Wycieczka do Krakowa
W dniach 15 – 18 czerwca odbyła się wycieczka do Krakowa uczniów klas pierwszych, należących do kółka historycznego i Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Do Krakowa jechaliśmy pociągiem i pomimo trochę mało komfortowych warunków, podróż upłynęła szybko i przyjemnie z powodu miłej atmosfery, którą zagwarantowali nam opiekunowie wycieczki, czyli nauczyciele: Pan Krzysztof Brodziński (nauczyciel chemii), Wojciech Kulling (nauczyciel polskiego i wiedzy o kulturze) i Arkadiusz Ordyniec (nauczyciel historii).
Pierwszego dnia wycieczki wybraliśmy się na spacer po jednej z najstarszych dzielnic Krakowa – Kazimierzu, który kiedyś zamieszkiwali Żydzi. Tam obejrzeliśmy między innymi Synagogę Remuh i Cmentarz Żydowski. Noclegi mieliśmy zapewnione w Domu Studenckim „Żaczek”.
Następnego dnia wybraliśmy się do Muzeum Narodowego, aby obejrzeć wystawę Stanleya Kubricka, która była niezwykle ciekawa (można było m.in. obejrzeć rekwizyty z filmów reżysera oraz inne związane z S. Kubrickiem przedmioty). Najbardziej zainteresowały nas sale związane z filmami „Lśnienie”, „2001:Odyseja Kosmiczna” i „Full Metal Jackett”. Po zwiedzeniu wystawy pojechaliśmy do Oświęcimia i Brzezinki. Uświadomienie sobie największej tragedii XX wieku okazało się dla wielu wstrząsające. Na pewno było to przejmujące przeżycie, które każdy zapamięta do końca życia.
Ostatniego dnia wycieczki wybraliśmy się do Galerii Sztuki Japońskiej Manggha, która przedstawiała ciekawe ekspozycje związane z filmami, drzeworytami i teatrem Japonii. Następnie zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, przypominającą czasy świetności Polski oraz całe wzgórze, nie zapominając o Smoczej Jamie. Na koniec przeszliśmy się po Starym Mieście i przy okazji mogliśmy kupić pamiątki tj. znane wszystkim precle, oscypki, pocztówki i inne gadżety związane z Krakowem.
Choć wszystkim było żal, musieliśmy pożegnać się z cudownym miastem, jakim jest Kraków. Wycieczka była wspaniałym przeżyciem i mam nadzieję, że wszystkim jej uczestnikom zapadła głęboko w pamięć.
uczestniczka wycieczki