Lista osób przyjętych do IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni

spotkanie z rodzicami osób przyjętych do IX Liceum w Gdyni

odbędzie się 31 sierpnia (wtorek) o godzinie 17.00

ze względu na obostrzenia epidemiologiczne prosimy o przybycie jednego rodzica (opiekuna)

uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego  dla klas trzecich

odbędzie się 1 września (środa) o godzinie 9.00

uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego  dla klas pierwszych i drugich

odbędzie się 1 września (środa) o godzinie 10.30

informacja o podręcznikach obowiązujących w nowym roku szkolnym

znajduje się w zakładce "dla ucznia"

w przypadku zaistnienia wolnych miejsc   poinformujemy Państwa telefonicznie o przyjęciu kandydata w wyniku rekrutacji uzupełniającej, na podstawie złożonych wniosków o ponowne rozpatrzenie (formularz dostępny w zakładce rekrutacja)

potwierdzenie woli nauki w IX LO poprzez złożenie w szkole:

- oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej

-oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty

- 2 zdjęć (podpisanych na odwrocie imieniem i nazwiskiem)

- odpisu skróconego aktu urodzenia (kopia)

- karty zdrowia

- wypełnionego kwestionariusza

(kwestionariusz przygotowany przez szkołę dostępny będzie w szkole
oraz na stronie internetowej IX LO w zakładce „rekrutacja”)

Marszałek Józef Piłsudski
(1867-1935)
Patron IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni

„Dał Polsce wolność,

granice, moc i szacunek"
                                                          Ignacy Mościcki

Wierzył w sens walki zbrojnej o niepodległość wtedy, gdy wiarę w jej odzyskanie podzielała jedynie znikoma część społeczeństwa. Wychowany w rodzinie o tradycjach patriotycznych, wszystkie swoje działania podporządkował walce o suwerenny byt ojczyzny.

Zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich przed I wojną światową, a po jej wybuchu Legionów Polskich. Dowodził I Brygadą Legionów i bił się o niepodległość z Rosją, później rzucił wyzwanie pozostałym państwom zaborczym- Niemcom i Austro-Węgrom.

Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo.

Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska

W listopadzie 1918 r. jako Naczelnik Państwa rozpoczął proces odbudowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego. Jako Naczelny Wódz poprowadził wojsko do wojny o granicę wschodnią Rzeczypospolitej. Zwycięstwo w tych zmaganiach, których kulminacyjnym momentem było odparcie najazdu bolszewickiego, zdecydowało o bycie młodego państwa.

Kiedy prezydent Gabriel Narutowicz, któremu przekazał władzę, został zamordowany, Piłsudski na znak protestu odszedł z życia politycznego. Do władzy powrócił po przewrocie majowym w 1926 roku. Obalenie legalnych władz i walki, które przyniosły ofiary, są do dziś krytykowane. Wtedy jednak znaczna część społeczeństwa, rozczarowana ówczesną sytuacją polityczną, poparła działania Piłsudskiego.

Po przewrocie majowym rządził Polską jeszcze dziewięć lat - dał jej niezależną politykę zagraniczną, czyniąc Rzeczpospolitą liczącym się państwem w Europie. Kiedy zmarł, żegnało go zjednoczone w żałobie wielonarodowe społeczeństwo II Rzeczypospolitej.

Młodzież naszej szkoły dumna jest ze swojego Patrona, legendarnego Komendanta, który tak wspaniale zwieńczył ponad stuletnie "wybijanie się Polski na niepodległość"; chętnie i z dużym zaangażowaniem organizuje uroczystości, służące upowszechnianiu wiedzy na temat charyzmatycznego Wodza i propagowaniu idei przez Niego głoszonych.

Znalazło się w siedzibie „Dziewiątki" eksponowane miejsce na gromadzone pamiątki i przedmioty związane z Patronem Szkoły. Pod popiersiem Marszałka w dni związane szczególnie z Jego Osobą składane są kwiaty. W specjalnych gablotach oraz gabinecie dyrektora szkoły wiszą portrety, grafiki, stoją statuetki przedstawiające Jego postać. Przechowywane są listy od Rodziny Wielkiego Polaka, kierowane do szkoły w odpowiedzi na zaproszenia na ważne uroczystości związane z patronem szkoły. W roku  szkolnym 2017/2018 w nowej siedzbie szkoły w Gdyni -Orłowie została uroczyście otwarta Sala Tradycji poświęcona naszemu Patronowi.

W bibliotece szkolnej w wydzielonym miejscu pieczołowicie gromadzone są książki poświęcone Piłsudskiemu - Jego biografie, kalendaria, albumy, a także wydania dzieł samego Komendanta. Fundacja Rodziny Piłsudskiego z siedzibą w Sulejówku, po nawiązaniu z nią kontaktu, systematycznie przysyła w darze wszelkie wydawnictwa poświęcone Marszałkowi i publikacje związane z Jego życiem i działalnością.

Postać Patrona wpisana jest w misję IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, jej program wychowawczy oraz kalendarium najważniejszych uroczystości. Działalność związana z Jego Osobą dowodzi, że najświetniejsze tradycje narodowe, jakkolwiek nieeksponowane w codziennej pracy szkoły, są w jej życiu obecne i ważne. Jako społeczność szkoły noszącej imię Marszałka Józefa Piłsudskiego mamy świadomość, że wywalczenie Polsce niepodległości było dziełem Marszałka i jego żołnierzy, utrzymanie jej i pielęgnowanie – jest zadaniem dla kolejnych pokoleń.