REGULAMIN
REGULAMIN
Funkcjonowania IX Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni w stanie zagrożenia epidemiologicznego
-
PRZEDMIOT REGULAMINU:
Regulamin określa zasady organizacji pracy w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni (zwane dalej Liceum lub Szkołą) oraz standardy działań prewencyjnych, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2
poniżej regulaminu znaduje się tekst Zarządzenia nr 4 z dnia 3.11.2021 w sprawie nauczania hybrydowego
-
CELE REGULAMINU:
-
Wdrożenie zaleceń Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego wydanych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wynikającym z rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
-
Dostosowanie zaleceń zawartych w przepisach prawa powszechnie obowiązującego do warunków Liceum.
-
Wprowadzenie w Liceum jednolitych standardów postępowania i działań prewencyjnych.
-
Zapewnienie systemu bieżącego monitorowania sytuacji w Liceum związanej z zagrożeniem epidemiologicznym.
-
ZAKRES OBOWIĄZYWANIA
-
Regulamin obowiązuje na terenie Liceum, to jest w budynku oraz na terenie wokół budynku wewnątrz ogrodzenia Liceum.
-
Regulamin obowiązuje wszystkie osoby przebywające na terenie Liceum.
-
Regulamin obowiązuje uczniów oraz wszystkich pracowników Liceum w trakcie udziału w programowych zajęciach odbywających się poza terenem Liceum.
-
W przypadku kolizji pomiędzy innymi przepisami obowiązującymi w Liceum a niniejszym Regulaminem należy w pierwszej kolejności stosować postanowienia Regulaminu.
-
PODSTAWY PRAWNE
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. z 2020, poz. 1166);
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 410);
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493);
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 1389) – wchodzi w życie 1 września 2020 r.;
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 sierpnia 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 1394) – wchodzi w życie 1 września 2020 r.
-
DEFINICJE I POJĘCIA
-
Teren Liceum – obejmuje teren budynku szkolnego oraz teren wokół budynku, który obejmuje: tereny zielone, dziedziniec wewnętrzny, parking, drogi wewnętrzne znajdujące się wewnątrz ogrodzenia budynku;
-
Przestrzeń wspólna – jest to część terenu Liceum w którym przebywają osoby nie biorące udziału w lekcjach, w szczególności są to korytarze, hole, pokój nauczycielski, węzły sanitarne, szatnia, dziedziniec wewnętrzny, parking, tereny zielone, drogi wewnętrzne, sekretariat. Do przestrzeni wspólnej nie zalicza się: sal lekcyjnych, pomieszczeń w których odbywa się wychowanie fizyczne, biblioteki, gabinetów lekarskich, pomieszczeń pracowników administracji i obsługi, gabinetów psychologa i pedagoga, gabinetów dyrekcji Liceum;
-
Objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych – prewencyjnych: ból głowy i mięśni, ból gardła, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, uczucie wyczerpania, brak apetytu, brak smaku, brak węchu, podwyższona temperatura ciała powyżej 38 °C przy pomiarze termometrem bezdotykowym, temperatura ciała powyżej 37,2 °C przy pomiarze termometrem innym niż bezdotykowy;
-
Osoba z zewnątrz – inna osoba niż pracownik i uczeń Liceum, w tym w szczególności: rodzic i opiekun ucznia, interesant, przedstawiciel organów kontrolujących Liceum, przedstawiciel składających ofertę handlową;
-
Dystans społeczny – zachowanie odległości 1,5 metra od innej osoby;
-
Kontakt z osobą zakażoną lub przebywająca na kwarantannie – oznacza przebywanie przez okres 15 minut w odległości od takiej osoby lub pozostawanie z nią w jednym gospodarstwie domowym.
-
OGÓLNE ZASADY ORGANIZACYJNE
-
W Liceum, w miarę możliwości, należy planować rozkład zajęć, a także realizować zaplanowane przedsięwzięcia w taki sposób, aby ograniczyć gromadzenie się uczniów w jednym miejscu. Organizacja zajęć, zmiana sal lekcyjnych, korzystanie z szatni i biblioteki powinna zapewnić warunki do zachowania dystansu społecznego.
-
Rodzice/opiekunowie mają obowiązek przekazywać wychowawcy klasy informacje o stanie zdrowia ucznia, które mogą mieć wpływ na stan bezpieczeństwa epidemiologicznego.
-
Na terenie Liceum mogą przebywać tylko:
-
Uczeń/pracownik zdrowy bez objawów wskazujących na infekcje dróg oddechowych, o których mowa w pkt. V. 3;
-
Uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie,
-
Uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych;
-
Obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie Liceum osób z objawami wskazującymi na infekcję dróg oddechowych.
