INFORMACJA DLA MATURZYSTÓW

Instrukcja dla zdających egzamin maturalny znajduje się w zakładce MATURA w folderze DLA UCZNIA

INFORMACJE DLA KLAS PIERWSZYCH i DRUGICH:

Nauczanie hybrydowe:  od 17 do 28 maja 2021 r.zgodnie z podanym harmonogramem

Wystawienie propozycji ocen:  do 18 maja 2021 r.

Zebranie z rodzicami oraz konsultacje z nauczycielami w formie zdalnej: 19 maja 2021 r.  od 17.30 do 19.00

w celu ułatwienia kontaktu z nauczycielami w zakładce "O SZKOLE" podajemy służbowe adresy mailowe

Dni wolne od zajęć dydaktycznych:  3 i 4 czerwca 2021 r.

Ostateczne wystawienie ocen:  do 18 czerwca 2021 r.

Klasyfikacyjna Rada Pedagogiczna:  21 czerwca 2021 r.

Zakończenie roku szkolnego:  25 czerwca 2021 r.

Drodzy Uczniowie,

minęło już pół roku, odkąd uczymy się zdalnie. Męczyliśmy się z tym, szukaliśmy sposobów na własną aktywność, z czasem nieco zdążyliśmy się do tej sytuacji przystosować i przyzwyczaić. Do kontaktów poprzez ekran, do działania na niższych obrotach, do swobody w planowaniu czasu…

Teraz po raz pierwszy pojawiła się realna perspektywa powrotu do szkoły w normalnym, stacjonarnym trybie. Być może ostatni miesiąc roku szkolnego spędzimy  znowu razem w murach szkoły. Jak się z tym czujemy?

Nic dziwnego, jeśli masz mieszane uczucia. Jeśli z jednej strony może wolisz uczyć się i kontaktować z nauczycielami w szkole, może cieszysz się na powrót do codziennych kontaktów towarzyskich, do tzw. „normalności” - z drugiej strony, masz różne obawy

Czy dasz radę? Czy wrócisz do rytmu w ciągu paru tygodni? Czy to warto, tak wracać na sam koniec roku szkolnego? Czy nauczyciele nie będą chcieli szybko wszystkiego nadrabiać? Czy dogadasz się z ludźmi w klasie?

Nauczyciele także się niepokoją, przez wiele miesięcy widzieli tylko Wasze ikonki na monitorze komputera. Kim staliście się przez ten czas? Jak z Wami pracować?

Nikt nie zna dziś odpowiedzi na wszystkie pytania, tak jak nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Ale jedno jest pewne – wszyscy mamy prawo do posiadania i wyrażania własnych potrzeb i uczuć, do szukania rozwiązań i popełniania błędów. W tak zmiennych, niespokojnych czasach to nieuniknione.

Dlatego apelujemy! – bądźmy sobą. Nie wstydźmy się swoich odczuć ani nie bądźmy zbyt surowi dla innych. Postarajmy się zachować spokój i mieć dużo wyrozumiałości dla siebie samych, dla koleżanek i kolegów oraz dla nauczycieli i pracowników szkoły. Zachowując wrażliwość, dbając o swój komfort i komfort innych, dając sobie przestrzeń – poradzimy sobie razem na pewno.

Każdy, kto potrzebuje rozmowy, rady, uporządkowania swoich myśli i uczuć – może się zgłosić do naszego zespołu psycholożek i pedagożek. Zrobimy, co w naszej mocy, aby Was wesprzeć.

A zatem – do zobaczenia już wkrótce.

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZDALNEGO NAUCZANIA

Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, trwające od 19 października 2020 r., będą realizowane do 14 maja 2021 r.

W czasie matur, w dniach od 4 do 7 maja, ustalono dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczennic oraz uczniów klas I i II.

Dyrektor Wiesława Krysztofowicz

23. 04.2021r.

Zmienia się od 2015 r formuła egzaminu ustnego z języka polskiego, ale pozostaje wymóg znajomości różnych tekstów kultury. W bibliotece szkolnej znajdują się książki pozwalające ćwiczyć analizę utworów literackich, pogłębiać wiedzę  o różnych możliwościach ich interpretacji.

Pamiętaj o źródłach wiedzy o lietarturze i sztuce- albumach i slownikach, które będą pomocne w przygotowaniach.

Polecamy też książki z serii "Literatura i kontrowersje"

„Męska rzecz” zawiera materiały  dotyczące m.in.:

starożytnego męstwa  (w mitologii, „Iliadzie”), Robinsona  Kruzoe, Don Kichota, Andrzeja Kmicica („Potop”),Nikodema Dyzmy  („Kariera Nikodema    Dyzmy”), Hamleta, Raskolnikowa („Zbrodnia i  kara”), Wokulskiego   („Lalka”).

"Zabójczy flirt - literatura  i terroryzm” przybliży zagadnienie terroryzmu obecne m.in. w: Antygonie”, „Makbecie”, „Hamlecie”, „Konradzie Wallenrodzie”,  „Kordianie”.

„Bunt w literaturze” opowiada o różnych formach niezgody na ustalony porządek świata (także obyczajowy) i ciemniejszych stronach ludzkiej egzystencji.

„Pętla” Marka Hłaski, „Kokaina” Barbary Rosiek, „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty       Masłowskiej, „Nowy wspaniały świat” Huxleya i inne – używki w literaturze

„Ojciec chrzestny” Mario Puzo, „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, „Pachnidło” Patricka Suskinda. „American Psycho” Breta Eblisa, „Mechaniczna pomarańcza” AnthonyBurgessa, „Gnój” Wojciecha Kuczoka, „Malowany ptak” Jerzego Kosińskiego- prezentują różne oblicza przemocy w literaturze i filmie.

„Pisarze jednej książki” przybliżą tych twórców, którzy, zgodnie z tytułem, znani są czytelnikom jako autorzy jednej książki –np. Aleksander Sołżenicyn _”Archipelag Gułag”. Ken Kessey „ Lot nad kukułczym gniazdem”, Borys Pasternak  „ Doktor Żywego”, Christiane F. ”My, dzieci z dworca ZOO”, Jerome Salinger ”Buszujący w zbożu” i inne.

Szkoła analizy tekstów kultury”- zawiera wskazówki jak opisać obraz, zanalizować film, zaprezentować rzeźbę  lub dzieło architektury.

W bibliotece jest bardzo dużo reprodukcji malarstwa od średniowiecznej ikonografii  po malarstwo współczesne m.in.:  „Historia malarstwa”, „Literatura i architektura”, „Historia architektury”, ponad 100  numerów czasopisma „Wielcy malarze” wypełnionych obrazami artystów od średniowiecza  po wiek XX.

Są też pozycje omawiające  wybrane dzieła, zawierające zarys interpretacji obrazu, np. „Literatura i malarstwo”, „Kochankowie z masakrą w tle” (o obrazach historycznych)

Dla zainteresowanych filmem proponujemy książki ”Autorzy kina polskiego” cz.1 i 2,  „Słownik adaptacji filmowych” i „Encyklopedia wiedzy o filmie”