XXIII wizyta młodzieży IX Liceum Ogólnokształcącego w Bonn
W dniach od 13 do 20 marca br. grupa osiemnastu uczniów naszej szkoły wraz z dwiema nauczycielkami przebywała w Bonn, gdzie w ciągu tygodnia XXIII wymiany polsko – niemieckiej realizowała projekty, których celem była promocja Bonn i regionu, łamanie stereotypów dotyczących Polaków i Niemców oraz doskonalenie umiejętności językowych.
Pobyt rozpoczął się od powitania na lotnisku w Kolonii.
Następnego dnia w szkole uczniowie zjedli śniadanie i zwiedzili budynek szkoły. Grupę oficjalnie powitał nowy dyrektor szkoły, który swoje urzędowanie rozpoczął w poniedziałek. Kolejnym punktem programu w środę był spacer po Bonn z kartami pracy. Czwartek polscy uczniowie rozpoczęli od udziału w dwóch godzinach zajęć lekcyjnych ze swoimi partnerami.
Potem pojechaliśmy do Kolonii, którą zwiedziliśmy pod opieką przewodnika, realizując temat:,, Bohaterowie i legendy”. Panoramę miasta podziwialiśmy z drugiej strony Renu z wieży LVR. Piątek rozpoczął się od lekcji w szkole. Następnie pojechaliśmy do sklepu fabrycznego Haribo, gdzie odchudziliśmy nasze portfele na rzecz zakupionych słodyczy.
W tym dniu zwiedziliśmy Muzeum Historii Niemiec z polskojęzyczną przewodniczką. Muzeum wywarło duże wrażenie na młodzieży.
W sobotę wspólnie wędrowaliśmy w Siebengebirge do Drachenfels i, mimo że było bardzo zimno, widoki i ciepłe kakao na szczycie zrekompensowały nam wszelkie niedogodności. Wieczorem spotkaliśmy się na koncercie w Kościele św. Michała. Występujący muzycy to uczniowie, absolwenci, nauczyciele oraz rodzice uczniów Gimnazjum EMA. Koncert dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Niedzielę uczniowie Dziewiątki spędzili w gronie rodzin ich goszczących.
Poniedziałek rozpoczął się na sportowo, bowiem pojechaliśmy na ścianę wspinaczkową, gdzie każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w tym sporcie. Po powrocie do szkoły zjedliśmy wspólny posiłek w stołówce szkolnej. Wieczorem spotkaliśmy się na wieczorze pożegnalnym, w trakcie którego prezentowane były projekty zrealizowane przez młodzież obu państw.
Ostatni dzień pobytu, 20 marca, rozpoczął się od przejścia trasą ,,Droga Demokracji”. Potem zwiedziliśmy Muzeum Konig i wróciliśmy do szkoły, gdzie zjedliśmy wspólny posiłek. Na lotnisku byliśmy po godzinie 15, gdzie pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Niemiec. Sądzimy, że nawiązane przez młodzież przyjaźnie będą kontynuowane.
Wymiana polsko-niemiecka to ważne przedsięwzięcie zarówno dla nas jak i dla naszych przyjaciół. Jego realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego i zaangażowania rodziców uczniów goszczących młodzież polską i niemiecką.
Należy podkreślić fakt, że Urząd Miasta Gdynia oraz instytucja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z Warszawy od lat w znaczącym stopniu wspiera finansowo naszą ideę wymiany. Kontynuowania wymiany jest możliwe dzięki udziałowi uczniów i nauczycieli obu stron w przedsięwzięciu oraz ich zaangażowanie.
Grażyna Kozak-Pawlak, Joanna Spisak-Pietruszka