-
Wychowawcy klasy utrzymują z rodzicami/opiekunami kontakt za pośrednictwem środków służących do komunikowania się na odległość (za pomocą telefonu i poczty mailowej);
-
Uczeń może przynieść do Liceum tylko niezbędne rzeczy, a w szczególności własne podręczniki i zeszyty, sprzęt sportowy oraz pomoce do zajęć, a także posiłek. W szkole uczniowie nie mogą pożyczać rzeczy, ani częstować lub przyjmować poczęstunku od innych osób. Własne przybory i podręczniki mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli uczeń posiada szafkę. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
-
Uczniowie przychodzą do budynku szkolnego zgodnie z planem lekcji . Do budynku wchodzą wejście głównym od strony ulicy Orłowskiej.
-
W każdej toalecie nie może przebywać więcej osób niż wynosi liczba znajdujących się w toalecie kabin sanitarno – higienicznych. Osoby oczekujące na możliwość wejścia do toalety oczekują na zewnątrz zachowują dystans społeczny.
-
Po zakończeniu zajęć lekcyjnych uczeń jest zobowiązany, jak najszybciej, zachowując dystans społeczny przemieścić się w rejon sali, w której odbywać się będzie następna lekcja albo skierować się do szatni i do wyjścia. Niedozwolone jest grupowanie się w przestrzeni wspólnej bez zachowania dystansu społecznego lub w sposób uniemożliwiający płynny ruch w ciągach komunikacyjnych.
-
Jeżeli w przestrzeni wspólnej nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego należy zakrywać usta i nos maseczkami lub nosić przyłbicę.
-
Posiłki własne uczeń spożywa z zachowaniem zasad higieny i dystansu społecznego.
-
Uczniowie wchodzą do sali lekcyjnej z zachowaniem dystansu społecznego. W sali należy zachować dystans społeczny wokół miejsca zajmowanego przez nauczyciela.
-
Podczas zajęć laboratoryjnych prowadzonych w trakcie lekcji uczeń musi być dodatkowo wyposażony w jednorazowe rękawiczki gumowe.
-
Nauczyciele odpowiedzialni za poszczególne sale, w których prowadzone są zajęcia laboratoryjne oraz zajęcia z wychowania sportowego są zobowiązani do uzupełnienia regulaminów określających zasady prowadzenia zajęć o zapisy wynikające z niniejszego Regulaminu dedykowane zachowaniu bezpieczeństwa sanitarnego.
-
Korzystanie z biblioteki i czytelni jest dozwolone na zasadach określonych w niniejszym regulaminie oraz regulaminie biblioteki i czytelni. W bibliotece szkolnej obowiązują ustalone zasady, z którymi uczeń musi się zapoznać przed skorzystaniem z niej. Obowiązuje okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
-
Korzystanie z gabinetów lekarskich jest dozwolone na zasadach określonych w regulaminach tych gabinetów.
-
Zaleca się korzystanie przez uczniów z dziedzińca wewnętrznego i pobyt na świeżym powietrzu , w czasie przerw podczas dostatecznie sprzyjającej pogody.
-
Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
-
Tak zwane „poidełko” jest wyłączone z użytkowania. Uczniowie zaopatrują się napoje we własnym zakresie.
-
Każda osoba, która poweźmie informację o przypadku odstępstwa od zasad określonych w niniejszym Regulaminie jest zobowiązana do niezwłocznego poinformowania o tym Kierownika Administracyjnego Liceum.
-
ZASADY ORGANIZACJI WEJŚCIA DO LICEUM OSÓB Z ZEWNĄTRZ
-
Osoby z zewnątrz mogą wejść na teren Liceum przez bramę główną od ul. Orłowskiej, a do budynku przez Portiernię i podaje pracownikowi Portierni swoje imię i nazwisko, cel przybycia oraz dane osoby, z którą jest umówiona.
-
Pracownik portierni wpisuje dane przekazane przez przybyłą osobę do rejestru osób wchodzących do budynku.
-
Osoba z zewnątrz może wejść do budynku Liceum po uprzednim umówieniu się z pracownikiem Liceum.
-
Do czasu przybycia osoby zainteresowanej osoba z zewnątrz pozostaje przy portierni w miejscu oznaczonym napisem „Poczekalnia”.
-
Pracownik Portierni wykonuje pomiar temperatury osoby z zewnątrz oraz umożliwia jej skorzystanie z środków do dezynfekcji dłoni.
