„Wolność to diament do oszlifowania”, czyli 5. edycja „Etiudy o wolności”
To była już 5. edycja „Etiudy o wolności”- konkursu poezji i pieśni patriotycznej, organizowanego przez IX LO i jak każdego roku okazało się, że o tej najważniejszej z wartości można mówić na różne sposoby… Prosto, jak w wierszu „W rocznicę deportacji” i metaforycznie, jak w „Wilkach’ Herberta; płomiennie, jak w „Dwóch flagach” Gałczyńskiego i gorzko, jak w „Modlitwie” Hemara…
Po latach walki o nią i jej utrzymanie można już pięknie śpiewać, że „wolność to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w oczach ich i szczęście”. Można dzisiaj już do wspomnień zaliczyć tragedię wojny i gorycz wygnania, ale może właśnie dlatego należy wciąż czytać strofy o dramacie braku wolności i snuć refleksje o trudzie jej zagospodarowania.
Jury konkursu, nie miało łatwego zadania, ale też nie miało wątpliwości.
W kategorii „Poezja”:
I miejsce zajął Michał Podlasiński – IX LO, prezentujący „Modlitwę” Mariana Hemara
II miejsce ex aequo : Jacek Sorn – ZSCHE za wiersz „Dwie flagi” K. I. Gałczyńskiego i Adam Maczkowski – IX LO za „Przypowieść” Jana Lechonia
III miejsce – Marcin Dziuba z Gimnazjum nr 4 za wiersz „W rocznice deportacji” Tadeusza Witosa
W kategorii „Poezja śpiewana”
najlepsza okazała się Beata Graban – IX LO w pełnym emocji wykonaniu utworu Marka Grechuty ‘Wolność”
II miejsce ze swadą wyśpiewał Kamil Rogowski z Gimnazjum nr 4, wykonując „Róże i bez”, piosenkę znaną wszystkim z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”.
III miejsce za pełne ekspresji wykonanie dramatycznej piosenki „Janek Wiśniewski padł” zajął Alan Wittbrodt – IX LO
Myśląc w nadchodzących listopadowych dniach o Niepodległej, pamiętajmy, że jest tak, jak w nagrodzonej pieśni, że „wolność to królestwo dobrych słów, mądrych myśli, pięknych słów – to wiara w ludzi”. I nie zmarnujmy tego.
Barbara Buller