Wydarzenia konkursy IX LO w Gdyni
W dniach 5-13 marca br uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego POKAŻ NAM JĘZYK
organizowanym przez Wyższą Szkołę Bankową.
Spośród 196 uczniów,którzy rozwiązali test, zostało wybranych 5 reprezentantów szkoły w półfinałach regionalnych. Są to:
1. Mateusz Furtak IIId
2. Aleksander Mielczarek IIc
3.Klaudia Szczepańska IIa
4. Weronika Kowalik Id
5. Szymon Dawidowski IId
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w tegorocznej edycji konkursu.
Reprezentantom serdecznie gratulujemy wyników oraz trzymamy za Was kciuki w kolejnym etapie, który będzie miał miejsce
w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku w dniu 9 kwietnia br.
Przewodnicząca Szkolnej Komisji Konkursu – Inga Ziółkowska
Projekt „Tydzień Równości”
Spotkanie z absolwentką IX Liceum – pisarką i rzeźbiarką Małgorzatą Wardą
10 marca gościła w IX Liceum uznana pisarka i rzeźbiarka, absolwentka naszej szkoły Pani Małgorzata Warda. Spotkanie to rozpoczęło cykl poświęcony ludziom, którzy tworzą, pracują i żyją z pasją. Intencją pomysłodawczyni Pani Doroty Twarowskiej było przybliżenie młodzieży sylwetek tych naszych absolwentek, które dzięki swym życiowym pasjom odniosły sukces. Pani Małgorzata, która ukończyła naszą szkołę w roku 2001, a pięć lat później Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku jest autorką poczytnych powieści, zaliczanych do nurtu literatury kobiecej. Spotkanie poprowadził uczeń klasy I A Eryk Stram, który zadał naszemu Gościowi wiele interesujących pytań o pisarskie początki, zrealizowane zamierzenia i plany na najbliższą przyszłość. Pani Warda barwnie opowiadała o swojej pierwszej powieści „Dłonie”, mówiła o inspiracjach do swojej twórczości, o „życiowej” tematyce ostatnich powieści i zbliżającej się jeszcze w marcu i kwietniu promocji dwóch nowych, w tym pierwszej adresowanej do młodzieży powieści s-f „5 minut do io”. Spotkanie toczyło się wartko, młodzież słuchała z pełnym zrozumieniem, ponieważ książki Pani Małgorzaty Wardy są jej znane – „Ominąć Paryż”, „Czarodziejka” czy „Dziewczynka , która widziała zbyt wiele” chętnie są wypożyczane z biblioteki szkolnej, a po spotkaniu pojawiły się sugestie, by zakupić również te najnowsze….
O zainteresowaniu uczniów świadczył brak krępującej ciszy po zachęcie do zadawania pisarce pytań. Padały pytania o proces twórczy, o sposób wydawania nowej książki i oczywiście o wspomnienia z Dziewiątki. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat szkoły, jej dobrej atmosfery, nauczycieli, koleżanek i kolegów. Na jednym ze zdjęć, dokumentujących spotkanie, stoją obok Pani Małgorzaty koleżanki ze szkolnej ławy – nauczycielki pani Anna Krause i Pani Katarzyna Skibowska-Bąkała oraz Jej ówczesna nauczycielka języka angielskiego Pani Dorota Twarowska. W spotkaniu uczestniczyły klasy IId, IIa i Id, a w organizacji pomagała klasa Ia. W kwietniu pojawi się w IX LO kolejna absolwentka, która zasługuje na miano „Kobiety z pasją” pani Paulina Marwińska, pracująca w dziale marketingu magazynu TOGETHER.
Barbara Buller
Spotkanie z absolwentką IX Liceum, olimpijką – Moniką Pyrek-Rokita
Po ciepłym powitaniu przez Panią wicedyrektor, która uczyła naszego Gościa języka polskiego oraz burzy oklasków zgromadzonych uczniów byliśmy świadkami wielu wspomnień Pani Moniki z czasów nauki w IX Liceum. Nasza znakomita tyczkarka odpowiadała na wiele pytań dotyczących kariery zawodniczej, odporności psychicznej, motywacji, niuansów rywalizacji na najwyższym poziomie oraz umiejętności łączenia zaawansowanego treningu z nauką w szkole i na studiach. Nie zabrakło historii z początków przygody ze sportem w Gdyni, tematów związanych z obecną pracą w Szczecinie jak i wspomnień z udziału w jednej z edycji ,,Tańca z Gwiazdami”, którą nasza absolwentka wygrała. Spotkanie zakończone gromkimi oklaskami, spełniło oczekiwania zgromadzonych uczniów. Pani Monika pomimo tak wielu sukcesów, wyróżnień i popularności wciąż pozostała tą samą skromną, ciepłą i sympatyczną Moniką z ławki szkolnej, jaką pamiętają nauczyciele, uczący ją wówczas w Dziewiątce.
Warsztaty językowe w Gdynia InfoBox
W dniu 27.02.2015 uczniowie klasy IIa wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w języku angielskim pt „Eco-friendly way to school”, które odbyły się w Obserwatorium Zmian – GdyniaInfoBox. Zajęcia poprowadził w języku angielskim pan Piotr Majewski z Zarządu Dróg i Zieleni – referat projektów unijnych i zarządzania mobilnością. Uczniowie zapoznali się z przykładami kształtowania przyjaznych mieszkańcom przestrzeni publicznych. W części praktycznej zaprojektowali przestrzeń miasta na podstawie gdyńskich ulic: Świętojańska, Starowiejska, Skwer Kościuszki.
Udział uczniów w tych warsztatach był idealną okazją do ćwiczeń komunikacji w języku angielskim w kontakcie zekspertem. Poza praktyką języka obcego, innym celem tych zajęć było uświadomienie młodym ludziom ich wpływu na kształt otoczenia, w którym żyją. Gdynia jako jedno z najnowocześniejszych polskich miast promuje zrównoważony rozwój aglomeracji, w której konsultacje społeczne zajmują istotne miejsce. Aktywna młodzież naszej szkoły realizuje się również i w tej sferze.
Warsztaty te mogą być również doskonałym doświadczeniem dla przyszłych inżynierów i architektów przestrzeni publicznych, tworzących nowoczesne aglomeracje rangi światowej.
Opiekun grupy i nauczyciel języka angielskiego -Inga Ziółkowska
Warsztaty z Magdaleną Bryll, absolwentką animacji łódzkiej Filmówki
W środę 28.01.2015r. gościliśmy w naszej szkole Magdalenę Bryll, absolwentkę animacji łódzkiej Filmówki, która przeprowadziła dla nas warsztaty z animacji poklatkowej. W ramach projektu edukacyjnego „Jestem człowiekiem – mam prawo…” trzy grupy uczniów pracowały nad animacjami pokazującymi sylwetki niezwykłych kobiet, artystek. Wielogodzinne warsztaty zaowocowały króciutkimi animacjami, będącymi zaledwie częścią większego projektu. Opiekunkami projektu są Beata Galuba-Filipp i Maria Łojek – Kurzętkowska.