowanym przez pracowników AMW
-
weźmiesz udział w zajęciach Młodzieżowej Ochotniczej Drużyny Pożarniczej
-
będziesz miał możliwość wyjazdu na warsztaty językowe do Wielkiej Brytanii, łączące program praktycznych ćwiczeń językowych z fascynującym wyjazdem krajoznawczym
Jeżeli w przyszłości chcesz studiować na kierunkach geografia, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo cywilne, w szkole policyjnej, pożarniczej i chcesz poszerzyć swoje umiejętności językowe, wybierz klasę o tym profilu.
NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH
Języki obce nowożytne realizowane w trzyletnim cyklu nauczania to język angielski, język niemiecki, język hiszpański, język francuski i język rosyjski.
Przy podziale na grupy w przypadku angielskiego i niemieckiego uwzględniony będzie stopień zaawansowania znajomości języka. Nauka języka hiszpańskiego i rosyjskiego prowadzona będzie od podstaw.
Od klasy drugiej istnieje możliwość realizacji języka angielskiego i niemieckiego na poziomie rozszerzonym w grupach międzyoddziałowych.
KOŁA ZAINTERESOWAŃ
– historyczne
– chemiczne
– biologiczno-ekologiczne
– krajoznawczo-geograficzne
– matematyczne
– teatralne
– Dyskusyjny Klub Filmowy
– koło Dziennikarstwa Historycznego
– koło Liga Morska i Rzeczna
– koło Honorowych Dawców Krwi
– koło ratownictwa medycznego
– koło strzeleckie
– Szkolne Koło Caritas
– Szkolne Koło Sportowe (piłka ręczna, nożna, siatkowa, koszykowa, siłownia)
WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI, ORGANIZACJAMI
i INSTYTUCJAMI:
– Politechniką Gdańską
– Uniwersytetem Gdańskim
– Akademią Marynarki Wojennej
– Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu
– rozpoczynamy współpracę z Gdyńską Szkołą Filmową
– Pomorskim Parkiem Naukowo – Technologicznym
– Instytutem Pamięci Narodowej
– Fundacją Rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego
– Związkiem Piłsudczyków
– Pomorskim Związkiem Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka J. Piłsudskiego
– Szkołami w Polsce noszącymi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego
– Związkiem Sybiraków i Rodziną Katyńską
– Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni
– Akwarium Gdyńskim
– Komunalnym Związkiem Gmin „Dolina Redy i Chylonki”
– Stacją Ornitologiczną PAN w Górkach Wschodnich
– Ligą Ochrony Przyrody
– Ligą Obrony Kraju
PEDAGOG i PSYCHOLOG SZKOLNY
Uczniowie mogą korzystać z pomocy pedagoga i psychologa szkolnego w zakresie diagnozy, terapii, poradnictwa, doradztwa zawodowego, pomocy materialnej, wsparcia w sytuacjach trudnych emocjonalnie, edukacyjnie, wychowawczo. Szczególną opieką otoczona jest młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zapraszamy do „Dziewiątki”!