INFORMACJA DLA MATURZYSTÓW

Instrukcja dla zdających egzamin maturalny znajduje się w zakładce MATURA w folderze DLA UCZNIA   

                                            

INFORMACJE DLA KLAS PIERWSZYCH i DRUGICH:

 

Nauczanie hybrydowe:  od 17 do 28 maja 2021 r.zgodnie z podanym harmonogramem

 

Wystawienie propozycji ocen:  do 18 maja 2021 r. 

 

Zebranie z rodzicami oraz konsultacje z nauczycielami w formie zdalnej: 19 maja 2021 r.  od 17.30 do 19.00

w celu ułatwienia kontaktu z nauczycielami w zakładce "O SZKOLE" podajemy służbowe adresy mailowe

 

Dni wolne od zajęć dydaktycznych:  3 i 4 czerwca 2021 r.

Ostateczne wystawienie ocen:  do 18 czerwca 2021 r.

Klasyfikacyjna Rada Pedagogiczna:  21 czerwca 2021 r. 

Zakończenie roku szkolnego:  25 czerwca 2021 r.

 

Drodzy Uczniowie,

 

minęło już pół roku, odkąd uczymy się zdalnie. Męczyliśmy się z tym, szukaliśmy sposobów na własną aktywność, z czasem nieco zdążyliśmy się do tej sytuacji przystosować i przyzwyczaić. Do kontaktów poprzez ekran, do działania na niższych obrotach, do swobody w planowaniu czasu…

Teraz po raz pierwszy pojawiła się realna perspektywa powrotu do szkoły w normalnym, stacjonarnym trybie. Być może ostatni miesiąc roku szkolnego spędzimy  znowu razem w murach szkoły. Jak się z tym czujemy? 

Nic dziwnego, jeśli masz mieszane uczucia. Jeśli z jednej strony może wolisz uczyć się i kontaktować z nauczycielami w szkole, może cieszysz się na powrót do codziennych kontaktów towarzyskich, do tzw. „normalności” - z drugiej strony, masz różne obawy

Czy dasz radę? Czy wrócisz do rytmu w ciągu paru tygodni? Czy to warto, tak wracać na sam koniec roku szkolnego? Czy nauczyciele nie będą chcieli szybko wszystkiego nadrabiać? Czy dogadasz się z ludźmi w klasie?

Nauczyciele także się niepokoją, przez wiele miesięcy widzieli tylko Wasze ikonki na monitorze komputera. Kim staliście się przez ten czas? Jak z Wami pracować? 

Nikt nie zna dziś odpowiedzi na wszystkie pytania, tak jak nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Ale jedno jest pewne – wszyscy mamy prawo do posiadania i wyrażania własnych potrzeb i uczuć, do szukania rozwiązań i popełniania błędów. W tak zmiennych, niespokojnych czasach to nieuniknione.

Dlatego apelujemy! – bądźmy sobą. Nie wstydźmy się swoich odczuć ani nie bądźmy zbyt surowi dla innych. Postarajmy się zachować spokój i mieć dużo wyrozumiałości dla siebie samych, dla koleżanek i kolegów oraz dla nauczycieli i pracowników szkoły. Zachowując wrażliwość, dbając o swój komfort i komfort innych, dając sobie przestrzeń – poradzimy sobie razem na pewno.

Każdy, kto potrzebuje rozmowy, rady, uporządkowania swoich myśli i uczuć – może się zgłosić do naszego zespołu psycholożek i pedagożek. Zrobimy, co w naszej mocy, aby Was wesprzeć.

A zatem – do zobaczenia już wkrótce.

 

 

 

 

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZDALNEGO NAUCZANIA

 

 

Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, trwające od 19 października 2020 r., będą realizowane do 14 maja 2021 r.

 

W czasie matur, w dniach od 4 do 7 maja, ustalono dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczennic oraz uczniów klas I i II.

 

Dyrektor Wiesława Krysztofowicz

23. 04.2021r.

Zapraszamy od poniedziałku do czwartku w godzinach 8-16, w piątki 8-15

Biblioteka pełni rolę centrum informacyjno - dydaktycznego szkoły. Znajdują się w niej: księgozbiór przeznaczony do wypożyczenia, dział podręczny do korzystania na miejscu, filmoteka, 8 stanowisk komputerowych, stanowiących pracownię multimedialną, kącik czytelniczy oraz zbiór czasopism.

 

 

Księgozbiór podręczny stanowią:

Encyklopedie:PWN T. 1-4, Encyklopedia biologiczna T. 1-13, Encyklopedia Historii Polski  T.1- 5, Encyklopedia Historii Powszechnej T. 1-15, Encyklopedia Geograficzna Świata T.1-10, Encyklopedie szkolne:Historia, Chemia, Biologia, Fizyka z Astronomią. 

Słowniki: Słownik języka polskiego T. 1-4, różne słowniki poprawnościowe (ortograficzny, frazeologiczny, poprawnej polszczyzny), symboli, motywów literackich, Słownik mitów i tradycji kultury, Słowniki wiedzy o filozofii, Słownik wiedzy o teatrze, Słownik wiedzy o filmie, Słownik adaptacji filmowych i inne. 

Historia literatury Polskiej- od Średniowiecza po Współczesność 
Historia Polski Średniowiecze, 1492-1795, 1795-1918, 1918-1945 – podręczniki akademickie 
Historia powszechna:Starożytność, Średniowiecze, Wiek XVI-XVII, Wiek XVIII, 1789-1870,1871-1918, Europa XX wieku- podręczniki akademickie 

Historia malarstwa, Historia architektury
i inne książki poświęcone sztuce, w tym komplet segregatorów zawierających wszystkie numery czasopisma "Wielcy malarze" (reprodukcje najsłynniejszych obrazów, krótkie ich interpretacje, biografie twórców) 

Gromadzimy także repetytoria i testy wspomagające przygotowanie młodzieży do egzaminu maturalnego z języka polskiego, angielskiego, biologii, chemii, geografii, historii i WOS-u.

W bibliotece znajdują się liczne książki poświęcone Patronowi Szkoły Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu : biografie, kalendaria życia i twórczości, mowy i rozkazy, albumy, zbiory dokumentów, materiały z sesji popularnonaukowych i zlotów szkół im. Marszałka. 

Nieustannie powiększamy naszą filmotekę: gromadzimy filmy fabularne, dokumentalne, adaptacje lektur szkolnych, spektakle teatralne,  filmy wspomagające naukę historii, biologii, fizyki.

 W bibliotece prenumerujemy następujące czasopisma, z których można korzystać na miejscu, a także wypożyczać do domu: 

    

 

  „Gazeta Wyborcza” - gazeta codzienna dla wszystkich, którzy chcą być zawsze  na bieżąco

„Newsweek” - tygodnik społeczno-polityczny dla lubiących dobrą publicystykę

„Cogito” - dwutygodnik dla licealistów o szkolnej rzeczywistości, nauce i o różnych ważnych sprawach

„Focus”  miesięcznik popularnonaukowo dla ciekawych świata

„Komputer świat. Twój Niezbędnik” - dwumiesięcznik poświęcony nowościom na rynku programów, gier, sprzętu, internetu itp. 

"Charaktery"- pismo popularyzujące wiedzę psychologiczną w sposób zrozumiały dla przeciętnego człowieka

„Wiedza i Życie” – miesięcznik popularnonaukowy dla zafascynowanych nauką, objaśniającą świat

"National Geographic"- magazyn dla lubiących podróże, poznawanie nowych kultur i dobrą fotografię

Posiadamy również archiwalne numery„Poznaj Świat", „ Świat Nauki”, "Mówią wieki"