Ku czci Gdynian Wysiedlonych
We wtorek 11 października delegacja IX LO, na zaproszenie Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, brała udział w miejskich obchodach 77 rocznicy wygnania przez Niemców z Gdyni tysięcy polskich mieszkańców.
Masowe wysiedlenia gdynian rozpoczęły się praktycznie zaraz po zajęciu miasta przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Zamiarem okupanta było uczynienie z Gdyni portu wojennego, dlatego też ludność polska była tu niepożądana i miała ją zastąpić ludność niemiecka. Według zarządzenia, wysiedlani musieli pozostawić całe mienie za wyjątkiem podręcznego bagażu, zaś w drzwiach miały zostać klucze. Przez cały okres drugiej wojny światowej z Gdyni wysiedlono prawie 80% mieszkańców narodowości polskiej.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 pod tablicą Gdynian Wysiedlonych przy Dworcu Głównym PKP. Główna jej część, pół godziny później, odbyła się pod pomnikiem Gdynian Wysiedlonych z udziałem prezydenta Gdyni, parlamentarzystów, przedstawicieli IPN i członków Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. Po przemówieniach Prezesa Stowarzyszenia oraz zaproszonych gości pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.