30 LAT MINĘŁO... JAK JEDEN DZIEŃ?

Miło nam przedstawić spot promocyjno-rocznicowy pt. "30 sekund na 30 lat".

Wykonanie: Karolina Ptaszyńska z klasy 3 E2 (fotografie), Maciej Muller z klasy 3 E1 (zdjęcia filmowe, montaż)
Na obchody 30-lecia naszego liceum zapraszamy w czerwcu!

23 kwietnia 2022 obchodziliśmy po raz 28. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, od 1995 roku organizowany przez UNESCO w celu promocji  czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Biblioteka szkolna przygotowała z tej okazji kilka rzeczy do oglądania:

- najciekawsze projekty zakładek do książek   (konkurs - hol główny)

Nagrodzone projekty

Pola Hanusik 1c                        Aleksandra Rzoska 3b1               Wiktoria Różycka 3a1                    Adam Buczek  2a

- fotografie nauczycielek i nauczycieli, którzy podchwycili pomysł na zdjęcie pt.”Z książką mi do twarzy” – hol główny - sprawdźcie "Jak Oni czytają...."

- najładniejsze projekty okładek książek (ze zbiorów archiwalnych biblioteki, czyli prace absolwentów) hol przy bibliotece.

Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona –świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek

Główne obchody Dnia tradycyjnie odbywają się w mieście mianowanym Światową Stolicą Książki. W roku 2022 tytułem tym obdarzono Gualadajarę (Meksyk). Tam właśnie 23 kwietnia rozpocznie się, trwające przez cały rok, święto książki. Złożą się na nie wydarzenia literackie, organizowane we współpracy z pisarzami latynoamerykańskimi, projekty artystyczne łączące teatr, muzykę i literaturę oraz wykorzystanie lokalnych rozgłośni radiowych do czytania i promocji poezji.