Grupa teatralna z Dziewiątki wzięła udział w projekcie „Dramat w szkole”.
W dniach 16-23 maja odbywa się 10. Festiwal Sztuk Współczesnych Raport, któremu od pięciu lat towarzyszy projekt edukacyjny ”Dramat w szkole”.Od pierwszej edycji szkolno-teatralnego przedsięwzięcia formuła jest taka sama – młodzież z pięciu gdyńskich liceów, inspirując się finałowymi tekstami nadesłanymi na Konkurs Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, przygotowuje krótkie (ok. 20 min) spektakle, które stanowią autorską wypowiedź, nawiązującą bezpośrednio do treści wylosowanego dramatu; tworzony jest także trailer o autorze dramatu.
18 maja na Dużej Scenie Teatru Miejskiego w Gdyni odbył się finał projektu – pokaz konkursowych prezentacji. Wystąpiły grupy teatralne z Gdyńskiego Liceum Autorskiego, I ALO , III, IX i X Liceum Ogólnokształcącego.
Przypomnijmy, młodzież naszej szkoły brała udział w pierwszej edycji „Dramatu w szkole”w 2010 r, odnotowując wówczas sukces w postaci zwycięstwa, dzięki inscenizacji sztuki „Ciała obce” Julii Cholewińskiej; w 2013r. zaprezentowaliśmy poruszający spektakl „Pętla” Ewy Madeyskiej, a w tegorocznym finale pokazaliśmy własną wizję sztuki „Von Bingen. Historia prawdziwa” Sandry Szwarc.
W tym roku zwycięstwa co prawda nie było, ale sam udział w tak spektakularnym wydarzeniu uczniowie klasy Ia, uznali za nobilitujący i dostarczający wielu prawdziwie artystycznych wrażeń. Warsztaty teatralne, liczne próby prowadzone pod kierunkiem aktora Teatru Miejskiego w Gdyni Pana Mariusza Żarneckiego – okazały się źródłem niepowtarzalnych doznań.
Szkolnym opiekunem grupy była znana z fascynacji teatrem Pani Dorota Twarowska. Praca nad niełatwym tekstem o średniowiecznej mistyczce Hildegardzie Von Bingen pozwoliła młodzieży umocnić swoje zainteresowanie teatrem, zanurzyć się w trochę inny świat, przeżyć coś absolutnie wyjątkowego. W rolę Hildegardy wcieliła się Paulina Olbromska, świetnie oddając skupienie i wyciszenie granej postaci. Mocno wybrzmiewały kwestie Jutty – surowej opiekunki, którą zagrała Joanna Szemberska. Towarzyszyły jej jako mniszki Julia Kupz i Dagmara Dzięcielska. Jako rodzice wystąpili Kasia Smolna i Eryk Stram, a kronikarzami byli Łukasz Kamasz i Michał Szprengier. Licznie zgromadzonym widzom wszystkie przedstawienia zapadły w pamięć i zapewne zachęcą tych jeszcze „niedotkniętych teatrem” do częstszego odwiedzania przybytku Melpomeny.
Barbara Buller