Byliśmy w Rumunii w ramach projektu ERASMUS+
We wrześniu 2018 grupa uczniów z klas pierwszych IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni rozpoczęła realizację projektu Erasmus+ z doradztwa zawodowego “My career steps – aspirations for all”, w trakcie którego młodzież ze szkół partnerskich – tureckiej, polskiej, włoskiej, rumuńskiej oraz brytyjskiej – ma za zadanie stworzenie własnego pomysłu na firmę oraz opracowanie strategii na jej prowadzenie.
W dniach 24.02 – 2.03 uczniowie IX LO w Gdyni w składzie: Zuzanna Koszałka, Patrycja Lidzbarska, Julia Świech, Sebastian Łukaszewski, Jan Sulewski, Dominik Socha wraz z nauczycielkami języka angielskiego: Anną Krause i Katarzyną Pucyło wybrali się do szkoły partnerskiej National College “Emanuil Gojdu” w Oradei w Rumunii. Oto sprawozdanie z naszego wyjazdu.
25.02.2019 (poniedziałek)
Pierwszy dzień w Oradei rozpoczął się od oficjalnego powitania uczestników projektu ze szkół partnerskich. Zgodnie z tradycją rumuńską, uczniowie szkoły National College “Emanuil Gojdu przywitali nas chlebem i solą, a następnie zaprezentowali tradycyjne tańce oraz piosenki ludowe. Tego dnia mieliśmy również okazję spotkać się z dwiema kobietami sukcesu z Oradei, które omówiły najważniejsze aspekty prowadzenia własnej działalności.
26.02.2019 (wtorek)
Napięcie i stres z poprzedniego dnia minęły, więc przystąpiliśmy do pracy pełni energii. Tym razem prezentowaliśmy informacje dotyczące sytuacji na rynku pracy w poszczególnych krajach. Mogliśmy porównać wyzwania czekające na młodych ludzi rozpoczynających karierę zawodową oraz omówić podobieństwa i różnice.
Przedstawiliśmy też nasz pomysł na firmę, którą będziemy tworzyć w dalszych etapach projektu. Kolejnym punktem było stworzenie logo projektu “My career steps – aspirations for all”. Pracowaliśmy w grupach międzynarodowych, co bardzo pozytywnie wpłynęło na naszą integrację.
27.02.2019 (środa)
Środa była jednym z najlepiej wspominanych przez nas dniem. Rozpoczęły ją warsztaty prowadzone przez trenerkę z EduBiz, która mówiła o tym, jak założyć i poprowadzić własny biznes. Poczuliśmy się trochę jak na lekcjach podstaw przedsiębiorczości. Było to dla nas ciekawe doświadczenie i pomogło nam zrozumieć, jak ukierunkować własne życie. Po obiedzie zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Pracy działającego w okręgu Bihor. Tam uzyskaliśmy więcej informacji o sytuacji pracowników i pracodawców w Rumunii.
28.02.2019 (czwartek)
Czwartek był dniem wczesnego wstawania, długiej podróży, pięknych widoków i szału zakupów. Tego dnia o godzinie 7 rano udaliśmy się w podróż do kopalni soli. Po 3 godzinach jazdy zameldowaliśmy się w Salinie Turdzie, gdzie mogliśmy podziwiać niesamowite widoki. Razem z panią przewodnik zeszliśmy na sam dół kopalni. Była również możliwość wynajęcia łódki i popływania nią po słonym jeziorku kopalni. Po tej niesamowitej przygodzie w muzeum górnictwa solnego zwiedzaliśmy piękne uniwersyteckie miasto Cluj Napoca.
1.03.2019 (piątek)
Ostatni dzień poświęcony był przede wszystkim zwiedzaniu atrakcji turystycznych Oradei – byliśmy w Urzędzie miasta, mieliśmy możliwość podziwiania panoramy miasta z wieży Urzędu oraz zwiedziliśmy tamtejszą twierdzę. Po tej części nastąpiło oficjalne pożegnanie uczestników, a wieczorem uroczysta kolacja. Mimo tego, że znaliśmy się tylko tydzień, wszyscy bardzo się polubiliśmy i trudno było się rozstać.
Podczas drogi powrotnej rozmawialiśmy o naszym pobycie i o ludziach, których poznaliśmy. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że pomimo tego, iż każdy z nas pochodzi z innego kraju, o innej kulturze i religii, to i tak jesteśmy tacy sami. Jesteśmy grupą nastolatków, która nie jest jeszcze pewna tego co chce robić w swoim życiu i szuka celu dla siebie. Erasmus+ to naprawdę cudowny projekt, który pozwala spełniać marzenia.
tekst: Patrycja Lidzbarska kl. Ia
foto: p. Anna Krause