-
Osoba z zewnątrz jest zobowiązana do stosowania środków ochrony osobistej (maseczka, środki dezynfekujące) podczas pobytu na terenie Liceum.
-
Osoba z zewnątrz może przebywać w budynku Liceum w następujących miejscach: sekretariat, gabinety dyrektorów, pomieszczenia pracowników administracji.
-
W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest przebywanie w przestrzeni wspólnej rodzica/opiekuna, który nie ma objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych, ucznia wymagającego szczególnej opieki, wsparcia i pomocy przy codziennych czynnościach (ubranie odzieży itp.) przy zachowaniu dystansu społecznego od innych osób. Decyzję w tej sprawie podejmuje wychowawca klasy.
-
ZASADY HIGIENY, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
-
Każda osoba wchodząca do budynku ma obowiązek zdezynfekować dłonie przed wejściem do budynku Liceum, korzystając z umieszczonego tam urządzenia.
-
Uczniowie i nauczyciele wchodzący do sal lekcyjnych, biblioteki oraz auli i sali gimnastycznej, gabinetów lekarskich mają obowiązek zdezynfekować dłonie, korzystając z urządzeń do dezynfekcji rozmieszczonych na terenie budynku, przed wejściem do szatni.
-
Na terenie Liceum obowiązują ogólne zasady higieny, w szczególności: obowiązek zakrywania ust i nosa podczas kaszlu i kichania, mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła każdorazowo przed spożywaniem posiłków, po wejściu do budynku Liceum oraz po korzystaniu z toalety, wyrzucania zużytych chusteczek jednorazowych i ręczników jednorazowych do koszy na śmieci. Należy unikać kontaktu dłoni z oczami, ustami i nosem.
-
Niezależnie od prac porządkowych przeprowadzanych zgodnie z dotychczasowymi zasadami dodatkowo raz na dobę po zakończeniu zajęć lekcyjnych przeprowadzana jest generalna dezynfekcja poręczy, klamek, powierzchni płaskich, klawiatur i wyłączników.
-
Każdorazowo przeprowadzana jest dezynfekcja miejsc, w których przebywała osoba wobec której podjęte zostały działania w ramach procedur obowiązujących przy stwierdzeniu podejrzenia zakażenia.
-
Podczas wykonywania dezynfekcji należy ściśle przestrzegać zleceń producentów środków dezynfekujących, w szczególności dotyczących czasu niezbędnego do wietrzenia zdezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
-
Kierownik administracyjny organizuje codzienny monitoring prac porządkowych, w tym utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno – higienicznych, ciągów komunikacyjnych oraz powierzchni, o których mowa w pkt. VIII. 4.
-
W pomieszczeniach sanitarno – higienicznych umieszczone są tablice informacyjne z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem – zasady prawidłowego przeprowadzania dezynfekcji.
-
W przypadku zakończenia korzystania przez pracowników, uczniów i osoby z zewnątrz z maseczek i rękawic jednorazowych obowiązuje ich umieszczenie w pojemniku do ich utylizacji, który znajduje się przy Portierni, zgodnie z Wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.
-
Nauczyciele odpowiedzialni za poszczególne sale dydaktyczne w porozumieniu z Kierownikiem Administracyjnym na bieżąco monitorują czy wśród przedmiotów (pomocy naukowych, sprzętu wyposażenia) znajdują się takie, których nie można skutecznie umyć lub zdezynfekować. W takim przypadku usuwają takie przedmioty z wyposażenia sal w porozumieniu z administracją Liceum.
-
Sale oraz części wspólne są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Wietrzenie sali lekcyjnej organizuje nauczyciel prowadzący lekcje w danej sali.
-
W sali gimnastycznej oraz auli używany sprzęt sportowy oraz podłoga zostaną umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
-
Podczas korzystania z szatni, obowiązują odstępy 1,5 metra od drugiej osoby stojącej w kolejce. Przed wejściem do szatni należy skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk.
-
OGÓLNE ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU RYZYKA WYSTĄPIENIA ZAGROŻENIA ZARAŻENIEM WIRUSEM SARS-CoV-2
-
Pracownik Liceum, który poweźmie wiadomość o występowaniu u ucznia, innego pracownika lub osoby z zewnątrz, którzy przebywają na terenie Liceum, objawów wskazujące na infekcję dróg oddechowych ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić Dyrektora Liceum zachowując tryb drogi służbowej.
-
W przypadku stwierdzenia występowania u siebie objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych pracownik i uczeń ma obowiązek pozostania w domu. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem oraz powiadomić bezpośredniego przełożonego lub wychowawcę, którzy powiadamiają niezwłocznie Dyrektora Liceum.
