Annus mirabilis 1989 – ważny i ciekawy spektakl w języku niemieckim
W piątek 15.11. wraz z dwójką uczennic z grupy rozszerzonej języka niemieckiego udałyśmy się na spektakl literacko-muzyczny w języku niemieckim z okazji 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego.
Odbył się on w godzinach wieczornych w przepięknych wnętrzach Domu Uphagena w Gdańsku.
Rok 1989 to nie tylko rok, w którym runął mur dzielący mieszkańców Berlina Wschodniego i Zachodniego, ale również czas upadku żelaznej kurtyny i wiążących się z nim wielu istotnych dla współczesnej historii przemian politycznych, społecznych i ekonomicznych w europejskich krajach socjalistycznych. Te właśnie wydarzenia posłużyły za kanwę spektaklu, który zabrał publiczność w muzyczno-słowną podróż po krajach Europy Wschodniej roku 1989. Przedstawienie składało się z pięciu części opowiadających o przemianach w Polsce, na Węgrzech, NRD, Czechosłowacji i Rumunii (kolejność odpowiadała historycznej sekwencji wydarzeń w tamtym okresie). Epilog zatytułowany:„Resztki muru albo Carpe Diem!” stanowił próbę odpowiedzi na pytanie, co dzisiaj zostało w tych krajach po dawnych zrywach wolnościowych. Wydarzenie to uświetnili swoją obecnością Konsul Generalna Cornelia Pieper oraz reżyser teatralny Andre Ochodlo.
Edyta Delekta
A tak spektakl odebrały Wasze koleżanki:
„Przedstawienie zobrazowało nam, jak duże znaczenie dla zjednoczenia Niemiec i upadku komunizmu miały wydarzenia roku 1989 w Polsce. Wysublimowany język podkreślany przez nastrojową muzykę na żywo wywarł na nas ogromne wrażenie.”
(Karolina Kędzierska IIb, Kinga Orlikowska IId)