Uwolnij książkę – uwolnij wyobraźnię
22 kwietnia 2016r. obchodziliśmy Światowy Dzień Książki w „Dziewiątce”, jak wieloletnia szkolna tradycja nakazuje, pod znakiem filmów, konkursów, wystaw, wypełniających projekt edukacyjny „Uwolnij książkę”. Wyniki badania czytelnictwa Polaków przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową, są jeszcze bardziej pesymistyczne niż w roku ubiegłym, ale nasza szkolna społeczność próbuje „zaklinać rzeczywistość” i poprzez wiele różnych działań woła: czytaj, czytaj, czytaj…
I tak w sali lustrzanej można było obejrzeć nakręcone przez uczniów filmiki reklamowe, propagujące czytanie oraz fragmenty inscenizacji „Snu nocy letniej” Williama Szekspira. Doceniamy aktorów: Julię Kuptz, Paulinę Bialk, Łukasza Kamasza, Katarzynę Smolną, Joannę Szemberską i Dagmarę Dzięcielską oraz realizatorów: Pawła Izydorczyka (zdjęcia) Jakuba Sudzika (montaż) i Anię Głodowską (kostiumy)
Wręczono też nagrody w postaci talonów do Empiku, sfinansowane przez Radę Rodziców dla autorów najciekawszych prac plastycznych.
Najpiękniejszy ekslibris wykonała Ania Głodowska z klasy II a, a wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Paulina Henig i Patryk Neubauer. Najlepszy projekt pocztówki „Czytaj z Gdynią” stworzył Jakub Sudzik zkl. I d, a wyróżnienia otrzymali Maciej Przyborowski i Aleksandra Markesić. Najbardziej oryginalny pomysł na okładkę książki miały Dorota Binkowska i Ania Głodowska zklasy IIa, które zajęły ex aequo I miejsce; przyznano tez dwa wyróżnienia, które uzyskali Michał Groenwald i Jan Puszcza- Szydłowski. Wszystkie nagrodzone prace można oglądać w korytarzu przed biblioteką szkolną. Wszystkim autorom- gratulujemy!
W holu I pietra pojawiły się okolicznościowe gazetki: „Ex libris- znak książki”, „Ciekawostki o książkach” oraz „Portale książkowe”. W pobliżu stojące stanowisko „uwalniania książek” cieszyło się sporym zainteresowaniem; nadal zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca – są jeszcze książki, które czekają, aż ktoś je weźmie do czytania… Punktualnie o 12 spora grupa uczniów wraz z nauczycielami ruszyła pod pomnik Antoniego Abrahama na Plac Kaszubski i tam w przestrzeni publicznej nawoływaliśmy do czytania książek. Wybrzmiewały hasła „ Uwolnij książkę, uwolnij wyobraźnie”, „Nie tracę animuszu przy Panu Tadeuszu”, „Sztylet, szkocka zupa i gęsto od trupa”, „Chochoł, chata, cham. Panny sznurem w tan” i inne. Rozdawaliśmy przechodniom kartki „Czytaj z Gdynią”.
Punktem głównym happeningu były recytowane słynne szekspirowskie monologi- tak młodzież „Dziewiątki” uczciła 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira. Monolog Hamleta wygłosił Łukasz Kamasz z kl. II a, Jako Prospero z „Burzy” i tytułowy Makbet zaprezentował się brawurowo Alan Wittbrodt z kl.I a. Na zakończenie ulicznego spotkania z Szekspirem lirycznie wybrzmiały słowa Romea (Łukasz Kamasz) i Julii (Marta Kamyszek I a).
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i obecność i zapraszamy do księgarni, do bibliotek publicznych, do biblioteki szkolnej po książki, bo jak powiedzial znany pisarz Umberto Eco „Kto czyta książki- żyje podwójnie”.
Barbara Buller