-
W przypadku ustalenia, że był kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z osobą skierowaną na kwarantannę należy postępować zgodnie z treścią pkt. IX.1 i IX.2, a także dodatkowo zawiadomić stację sanitarno – epidemiologiczną właściwą dla miejsca zamieszkania.
-
W przypadku skierowania przez Sanepid ucznia lub pracownika oraz osób na kwarantannę należy powiadomić wychowawcę lub bezpośredniego przełożonego o tym fakcie.
-
W przypadku skierowania przez Sanepid na kwarantannę osoby, z którą uczeń lub pracownik należy postąpić jak w pkt. IX.4.
-
W przypadku potwierdzenia wystąpienia u ucznia lub pracownika zakażenia wirusem SARS-CoV-2 należy postępować odpowiednio zgodnie z zasadami określonymi w pkt. IX. 1 -5. Pracownik, uczeń, jego rodzic lub opiekun są zobowiązani do niezwłocznego poinformowania o tym Dyrekcji Liceum na następujący numer telefonu: 058 661 43 63 lub 725 269 681 w godzinach od 7.30 do 15.30, a w godzinach od 15.30 do 7.30 dnia następnego na nr 725 269 681.
-
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA UCZNIA
-
Jeżeli uczeń przejawia objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych należy odizolować go w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem właściwego dystansu wynoszącego minimum 2 m odległości .
-
Uczeń znajduje się pod opieką pracownika szkoły wyznaczonego przez Dyrektora Szkoły.
-
Uczniowi mierzona jest temperatura ciała. Jeżeli wynik pomiaru termometrem bezdotykowym wynosi 38°C i więcej albo jeżeli wynik pomiaru termometrem innym niż bezdotykowy jest w przedziale: 37,2°C-37,9°C, to niezwłocznie powiadamiany jest rodzic lub opiekun ucznia, ustalany jest sposobu odebrania dziecka ze Szkoły, a dodatkowo rodzic/opiekun informowany jest o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej.
-
Rodzic, który został niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych jest zobowiązany do pilnego odebrania swojego dziecka ze Szkoły.
-
Rodzic po odebraniu ze Szkoły dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania wychowawcę klasy lub Dyrektora Szkoły o wyniku badania ucznia przez lekarza.
-
Dyrektor Szkoły informuje organ prowadzący szkołę o podejrzeniu zakażenia ucznia.
-
Rodzice dzieci z klasy/grupy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie, informowani są niezwłocznie o zaistniałej sytuacji.
-
Pomieszczenia szkolne, w których poruszał się i przebywał uczeń są bezzwłocznie poddawane gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.
-
Dyrektor Szkoły informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
-
Dyrektor Szkoły stosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy – biorąc pod uwagę zaistniały przypadek – wdrożyć dodatkowe procedury. Jeśli zalecenia Sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności sporządza się odpowiednią notatkę lub protokół.
-
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PRACOWNIKA SZKOŁY
-
Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych niezwłocznie informuje o tym Dyrektora Szkoły względnie Wicedyrektora Szkoły lub swojego bezpośredniego przełożonego albo sekretariat Szkoły.
-
Dyrektor Szkoły albo Wicedyrektor Szkoły lub bezpośredni przełożony pracownika podejmuje następujące działania:
-
kieruje pracownika, do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia (unikając kontaktu z innymi osobami),
-
zachowując bezpieczną odległość zaleca niezwłoczny kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia,
-
do czasu zdiagnozowania stanu zdrowia pracownika Dyrektor Szkoły odsuwa go od pracy,
-
o wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje Dyrektora Szkoły.
-
Pomieszczenia szkolne, w których poruszał się i przebywał pracownik należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.
-
Każdy pracownik ma obowiązek poddać się pomiarowi temperatury ciała w razie uzasadnionej potrzeby.
-
Dyrektor Szkoły informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
-
Dyrektor Szkoły stosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy – biorąc pod uwagę zaistniały przypadek – wdrożyć dodatkowe procedury.
-
Jeśli zalecenia Sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.
-
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POTWIERDZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM
-
Dyrektor Szkoły informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii Sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu Szkoły, zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.
-
Dyrektor Szkoły o potwierdzeniu zakażenia u pracownika lub ucznia informuje organ prowadzący i Pomorskiego Kuratora Oświaty.
-
W przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem Dyrektor Szkoły stosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
-
Jeśli zalecenia Sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności sporządza się notatkę lub protokół.
-
Należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba zakażona koronawirusem.
Dyrektor
mgr Wiesława Krysztofowicz