„Uwolnij książkę”, czyli Światowy Dzień Książki w IX LO
25 kwietnia celebrowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Klasy I i II uczestniczyły w auli w wielkim finale projektu „Uwolnij książkę”. Obejrzeliśmy reklamy społeczne propagujące czytelnictwo, nakręcone przez klasę Ib pod opieką Pani Beaty Filipp w Teatrze Szekspirowskim oraz filmową inscenizację Makbeta, w której wystąpiły m.in. „trzy wiedźmy” z klasy Ie, przygotowane przez Panią Olgę Malicką- Kowalczyk.
Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na projekt okładki książki. Zwyciężyła zainspirowana prozą Stephena Kinga Julia Olszewska z klay Ib, II miejsce zajęła Julia Fierke z Ib, a III – Oliwia Manthey z Ic . W konkursie na najciekawszy projekt pocztówki „Czytaj z Gdynią” I miejsce zajęła Weronika Sugalska z klasy Ib, II – Laura Olszewska, a III Daria Rohde i Natalia Konkel. Jury doceniło także autorów eklibrisów, których bardzo wiele wpłynęło w tym roku na konkurs – zwyciężył Jan Zielonka z klasy Ic, bardzo ciekawe prace wykonali także Wiktoria Płocka z If i Roksana Dawidowska z Ib- II miejsce oraz Adrian Stencel z I c – III miejsce. Z projektów ekslibrisów biblioteki szkolnej najbardziej spodobała się praca Wiktorii Leszczyńskiej. Nagrody w postaci kart podarunkowych do Empiku ufundowała Rada Rodziców.
Zainteresowanie publiczności wzbudził konkurs-zagadka na najbardziej oryginalne przebranie za postać literacką– podpowiedzią w identyfikacji były odpowiedni dobrane cytaty. Najciekawiej zaprezentował się w stroju z epoki Fausta- Michał Lubiejewski z Ia. Imprezę zakończył multimedialny konkurs na temat książek. Uczniowie klasy Ia rozdawali wychodzącym jednodniówkę „Czytam,” która pojawia się tradycyjnie z okazji Święta Książki w naszej szkole.
Na korytarzach i w holu przed biblioteką pojawiły się plakaty propagujące czytanie, hasła czytelnicze, wystawki prezentujące nagrodzone prace plastyczne. Można było obejrzeć gazetki poświęcone historii ekslibrsu i obejrzeć znaki własnościowe książek znanych pisarzy.
Przed biblioteką „uwalniano książki” w szkolnym bookcrossingu po hasłem: Weź – Przeczytaj – Podaj dalej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Barbara Buller