
Wiedza, która może uratować życie – zajęcia z zakresu ratownictwa medycznego i historii medycyny w klasie IIB
W dniach 6 marca oraz 4 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy II b o profilu biologiczno-chemicznym mieli wyjątkową okazję wziąć udział w zajęciach dotyczących ratownictwa medycznego oraz historii medycyny. Prowadził je profesjonalny ratownik medyczny, Pan Łukasz Wrycz-Rekowski, który swoją karierę zawodową rozpoczął w Polsce, a następnie zdobywał wiedzę i umiejętności również w USA. Brał udział w setkach akcji ratunkowych, a za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany. W swojej pracy kładzie duży nacisk na edukację społeczeństwa w zakresie pierwszej pomocy. Część pierwsza: Zajęcia teoretyczno – warsztatowe z ratownictwa medycznego (6 marca 2025 r.) Podczas pierwszych, czterogodzinnych zajęć uczniowie nauczyli się, jak reagować w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, jak wzywać pomoc i jakie elementy składają się na skuteczną pomoc przedmedyczną. Poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, m.in. techniki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz zastosowanie defibrylatora. Szczególnie cenne okazała się część praktyczna, kiedy to uczniowie samodzielnie przeprowadzali resuscytację na manekinach, sprawdzali, w jaki sposób działa defibrylator oraz reagowali w innych sytuacjach, które mogą zdarzyć się w rzeczywistości. Część druga: Historia medycyny (4 kwietnia 2025 r.)
Druga część warsztatów miała charakter bardziej teoretyczny i poświęcona była historii medycyny, ciekawostkom oraz kluczowym postaciom, które miały ogromny wpływ na rozwój tej dziedziny. Pan Łukasz Wrycz-Rekowski opowiedział, jak zmieniała się medycyna na przestrzeni wieków, od starożytnych cywilizacji po współczesne osiągnięcia nauki, podzielił się z młodzieżą fascynującymi faktami na temat wybitnych lekarzy i wynalazców, którzy przyczynili się do przełomowych odkryć medycznych i nowoczesnych metod leczenia, ratujących życie milionom ludzi na całym świecie.
Obydwie części były niezwykle angażujące i przede wszystkim pozostawiły uczniów z przekonaniem, jak ważna jest szybkość w przypadku pomocy przedmedycznej oraz z o wiedzą, która może uratować życie. Dziękujemy Panu Łukaszowi Wryczowi-Rekowskiemu za poświęcony czas, profesjonalizm oraz ogromną wiedzę, którą podzielił się z młodzieżą.
Beata Grasza